Общи приказкиBrexit

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
rki
Редовен потребител
Status: Offline

Re: Brexit?

Мнение от rki » 15 Дек 2017, 13:47

Изображение
"Risk happens slowly at first, then all at once."

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 15 Дек 2017, 14:24

Поради важността му, поствам цялото решение:

http://www.consilium.europa.eu/media/32 ... nes-en.pdf

Guidelines - 15 December 2017
► Show Spoiler

Да допълня - на фона приказките на Мей и Дейвис, това тук е почти ултиматум.
- няма да има implementation период по фантазиите на Дейвис, ще има transition период
- няма да има преговори по ново търговско споразумение до март 2019, само ще се договорят рамките за бъдещите взаимоотношения
- ново търговско споразумение ще се договаря сериозно и подписва след март 2019, когато ЮК става трета страна
- споразумението по чл.50 няма да бъде обвързано с бъдещото търговско споразумение
- никакво отстъпление от това, което досега е договорено във фаза 1 - ЮК възможно най-бързо трябва да подпише юридически обвързващ документ за постигнатото
- ЮК няма де факто да напусне ЕС края на март 2019, а ще стои още около две години, само че ще има само задължения, без права, един вид трета страна временно окупирана от ЕС :P

Сигурно и за още един куп пропагандни тези на HMG ще се сетя. Вече почти не им останаха червени линии, които Мей да не пристъпи.

Преговорите предстоят де - но шамара е доста звучен.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Дек 2017, 19:32

Надявам се, rki, че английският ти е значително по-добър от моя (то така и изглежда), защото на мен ми се стори на първо четене твърде благоразположено към бритите решението.
Аз лично съм против каквото и да е преходно споразумение :)
Но дано да е наистина в духа, в който ти го тълкуваш.
Walk this valley of death, head high, say "i'm not done yet, today i wont' die"
'cause try as we may we can never deny we can get back up if we're still alive!

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 15 Дек 2017, 20:20

Явно различията са в очакванията, а не в знанието на езика (аз не мога да се похваля с особено ниво). ;)

Лично аз очаквах по-обтекаеми изрази и дори споменаване, че почват преговорите по търговско споразумение, вместо това много твърд тон и директно отхвърляне на един куп британски тези (изброил съм ги). Не че примерно Барние не ги повтаряше тези неща месеци наред, но друго си е да ги видиш написани в решение на Европейския съвет.

Абе с две думи - доволен съм. :)

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 17 Дек 2017, 05:46

Brexit: the march to a vassal state
http://eureferendum.com/blogview.aspx?blogno=86705

:D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Дек 2017, 09:38

Приятно е да видя, че освен мен, и други потребители пишат преди да дойде зората, като караконджули :D

Щом видях заглавието, разбрах че е на Норд. Благодаря!

За съжаление не го разбирам добре, но изглежда беснее, че за преходния период - до март 2021 г., те практически ще имат задълженията на страна-членка, ще събират митата, независимо дали са сключили търговски споразумения, от третите страни, и няма да имат каквито и да било права да участват в европейското управление и политика. Демек, още поне две години ще бъдат "пълни васали". Безгласни букви. Ето как вижда той UK през преходния период:
Изображение
Не мога да не се радвам.
Ето още нещо, този път от българска медия:
Как Брекзит руши основите на британската здравна система
Ще си позволя лек цитат:
Събудих се в различна страна" на 24 юни 2016 г., когато Великобритания научава, референдумът за напускане на Европейския съюз е завършил с "да". Това разказва Таня Пардел, медицинска сестра от Германия, чийто последен ден в Лондон е 26 ноември.

