Brexit?

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
rki
Редовен потребител
Контакт:

Re: Brexit?

Мнение от rki » 07 Юни 2017, 13:47

Изображение
:D

Утре са изборите, другиден може да има изненади. ;)

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 07 Юни 2017, 23:43

Стискаме палци, госпожо Мей!
Без Вас простотията не може да е пълна...
:D
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Юни 2017, 01:25

Май бадева се стискаха палци. :D
Сутринта ще е по-ясно, но ако няма промяна в развитието на изборните резултати, мей отива в пенсия. ;)

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Юни 2017, 07:57

Свърши се - торите загубиха мнозинството!
Скромната ми прогноза е, че Брекзит няма да има. :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Юни 2017, 16:52

rki написа:
09 Юни 2017, 07:57
Свърши се - торите загубиха мнозинството!
Скромната ми прогноза е, че Брекзит няма да има. :D
А ЕС безгласна буква ли са? Как ще реагират ако Англия сега изведнъж обърне палачинката? Французина мяза на популист, Меркел е достатъчно умна за управител на селски магазин и до там. Какво ще наплескат в такава сложна и емоционална среда хич не е ясно. Може да поставят на Англия някакви унизителни условия и да оплекат нещата, или дори да предизвикат гласуване на членките за изхвърлянето и(не че ще мине, но англичаните са горди и ще се фръцнат).

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Юни 2017, 19:03

Amazon написа:
09 Юни 2017, 16:52

А ЕС безгласна буква ли са?
Разбира се, че не.
Как ще реагират ако Англия сега изведнъж обърне палачинката?
С победоносно облекчение.

Французина мяза на популист, Меркел е достатъчно умна за управител на селски магазин и до там.
Прекрасно - на който не му харесва може да емигрира там където "истински лидери" управляват - свят широк, избор голям - като се почне от изроди като Ким Чен Ун, Асад, Ердоган, Путин, мине се през популисти като Борисов и Орбан и се свърши с идиоти като Мей и Тръмп.

Какво ще наплескат в такава сложна и емоционална среда хич не е ясно. Може да поставят на Англия някакви унизителни условия и да оплекат нещата, или дори да предизвикат гласуване на членките за изхвърлянето и(не че ще мине, но англичаните са горди и ще се фръцнат).
Условия за оттеглянето на уведомлението по чл. 50 задължително ще има. Най-вероятно ще се стигне до тълкуване на ECJ. Ако на британците и в частност на англичаните не им харесва може "гордо" да си извършат харакири. :lol:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Юни 2017, 19:50

rki написа:
09 Юни 2017, 19:03
Прекрасно - на който не му харесва може да емигрира там където "истински лидери" управляват - свят широк, избор голям - като се почне от изроди като Ким Чен Ун, Асад, Ердоган, Путин, мине се през популисти като Борисов и Орбан и се свърши с идиоти като Мей и Тръмп.
Е стига де, не сме в детската радина. Това че изредените не стават, в никакъв случай не значи че Меркел е гений, нито че макарона не е популист.
Верно? Кой това? Жан-Клод Юнкер? Или подопечната му ЕК, дето вече гласува да раздава пари на френския и германският ВПК, пред което Британия беше единствената пречка? Не виждаш ли че това е развод по сметка.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 09 Юни 2017, 20:01

А каква е точно позицията на лейбъристите по отношение на Брекзит`а?
Оплетох се вече в таз ингилизка каша.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Юни 2017, 20:07

Amazon написа:
09 Юни 2017, 19:50
rki написа:
09 Юни 2017, 19:03
Е стига де, не сме в детската радина. Това че изредените не стават, в никакъв случай не значи че Меркел е гений, нито че макарона не е популист.
Ами и Макрон и Меркел са класи над изброените, а и незнам колко по- добри от тях може въобще да посочите по света.
Верно? Кой това? Жан-Клод Юнкер? Или подопечната му ЕК, дето вече гласува да раздава пари на френския и германският ВПК, пред което Британия беше единствената пречка?
Може ли някакви линкове в подкрепа на горното твърдение?
Не виждаш ли че това е развод по сметка.
Ефектно сравнение, но според мен без връзка с реалността.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Юни 2017, 20:08