Британски колега ѝ предлага след референдума да кандидатства за гражданство - уменията ѝ са ценни - но тя отказва. "Уважавам вота, но няма да се огъна пред него... (Брекзит) те кара да преоцениш живота си. Работя много. Не са ми вдигали заплатата от 4 години. Сега ми казват, че не искат имигранти? Какво още правя тук?"
И кралското здравеопазване се сривало. Идвали по-малко сестри от континента, все повече си тръгвали. Докторите сигурно също. Всеки седми работещ в здравеопазването бил от континента (интересно колко ли са от Азия, Африка и Латинска Америка?).
Търсят се филипинци и индийци, които да запушват бъдещите дупки.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Дек 2017, 13:57

Сега го дочетох Норд, и не мога да се сдържа да не цитирам края. Болд-натото е от мен:
....
In broad terms, though, the guidelines say just one thing. The UK has been shafted – the only thing we don't get is the orange jump suit. The stupidity of Mrs May and her advisors and all those precious little groups of intellectual pygmies who eschewed the "Norway option" have led us down the path to perdition, the very outcome we could have avoided by re-joining Efta and staying in the EEA.

In the annals of stupidity, this ranks alongside the Charge of the Light Brigade, even if the survivors are going to walk away alive. By the time this has finished, they may well wish the Russian guns had mown them down.
:lol:

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 20 Дек 2017, 09:06

:lol: :lol: :lol:
Изображение
https://offnews.bg/sviat/diskriminatcia ... 71488.html
Дискриминация: Рибарник в Англия забранява вход за източноевропейци
Кръвта вода не става!

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 23 Дек 2017, 07:33

Благодарение на един линк на Динаин попаднах на още един екип от рисърчъри, анализатори и разследващи журналисти, образно казано "руслантрадовци", ето тези, и си харесах ето това:

A POST-BREXIT SILICON BRITAIN? WHY NOT!

Същата глупост като руското "импортозамещение". С революционен пробив в безшофьорните коли, щели да направят икономиката на кралството силна и ефективна. Можели да станат "Силиконовия остров". :lol:
Изображение
Убавец, нали!
Поне нещо интересно узнах, ако може въобще да се вярва на този буден студентски лидер с изкуствена усмивка. Сферата на услугите формирала 79% "от икономиката" им? :shock:
Има и линк към тяхното НСИ, казват същото: https://www.ons.gov.uk/economy/economic ... tember2017
Monthly movements in gross value added for the services industries, which overall account for around 79% of UK gross domestic product (GDP).
Не мога да повярвам, че почти четири пети от брутния им вътрешен продукт се формира извън "реалната икономика". Но ако наистина е така, не ги чака много хубаво след излизането. Предполагам, че голяма част от тези услуги са международни, и ще се орежат здраво.

А, сега ми поразмина... И у нас били две трети от БВП. :(
Но поне у нас "реалната икономика" дава 34% от БВП, докато при тях са около 21%.

И неточен цитат от днешния Норд, явно и той е караконджул и пише заран:

"Дори и това (излизане без сделка) да бъде отложено ... няма да има голяма полза за нас. Това което е от критична важност сега е да се преодолее несигурността за бизнеса. Тук налудничавите министри, настоявайки за невъзможни условия, не правят нещата по-добри. Доколкото мога да преценя, допълнителното време просто ще даде повече време на бизнеса да се реструктурира, и да премести чувствителните си операции в бази на територията на страните от ЕС."

И още нещо интересно, във връзка с каченото от мен по-рано от Дневник, че здравеопазването закъсвало. Опитах се да прегледам секторния анализ на британския парламент, но се оказа, че комисията е решила да не публикува най-важната част от доклада: Medical Services and Social Care Sector Report
Най-интересното е накрая:
Sector Views
[This information was provided by the Government to the Committee, but the Committee has
decided not to publish this section]
И докладът свършва. И така е с всичките други секторни доклади, които отворих.
До тук с прозрачността в една от люлките на демокрацията :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 23 Дек 2017, 09:25

Изображение
:D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 23 Дек 2017, 10:38

Намерих петъчното изслушване на Мей на живо, голям театър, но далеч не всичко е свързано с темата:
https://www.youtube.com/watch?v=x8PCoSsqt9M
Доста трудно за гледане, освен че е скучно, поне за мен.
Разбрах какво е имал предвид Норд, като казва, че прагът му на болка не му позволява да го гледа.

Между другото, някой знае ли защо като става някой, примерно Мей, рипат и десетина други и веднага сядат? Странни ритуали...

Аватар
Dalt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dalt » 24 Дек 2017, 13:40

vassiln написа:
23 Дек 2017, 10:38
Между другото, някой знае ли защо като става някой, примерно Мей, рипат и десетина други и веднага сядат? Странни ритуали...
Показват, че и те имат въпроси към Прайм Министъра. Има предварително подготвен лист със задавачи на въпроси, по който се води спикъра, но това са хора които не са успели да се запишат в списъка. Поради тази причина въпросните стават всеки път, за да ги види спикъра и да ги има предвид като дава думата...

Имат много интересни ритуали покрай тия въпроси:

Например първия въпрос винаги е един и същ: "Ще споделите ли програмата си за деня?" (или "Question Number One") и отговора неизменно е един и същ: Споделя различни поздравления, важни събития и винаги завършва с "Сутринта имах срещи с министрите, сега се срещам с вас, а по-късно ще имам още срещи с министрите си"

Спикъра е също много интересна фигура. Текущия си служи с глас и интонация на боксов конферансие и е много екзотичен :)
Analog Man...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Дек 2017, 17:58

Благодаря Dalt,
Ходи ги разбери...
Един от малкото приятни моменти беше като се разбуча шотландеца с жълтата вратовръзка.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 02 Яну 2018, 20:19

Британските министри явно живеят в някакъв свой измислен свят:
UK looks to join Pacific trade group after Brexit
Ministers insist geography no restriction in informal talks with members of weakened TPP

https://www.ft.com/content/73943036-efa ... 7e26d1aca4

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 02 Яну 2018, 20:24

vassiln написа:
23 Дек 2017, 07:33

Поне нещо интересно узнах, ако може въобще да се вярва на този буден студентски лидер с изкуствена усмивка. Сферата на услугите формирала 79% "от икономиката" им? :shock:
Има и линк към тяхното НСИ, казват същото: https://www.ons.gov.uk/economy/economic ... tember2017
Monthly movements in gross value added for the services industries, which overall account for around 79% of UK gross domestic product (GDP).
Не мога да повярвам, че почти четири пети от брутния им вътрешен продукт се формира извън "реалната икономика". Но ако наистина е така, не ги чака много хубаво след излизането. Предполагам, че голяма част от тези услуги са международни, и ще се орежат здраво.

А, сега ми поразмина... И у нас били две трети от БВП. :(
Но поне у нас "реалната икономика" дава 34% от БВП, докато при тях са около 21%.

Не знам защо масово народа смята, че услугите не са реална икономика. Може би някакво наследство от обучението по марксизъм по време на соца. :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 02 Яну 2018, 20:48

Е, аз го ползвам в преносен смисъл. Като се замисля, през целия ми живот съм произвел малко земеделие и животновъдство, над 95% от прихода ми е от тази "нереална икономика". А в "Галактическия стопаджия" помниш ли как пратиха "излишните" от тази сфера на Земята? Явно гена ни е такъв...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Яну 2018, 00:19

Скелет от гардероба тръгнал да ги връща обратно в ЕС:
Изображение

Интересно, смятам, както и иначе неприятния ми Джордж Майкъл (Георгиос Кириаку Панайоту, известен като певец), че този имаше изключително лакейска спрямо САЩ външна политика. И сега - евролюбец?
По-горе бях изказвал вече удовлетворението си, че толкова "ънплезънт" типаж ще ги дърпа да си остават в Европа. Да не би (даже) той да е по-умен от сегашната им пасмина?
Или просто се опитва да се върне в играта, и сега трупа капитал за след момента като им стане грустно - да каже "видяхте ли, аз ви предупреждавах, друг път ме слушайте"?
както и да е, ето малко цитат и линк:
Изтича времето да спрем "безумието Брекзит", гневен Тони Блеър
Бившият премиер на Великобритания Тони Блеър разкри, че времето да се прекрати излизането на страната от ЕС изтича.