Almasy написа:
09 Юни 2017, 20:01
А каква е точно позицията на лейбъристите по отношение на Брекзит`а?
Оплетох се вече в таз ингилизка каша.
Мъглява - според Корбин ще постигнат по-добра сделка от торите. Подробности найн.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Юни 2017, 20:30

Ами и Макрон и Меркел са класи над изброените, а и незнам колко по- добри от тях може въобще да посочите по света.
Не съм съгласен. Никой от изброените не може да се похвали със съсипването на граден десетилетия съюз като ЕС. Докато Меркел с малки, но удивително недалновидни и упорити стъпки успя. Ако на някого може еднолично да се пришие брекзита това са Меркел и Камерън. Ти сигурно и него мислиш за велик политик?

А Макрон пък кога успя да вдигне от нула до сто, че чак и класи над другите? Току що се появи и почна да влиза с бутоните и да хвърля изказвания на едро. Ще му видим класите по-натам, ама не съм въодушевен.
Да не са те баннали от Гугъл? Онзи ден ЕК предложи пари за ВПК на Франция и Германия. Намери си подробности и анализи.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Юни 2017, 20:55

Amazon написа:
09 Юни 2017, 20:30
Не съм съгласен. Никой от изброените не може да се похвали със съсипването на граден десетилетия съюз като ЕС. Докато Меркел с малки, но удивително недалновидни и упорити стъпки успя. Ако на някого може еднолично да се пришие брекзита това са Меркел и Камерън. Ти сигурно и него мислиш за велик политик?

А Макрон пък кога успя да вдигне от нула до сто, че чак и класи над другите? Току що се появи и почна да влиза с бутоните и да хвърля изказвания на едро. Ще му видим класите по-натам, ама не съм въодушевен.
Както Вие споменахте - не сме в детската градина.
Да не са те баннали от Гугъл? Онзи ден ЕК предложи пари за ВПК на Франция и Германия. Намери си подробности и анализи.
слив засчитан...

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 10 Юни 2017, 06:12

Като продължим аналогията с опит за развод, струва ми се, че ще е най-добре Европа да покаже малко хладен игноранс в началото - примерно, тази линия на създаване на европейска военна сила, която се захвана след фръцването на Лондон, да се продължи, без да ги питаме. Но от условия (ако въобще има предвидени в договорите), не виждам да има нужда - те ще имат достатъчно да разгребват и без това, плюс задълженията, които имат като оставащи членове на ЕС - нали става дума за значителни суми.
Какъв цвят е хамелеона, когато се гледа в огледалото?

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Юни 2017, 09:04

Amazon написа:
09 Юни 2017, 20:30
Никой от изброените не може да се похвали със съсипването на граден десетилетия съюз като ЕС. Докато Меркел с малки, но удивително недалновидни и упорити стъпки успя. Ако на някого може еднолично да се пришие брекзита това са Меркел и Камерън. Ти сигурно и него мислиш за велик политик?
А кой е казал, че Brexit е нещо лошо, па даже и "съсипване"? Какво му е на ЕС съсипаното?
Подкрепям Петя за хладния игноранс. Ако бях аз, щеше даже да е леко саркастичен. Бих казал, само с г-жа Мей насреща, щеше да ни е по-лесно да не се разберем :lol:

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 10 Юни 2017, 23:39

vassiln написа:
10 Юни 2017, 09:04
А кой е казал, че Brexit е нещо лошо, па даже и "съсипване"? Какво му е на ЕС съсипаното?
Подкрепям Петя за хладния игноранс. Ако бях аз, щеше даже да е леко саркастичен.
Еми ЕС точно това практикуват - няа как иначе да се опишат интервютата на Меркел, Юнкер, Барние и т.н., да не говорим за мандата който дадоха на преговарящите и работните позиции по щекотливите въпроси (линковете са назад по темата). :D
Бих казал, само с г-жа Мей насреща, щеше да ни е по-лесно да не се разберем :lol:
Всъщност в момента вероятността от no deal нарастна. Причините са следните:
- с подаването на уведомлението по чл. 50 почна да тече преклузивен срок, а той е достатъчно кратък, дори и всичко друго да е жус няма гаранция, че ще стигне;
- в юкей се почва дебат на тема какво точно означава "brexit means brexit";
- горния дебат ще изисква време да се избистри позиция, междувременно шансовете Мей да оцелее по-дълго от есента клонят към нула, а вероятността от нови предсрочни избори в близката година е много голяма.
- правителството е преходно.
- горното поставя ЕС в позиция да няма с кой да преговаря - не е ясно какво точно иска юкей, не е ясен мандатът на преговарящите от британска страна, утре може да кажат ууупс, стана грешка и т.н.

Гореизброеното води до едно единственото заключение - кралството се нуждае от повече време. Вариантите са два:
1. ЮКей да иска удължване на срока на преговорите - и макар теоритично да могат да ги разтегнат за 100+ години, тук проблем за британците е позицията на ЕС - всяко удължаване трябва да е ясно дефинирано и ограничено по време. А при настоящата правителствена криза нищо не е ясно нито като време нито като резултат.
2. Да си оттеглят уведомлението.

Третия вариант е да преговорите да приключат без споразумение - нещо което нкой не иска, но до което лесно може да се стигне ако в кралстовото обстановката се закучи и няма кой да поеме отговорност за решенията, които се вземат.

Както и да е - на 19 е първия кръг от преговорите (Меай каза, че ще се проведат), а на 22 има заседание на европейския съвет и на 23 във формат ЕС27 той ще обсъжда преместването на европейските агенции от Лондон.
Запасявам се с пуканки и бира. :P :P

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 10 Юни 2017, 23:53

BORIS JOHNSON SAID TO BE PREPARING BID AS UK PM: MAIL ON SUNDAY
:P

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 11 Юни 2017, 09:10

rki написа:
10 Юни 2017, 23:39
Третия вариант е преговорите да приключат без споразумение - нещо което никой не иска, ....
Забравяте за мен :)
Ръки, благодаря Ви, без Вас тази тема нямаше да стане. Трябва да призная, че не съм много компетентен по европейските въпроси.
Тази сутрин се опитах да прегледам прогнозите и анализите, и се налага да призная, че или нищо не разбирам, или те нищо не казват. Лирата била паднала след загубата на Мей. Ами по-скоро ако торите бяха победили, щеше да е лошо за лирата...
А изглежда европейските лидери тролят, хъм, леко. Нещо, което ми харесва. Защото трябва да се постараем Великата Британия да я направим по-бедна. А това ще стане по-лесно в опцията no deal. И тогава ще бъде и политически, и нравствено по-оправдано. Така че тактическите ми цели, ако съм Юнкер, са да дестабилизирам британците като позиция, и самите преговори като процес. И през цялото време това да засяга и островната икономика. В един момент, ако отсреща някой се издръвчи по-остро, може да спомена и санкции като възможност. А стратегическата цел е да се създаде плачевен прецедент: UK си тръгват наритани, обеднели и Тръмп им подава носната кърпичка, само че на висока цена.

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 11 Юни 2017, 09:25

rki написа:
10 Юни 2017, 23:39
Запасявам се с пуканки и бира. :P :P
Да, и аз, в интересни времена живеем :)
Между другото, може ли да препоръчате от къде в Нета да следим развитието? Нещо в нашите агенции ми се видят малко прости, на руски ми е най-лесно, но като че ли не ги вълнува особено, официалните сайтове на институциите са твърде сухи и многословни, та се чудя къде да гледам.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 12 Юни 2017, 21:04

vassiln написа:
11 Юни 2017, 09:25
може ли да препоръчате от къде в Нета да следим развитието?
може би най-пълна картина дава http://eureferendum.com/ , поне досега Ричард Норд не е пропуснал нещо важно и един от тези които имат най-добра представа как функционира ЕС и какво е възможно и какво не.
Само имайте предвид като го четете, че той е отявлен еврофоб, който от близо 40 години води кампания да изкара кралството от ЕС/EО.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 13 Юни 2017, 22:31