Според Блеър Брекзит е безумие и глупост, които като торпедо разрушават останалото влияние на страната в международен план и за които следващите поколения британци дълбоко ще съжаляват, съобщи Ройтерс.

Повече от година и половина след вота за Брекзит, настроенията по въпроса в Обединеното кралство продължават да са дълбоко разделени. Въпреки това премиерът Тереза Мей уверява, че разводът между Великобритания и ЕС ще стане факт на 29 март 2019 година.

И привържениците и опонентите на Брекзит са на мнение, че напускането на ЕС е най-значимото геополитическо събитие за страната след Втората световна война, макар и двете страни да са на противоположни мнения за това какво ще бъде състоянието на икономиката на Великобритания след развода.
.....

Според Тони Блеър, който беше министър-председател в периода 1997 - 2007 г., след Брекзит Великобритания ще бъде по-бедна и по-слаба. Той алармира, че Тереза Мей не е решила и нито един от проблемите със статуса на Северна Ирландия след Брекзит.

"Ние правим грешка, която съвременният свят не може да разбере и която бъдещите поколения няма да ни простят", отсече Блеър. По думите му "2018 година ще бъде последният шанс за британците да преценят дали новите предложени отношения с Европа ще бъдат по-добри от съществуващите сега", докато страната е в ЕС.
И още благи вести, макар и отпреди цял месец:
В Северна Ирландия не приемат условията на споразумението за Брекзит
Северноирландската партия DUP, чиято подкрепа е ключова за възможността на управлението на британския премиер Тереза Мей, обяви, че е получила текста на проектоспоразумението за Брекзит между Великобритания и Европейския съюз едва в понеделник късно сутринта и че партията е заявила пред британското правителство, че условията са неприемливи, съобщава "Ройтерс".

"Въпреки няколкото кратки брифинга през последните няколко седмици, ние получихме писмени текстове едва вчера късно сутринта", изтъкна заместник-председателят на Демократичната юнионистка партия Найджъл Додс.

.....

"Разбираме, че това се дължеше отчасти на отлаганията, предизвикани от ирландското правителство и преговарящия екип на Европейския съюз", изтъкна Додс пред журналисти.

"След получаването на този текст ние посочихме пред висши представители на правителството, че той е очевидно неприемлив в настоящия си вид", допълни Найджъл Додс.

Той подчерта, че партията ще работи толкова, колкото е необходимо, за да се постигне добра сделка за Брекзит.
Явно са лоялни британските северноирландски лоялисти, но не разбирам за какво се борят - за запазване на свободното движение от и към Република Ирландия, или за "твърда" граница?

Да се надяваме, че родните дневни журналисти правилно са превели новините.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Яну 2018, 11:03

http://m.dir.bg/dnes/news/26767513/
И от Дир.бг днес: Дейвис обвинявал ЕС, че се готвят за вариант без споразумение.

И британските министри се молели в Германия да се предпази лондонското сити от вредите от Брекзит.
https://news.bg/world/britanski-ministr ... ekzit.html
Тия какво си въобразяват? Щяла да последва криза в еврозоната без тях.

А това не знам как да го разбирам:
Нова надежда за британските банки относно Брекзит https://www.blitz.bg/ikonomika/nova-nad ... 70579.html
“Европейският съюз даде нова надежда на британските банки относно техния статут след Брекзит”, една от главните теми на първите страници на авторитетното британско издание The Times, цитиран от "Фокус". Според информация на вестника, британските финансови предприятия ще си запазят някои привилегии при достъпа си до пазара в Европейски съюз след Брекзит. Но за целта, банките ще трябва да внасят определени такси в бюджета на Съюза Официални лица от европейските правителства, включително и тези в Берлин, разглеждат възможностите за съставяне на широка търговска сделка, ако Великобритания е съгласна да плати някои такси в замяна. По думите на неназован европейски дипломат, „ако Великобритания желае да замени вноски в бюджета на Съюза за да има достъп до единния пазар, ще намери доста подкрепа“. Коментарите идват на фона на твърдата позиция, изразена от главния преговарящ за Брекзит от страна на ЕС Мишел Барние, според който Европейският съюз ще може да предложи на Лондон само и единствено ограничено търговско споразумение, отбелязва още вестникът.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2018, 17:28

Това звучи като норвежкият вариант.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Яну 2018, 16:44

Само че свит само до банковия сектор.
Норд пише, че през 60-те на миналия век Де Гол два пъти слагал вето на влизането на UK в Европейската икономическа общност. Да бяха го послушали за постоянно...

От времето, когато всичко беше честно и принципно, Уикипедия:
...The 1960s saw the first attempts at enlargement. In 1961, Denmark, Ireland, Norway and the United Kingdom applied to join the three Communities. However, President Charles de Gaulle saw British membership as a Trojan horse for U.S. influence and vetoed membership, and the applications of all four countries were suspended.[citation needed]

A year later, in February 1962, Spain attempted to join the European Communities. However, because Spain, then ruled by Francisco Franco was not a democracy, all members rejected the request in 1964.
...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Яну 2018, 19:27

Днес Барние беше в Лондон да се среща с британски депутати, включително и от партията на Мей. Така да се каже, прескача я.
А Норд казва, че юкейците са неоправдано пасивни в позицията си по преговорите за бъдещите търговски отношения. Според него, като напускаща страна, те трябва да са активните. Докато Дейвис, както споменах, упреква европейците.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Re: Как Brexit ще се отрази на живота ни и на бъдещето на Европейския съюз?

Мнение от vassiln » 31 Яну 2018, 07:46

Европейският съвет прие насоките за преговорите с Великобритания по Brexit оттук нататък, детайлизирайки позицията на оставащите 27 страни по преходния период, предават от пресслужбата на съвета. Европейският съюз предлага на Лондон 21-месечен преходен период след Brexit следващата година – до 31 декември 2020 г. В рамките на периода Великобритания ще запази правата си на членство в съюза, но без това на глас и участие в каквито и да е негови органи. Така ЕС заявява, че всяка промяна в правото на съюза ще важи и за Великобритания в рамките на преходния период. През 21-те месеца ще важат и всички съществуващи регулаторни, бюджетни, надзорни, съдебни и правораздавателни инструменти и структури, както и компетенцията на Европейския съд. По отношение на сферите, в които Великобритания е имала право да избира дали да участва, например сигурността, ще важат само законите, приети от Лондон преди излизането.

Източник: BBC

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Re: Brexit

Мнение от vassiln » 02 Фев 2018, 07:20

Още "импортозамещение":
Великобритания ще се опита да сключи споразумение за свободна търговия с Китай след Brexit. Лондон смята, че може да се възползва от нарастващите потребители от средната класа и бързо разрастващия се сектор на услугите във втората по големина икономика в света. "Китай е страна, с която искаме да сключим търговска сделка", заяви премиерът Тереза Май на път към Ухан - университетски град, където тя ще обяви образователни сделки на стойност 500 млн. паунда. "Mисля, че междувременно можем да направим повече ... по отношение на възможните бариери пред търговията и отварянето на пазарите, за да се гарантира, че британските предприятия са в състояние да осъществят добра търговия в Китай", добави тя. Едва 3.1% от британския износ през 2016 г. е насочен към Китай в сравнение с 43% за Европейския съюз.
Източник: CNBC

Китайците ще карат ролс-ройси.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 02 Фев 2018, 10:19

Експерти: "Великобритания губи при всички сценарии за Brexit."

Иĸoнoмиĸaтa нa Beлиĸoбpитaния щe бъдe в пo-лoшo пoлoжeниe cлeд излизaнeтo cи oт Eвpoпeйcĸия cъюз, нeзaвиcимo пo ĸaĸъв cцeнapий ще ce paзвиe Вrехіt. Toвa ce твъpди в дoĸлaд, изгoтвeн oт бpитaнcĸи пpaвитeлcтвeни eĸcпepти, пишe Rеutеrѕ.