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Юни 2017, 06:52

Да ги нямаме такива! Brexit means brexit, каквото и да значи...
Между другото, благодаря за източника. Много интересно, въпреки че този британски английски не ми е любим режим за четене. Изобилстват фрази като "plunged in gloom", трябва да надничам в речника. На мен "европейският английски", който се ползва в третите страни на континента, ми е много по-ясен.
Наистина е много полезен източник. Научих например, че преди време Мей заявила излизане не само от Общия пазар, но и от Европейското икономическо пространство.

"Never did Booker think that he would be lined up with Michel Barnier, the EU's chief negotiator. But he was entirely right to point out that if we leave the EEA – and even more so if we "walk away" without a deal – we would be faced with a horrendous range of new obstacles to our trade.

The real problem, he says, is nothing to do with tariffs. What we have to worry about are those "non-tariff barriers" we would have made inevitable. Trucks piling up at Dover and in Northern Ireland because they would face border controls and inspections.

Exclusion from the system that allows our airliners to fly freely out of UK air space. Exclusion from supply chains that provide 59 percent of components for our successful car industry. Exclusion from many of the
arrangements that have helped to make London the financial capital of the world. And much, much else. "

И започват да се чуват някакви британски гласове на разума, които трябва да заглушим ;)

Почвам да си изграждам "насърчителна" тактика за общуване при среща с UK-ци. Примерно на бедния си английски ще им казвам: "Ааа, Англия, знам, не съм бил, но мечтая да ида да работя, както и да пробвам момичетата ви... Чувал съм, че като поработиш на черно и ползваш помощи, и след 10 години може да си тръгнеш с бая пари. Между другото, имам хубава дрога, искате ли?"

Пак за пръв път видях ясно изложени "трите стълба" на излизането, за два от които безрезултатно питах тук, блажен в неведението си:
- ще си върнем контрола над имиграцията
- ще можем да си определяме сами законодателството
- няма да плащаме членски внос.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 14 Юни 2017, 09:48

vassiln написа:
14 Юни 2017, 06:52
Мей заявила излизане не само от Общия пазар, но и от Европейското икономическо пространство.
Единният пазар е EEA. Няма как да си в едното, и да не си в другото.
Пак за пръв път видях ясно изложени "трите стълба" на излизането, за два от които безрезултатно питах тук, блажен в неведението си:
- ще си върнем контрола над имиграцията
- ще можем да си определяме сами законодателството
- няма да плащаме членски внос.
Това са по-скоро трите стълба на пропагандата плюс носталгичното просълзяване на екзитджиите докато пеят "Rule Britannia! Rule the waves. Britons never will be slaves".
Проблема на управляващите е, че над десетилетие пропаганда създаде устойчиви стереотипи в съзнанието на електората и затова, заради тези електорални гласове, Мей формулира толкова крайна и неясна "стратегия" за брекзита. Лейбъристите са междувпрочем в същото положение.

Сега тепърва почват да бистрят някаква друга стратегия за брекзит но първо са притиснати от времето (тече преклузивен срок) и второ ако приемат нещо подобно на визията на Ричард Норд (изложена в символ веруюто му Flexcit - следващия етап е излизане от ЕС, но оставане в SM/EEA за още 15-20 години, преди да се пристъпи към последния етап глобална Британия "управляваща" света. Тези 15-20 години са отвъд всякакъв хоризонт на събитията както за електората, така и за политиците) ще трябва да разсъблечат тези три стълба и да ги преформулират в удобен за крайния електорат вид, иначе рискуват възкръсването на ЮКИП (а точно борбата за тези гласове стана причина и за референдума и за брекзита).
Приемат ли FoM и това, че ако искат да участват в съвместни проекти и да печелят от тях, трябва да се плаща, обяснят ли на електората, че такова нещо като абсолютен суверинитет няма и никога не е имало и че регулациите и стандартите представяни като брюкселските red tapes пак ще си бъдат тук и ще си останат, една част от електората ще почне да се пита, ми за какво въобще напускаме ЕС, ние там си бяхме добре и то в привелегировано положение спрямо останалите, а друга част ще го види като чисто предателство и изоставяне на брекзита - въобще класически clusterfuck. :D