Aнaлизът, изгoтвeн пpeз янyapи тaзи гoдинa, e oщe eдин yдap зa миниcтъp-пpeдceдaтeля Tepeзa ​​Maй, ĸoятo e пoдлoжeнa нa ocтpи ĸpитиĸи пopaди липca нa лидepcтвo и яcнa cтpaтeгия в пpeгoвopитe зa нaпycĸaнeтo нa EC oт Oбeдинeнoтo ĸpaлcтвo.

Beлиĸoбpитaния щe нaпycнe Eвpoпeйcĸия cъюз нa 29 мapт 2019 г. и вpъщaнe нaзaд нe ce oчepтaвa. Ho в пpaвитeлcтвoтo и в пapтиятa нa пpeмиepa Tepeзa Meй имa дълбoĸи paздeлeния зa тoвa ĸaĸви oтнoшeния c Бpюĸceл тpябвa дa зaмecтят пpoдължилoтo 46 гoдини eвpoчлeнcтвo.

B дoĸлaдa ce paзглeждaт тpи възмoжни cцeнapии зa Вrехіt и пocлeдcтвиятa зa бpитaнcĸaтa иĸoнoмиĸa oт тяx.

Πpи "твъpд Бpeĸзит" - cитyaциятa "бeз cдeлĸa", пpи ĸoятo Beлиĸoбpитaния щe ce зaвъpнe ĸъм пpaвилaтa нa Cвeтoвнaтa тъpгoвcĸa opгaнизaция, pъcтът нa БBΠ през слдващите 15 години щe бъдe c 8% пo-ниcъĸ, в сравнение с досегашните прогнози, се посочва в анализа.

Aĸo Beлиĸoбpитaния пocтигнe вceoбxвaтнo cпopaзyмeниe зa cвoбoднa тъpгoвия c EC, иĸoнoмичecĸият pacтeж нa cтpaнaтa пpeз cлeдвaщитe 15 гoдини щe бъдe c 5% пo-ниcъĸ от прогнозирания.

Aĸo Beлиĸoбpитaния cъyмee дa ce cпopaзyмee зa пpoдължaвaщ дocтъп дo eдинния европейски пaзap чpeз члeнcтвo в Eвpoпeйcĸaтa иĸoнoмичecĸa зoнa, дългocpoчният й pacтeж щe e c 2% пo-ниcъĸ, ĸaзвaт aнaлизaтopитe.

И пpи тpитe cцeнapия вcичĸи ceĸтopи нa иĸoнoмиĸaтa щe бъдaт нeгaтивнo зaceгнaти, ĸaтo нaй-cилeн щe e yдapът зa xимичecĸaтa пpoмишлeнocт, пpoизвoдcтвoтo нa oблeĸлa, пpoмишлeнoтo пpoизвoдcтвo, xpaнитeлнo-вĸycoвaтa пpoмишлeнocт, aвтoмoбилния ceĸтop и пpoдaжбитe нa дpeбнo.

Haй-aĸтивнитe пoддpъжници нa Вrехіt твъpдят, чe пpeдyпpeждeниятa зa иĸoнoмичecĸи xaoc ca пpeyвeличeни и, чe Oбeдинeнoтo ĸpaлcтвo щe пpocпepиpa, cлeд ĸaтo нaпycнe cъюзa, oпиcвaн oт тяx ĸaтo зaпaдaщ, дoминиpaн oт Гepмaния, eĸcпepимeнт зa eвpoпeйcĸa интeгpaция.

https://money.bg/
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 02 Фев 2018, 10:32

Koи eвpoпeйcĸи дъpжaви щe пocтpaдaт нaй-мнoгo при варианта "твъpд" Вrехіt?

Вrехіt бeзcпopнo щe нaвpeди нa бpитaнcĸaтa иĸoнoмиĸa. Beчe имa яcни дoĸaзaтeлcтвa, чe вътpeшнaтa иĸoнoмиĸa ce e зaбaвилa знaчитeлнo и e изпpaвeнa пpeд мнoжecтвo фaĸтopи нa нecигypнocт.

Taзи нecигypнocт принуждава предприятията дa oтлагaт paзxoдитe cи, a инфлaциятa, пpичинeнa oт cлaбия пayнд, ocĸъпява живoтa нa Ocтpoвa.

Дpyг нe пo-мaлĸo вaжeн въпpoc e ĸaĸвo щe e въздeйcтвиeтo нa нaпycĸaнeтo нa Beлиĸoбpитaния въpxy иĸoнoмиĸитe нa ocтaнaлитe дъpжaви в EC, ocoбeнo - пpи вapиaнт нa "твъpд" Вrехіt (пpaĸтичecĸo излизaнe на страната oт oбщия европейски пaзap), ĸoйтo щe дoнece фyндaмeнтaлнa пpoмянa в тъpгoвcĸитe oтнoшeния мeждy Лoндoн и дpyгитe cтpaни члeнĸи.

Гpyпa cпeциaлиcти пo иĸoнoмичecĸa гeoгpaфия ce oпитвaт дa oтгoвopят нa тoзи въпpoc, изпoлзвaйĸи cлoжни мacиви oт дaнни, зa дa oпишaт пoтeнциaлнитe въздeйcтвия, ĸoитo Вrехіt мoжe дa имa въpxy ocтaнaлитe 27 дъpжaви oт EC.

Πpoyчвaнeтo им нaдxвъpля дaннитe зa изнoca и внoca, ĸoитo мoгaт дa нaнecaт caмo лeĸи щeти, paзглeждaйĸи cлoжни вepиги зa дocтaвĸи нa peгиoнaлнo нивo, ĸoeтo e вaжнo зa cтpaнитe oт блoĸa.

Изследването cъздaвa яcнa ĸapтинa нa пoтeнциaлния иĸoнoмичecĸи yдap зa oтдeлнитe европейски нaции, ĸaтo измepвa ĸaĸвa чacт oт БBΠ нa вcяĸa cтpaнa e излoжeнa нa pиcĸ в cлyчaй нa "твъpд" Вrехіt.

Иĸoнoмиcтитe Дeйвид Oyeн и Mapчeл Aлeĸcaндpoвич oт инвecтициoннaтa бaнĸa Јеffеrіеѕ aнaлизиpaт дaннитe и ги пocтaвят в диaгpaмa.

"Tвъpд" Вrехіt щe ce oтpaзи нeгaтивнo нa 12% oт бpитaнcĸия БBΠ и 10% oт тoзи нa Иpлaндия. Πoтъpпeвши щe бъдaт и нaд 5% oт пpoизвeдeнитe cтoĸи и ycлyги в Гepмaния нaд 5%, oĸoлo 5% oт тeзи в Maлтa, 4.5% в Xoлaндия, мaлĸo пoд 4% oт тeзи в Бeлгия. Oбщo зa иĸoнoмиĸaтa нa EC цифpaтa e oĸoлo 3%.

Haй-cлaбo зaceгнaти щe бъдaт иĸoнoмиĸитe нa Cлoвeния, Бългapия, Kипъp и Итaлия - c пoд 1%.

"Фaĸтът, чe Beлиĸoбpитaния и Иpлaндия щe пocтpaдaт нaй-тeжĸo eдвa ли e изнeнaдвaщ, нитo пъĸ - щeтитe въpxy тъpгoвcĸи цeнтpoвe ĸaтo Бeлгия и Xoлaндия. Oт пo-гoлeмитe дъpжaви в EC Гepмaния e нaй-зaceгнaтa, a Итaлия и Иcпaния щe пocтpaдaт мнoгo пo-лeĸo", пocoчвaт иĸoнoмиcтитe.

https://money.bg/
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Отговори