Поне аз така по-простичко ги виждам нещата и затова смятам че двете крайности или ноу дийл или оставане в ЕС в момента са най-вероятен изход от ситуацията. Разбира се може и да греша и британците да успеят да съгласуват и постигнат някакъв внятен брекзит. ;)

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Юни 2017, 10:06

Даа, и аз се опасявам, че накрая разумът може да надделее :lol:

Впрочем възможно ли е да влязат е ЕАСТ, без да са страна по споразумението за ЕИЗ, и така по някакъв начин да се ползват от неговите (на ЕИЗ) благинки?

Или да не се ползват директно от благинките, а да търгуват с Европа през другите членки на ЕАСТ - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария? Нещо като засиления "сръбски" и "белоруски" износ за Русия след санкциите? Би било доста наивно от страна на ЕС, но нищо не изключвам....

То всъщност и едно бързо завръщане в ЕАСТ и веднага включване в ЕИЗ е известно добро спрямо членството на UK в ЕС - поне няма да се бъркат повече в работата на европейските институции. ;)

Пояснение за лаиците като мен: ЕАСТ е Европейската асоциация за свободна търговия, която е създадена през 1960 г. като алтернатива на тогавашните Европейски общности. Представлява икономическа общност, но без единни институции. Първоначалните членки са Австрия, Великобритания, Дания, Норвегия, Португалия, Швеция и Швейцария, а в момента са Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. През 1994 г. де факто се интегрират в икономиката на ЕС, като подписват споразумението за Европейското икономическо пространство, наречено по-късно Европейска икономическа зона (ЕИЗ). Без право на участие, естествено, в европейските институции. Швейцария обаче не ратифицира споразумението за ЕИЗ, което пък се замества с поредица двустранни споразумения. Все пак, когато народът не иска нещо, а бизнесът пропуска келепир, винаги се намират начини да се заобиколи вота - чрез някакви заместващи споразумения.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 17 пъти

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Юни 2017, 10:53

Почнаха и правните проблеми: една моя близка, която работи в София за дъщерно дружество на британска компания, ми показа декларация, която ѝ пробутват сега да подпише. Декларацията е в смисъл, че дава съгласието си трети страни, включително такива извън ЕС и ЕИП, да узнават и съхраняват личните ѝ данни. Май имаше някъде такива изисквания из безкрайното море от регламенти и директиви на ЕС...
Off Topic
Всъщност ако нещо е максимално разхвърляно и осрано (извинете за грубия израз), то първия претендент е именно европейското законодателство. Така и не разбрах какво е ОПОВОС и какво е СОПВР, но ми се ще да вдигна една революция.
Допълнително в декларацията - СМЯХ!
"Декларирам, че не съм осъждан с влязла в сила присъда за престъпление, извършено на територията на която и да е юрисдикция." Казах на моята близка, че очевидно британците толерират престъпления, извършени в международни води и в космоса. За първото им е отдавнашна традиция, но за второто - не знаех :lol:
И още малко подобни глупости. Разбира се, на два езика със задължителното "... the Bulgarian text shall prevail." Явно пак някоя Скъпоплатена Адвокатска Англоезична Софийска Велика Кантора Law firm е възложила съставянето на хартийката на някое пате...

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 19 Юни 2017, 20:26

vassiln написа:
17 Юни 2017, 10:06

Или да не се ползват директно от благинките, а да търгуват с Европа през другите членки на ЕАСТ - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария? Нещо като засиления "сръбски" и "белоруски" износ за Русия след санкциите? Би било доста наивно от страна на ЕС, но нищо не изключвам....

Нали не смятате, че законите в страните от EEA/EFTA и тяхното спазване са на нивото на руската/беларуската правни системи и практики?

Отговори