Социално Устройство

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Re: Конфликтът в Украйна

Мнение от T-72 » 11 Май 2017, 14:45

Stan написа:
11 Май 2017, 14:40
T-72 написа:
11 Май 2017, 14:35
Stan написа:
11 Май 2017, 14:32

Съгласен ли си с мен, че комунизмът е човеконенавистна идеология, навсякъде наложена с насилие - чрез преврат или окупация, унищожила физически десетки милиони хора. Следователно, подобно на националсоциализма трябва да бъде забранена, а пропагандните и символи - премахнати.
Да или не? Ако си съгласен - извинявай. Ако, не си съгласен, значи съм прав.
Да!
Добре, извинявай тогава. Значи, си съгласен, че тия дето веят знамена със сърп и чук, и ползват съветска и комунистическа символика, са също толкова големи боклуци, като тия с пречупените кръстове?
Не разбирасъ. Минал съм по този път , семейството ми е комунистическо, аз самият съм вял знамена със сърп и чук, затова написах и "Прав е Стан , не може всичко да се слага под общ знаменател!" !
Кръвта вода не става!

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 11 Май 2017, 14:51

Jefferson F. Davis написа:
11 Май 2017, 14:41
Stan написа:
T-72 написа:
11 Май 2017, 14:13

А сега пък да видим, кой критикува че съм споделял линкове с епитети като "фашисти" , а той самият нарича опонентите си "комунисти" ?

Май нещо ...?
Съгласен ли си с мен, че комунизмът е човеконенавистна идеология, навсякъде наложена с насилие - чрез преврат или окупация, унищожила физически десетки милиони хора. Следователно, подобно на националсоциализма трябва да бъде забранена, а пропагандните и символи - премахнати.
В Китай и до ден днешен е комунизъм, ще им кажеш ли че са приравнени с нацистите и политическият им строй трябва да бъде забранен и да си обират символите?
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0.B2.D0.BE
Противно на това, което си прочел в Уикипедия, в Китай вече няма комунизъм, макар страната да се управлява от комунистическа партия. Комунизмът не е червени петолъчки, а отношение към частната собственост и пазара. По този показател в Китай си е див капитализъм.
Освен това, когато в Китай наистина е имало комунизъм по времето на Мао са избити милиони
"Mr Dikötter, who has been studying Chinese rural history from 1958 to 1962, when the nation was facing a famine, compared the systematic torture, brutality, starvation and killing of Chinese peasants to the Second World War in its magnitude. At least 45 million people were worked, starved or beaten to death in China over these four years; the worldwide death toll of the Second World War was 55 million."
http://www.independent.co.uk/arts-enter ... 81630.html
Та, в заключение комунизмът наистина е човеконенавистна идеология, ненавистна към умните, кадърните и предприемчивите. Фашизмът и националсоциализмът направо бледнеят пред него.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 11 Май 2017, 14:58

Да не забравяме културната революция в Китай!
Трябва да се помни това.
Да не забравяме и че Китай не е СССР. Учи се от грешките и съм сигурен че и там по естествен път ще настъпят демократични промени.Началото е поставено отдавна.Частния пазар, частния капитал и т.н
Има си естествен ход на нещата.Примера "преди , сега" се вижда най-добре в сравнението със Северна Корея.
Да не забравяме и Виетнам.
Кръвта вода не става!

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 11 Май 2017, 15:01

centara написа:
11 Май 2017, 14:51
Stan написа:

В Китай и до ден днешен е комунизъм, ще им кажеш ли че са приравнени с нацистите и политическият им строй трябва да бъде забранен и да си обират символите?
Противно на това, което си прочел в Уикипедия, в Китай вече няма комунизъм, макар страната да се управлява от комунистическа партия. Комунизмът не е червени петолъчки, а отношение към частната собственост и пазара. По този показател в Китай си е див капитализъм.
Освен това, когато в Китай наистина е имало комунизъм по времето на Мао са избити милиони
"Mr Dikötter, who has been studying Chinese rural history from 1958 to 1962, when the nation was facing a famine, compared the systematic torture, brutality, starvation and killing of Chinese peasants to the Second World War in its magnitude. At least 45 million people were worked, starved or beaten to death in China over these four years; the worldwide death toll of the Second World War was 55 million."
http://www.independent.co.uk/arts-enter ... 81630.html
Та, в заключение комунизмът наистина е човеконенавистна идеология, ненавистна към умните, кадърните и предприемчивите. Фашизмът и националсоциализмът направо бледнеят пред него.
Политическата система и форма на управление в Китайската народна република е еднопартийна и се осъществява в рамките на социалистическа република, управлявана от Комунистическата партия на Китай. Ръководната роля на Комунистическата партия се посочва в Конституцията на Китайската народна република. Държавната власт се упражнява чрез Комунистическата партия, Централното народно правителство и тяхното регионално и местно представителство.

Тук драги няма място за демагогия написано е черно на бяло.

Комунизмът не е червени петолъчки, а отношение към частната собственост и пазара. Тук съм 100% съгласен с теб но възниква въпросът защо комунизмът се слага под общ знаменател и някой с пяна на уста го сравнява с нацизма и настоява да бъде забранен?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 11 Май 2017, 15:04

Доста глупав аргумент. И в Саудитска Арабия ислямизмът е държавна идеология, което съвсем не оправдава самата идеология.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 11 Май 2017, 15:09

Stan написа:
11 Май 2017, 15:04
Доста глупав аргумент. И в Саудитска Арабия ислямизмът е държавна идеология, което съвсем не оправдава самата идеология.
Това не е аргумент а ФАКТ!

rki
Редовен потребител
Контакт:

Re: Социално Устройство

Мнение от rki » 11 Май 2017, 15:49

В Китай отдавна комунизма вече не е доминираща идеология. Това разбира се не прави обществения строй и икономиката капиталистически или пък означава, че тоталитарната държава вече я няма.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Май 2017, 17:58

И аз не съм съгласен с това изказване. Вярно е че китайците са запазили някаква част от комунистическата чума - мек тоталитаризъм и еднопартийна система. Обаче най-гадната част на тумора са изрязали. Имат що-годе нормални икономически отношения. Няма подтисничество над нормалните интелигентни хора, от брутални, пробивни и безскруполни функционери. Ръководството не е несменяемо а има вътрешни избори на всеки 10 години. Огромната част от хилядният им парламент са хора пряко участващи в икономиката, включая стотици (да стотици) милионери и милиардери.

Има разбира се още някой остатъци от комуняшкият манталитет по които трябва да се работи.

1. Все още се позволява на фирми като Уолмарт, да третират работнците си като полу-роби, с еднакви изключително ниски заплати и набутани в панелени килийки, където наема им тече независимо дали живеят там.

2. Все още има трудови лагери, но поне вече се знае за тях и се дискутира.

3. Все още има цензура. Разбира се не таква като в куомунстическа кочина, но информацията не е напълно свободна.

4. Тотален държавен протекционизъм (който напоследъ май има обратен ефект), плюс държавно манипулирана национална валута и държавни квоти за обмен с чужда валута.

Ама бавничко ще се оправят нещата и там. Китайците са си така. Не са глупави, ни мислят бавно и всичко оглеждат по няколко пъти. Ето например наскоро отмениха закон за монопола върху солта, въведен преди над 1000 години. :D

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 11 Май 2017, 18:21

Amazon написа:
11 Май 2017, 17:58
И аз не съм съгласен с това изказване. Вярно е че китайците са запазили някаква част от комунистическата чума - мек тоталитаризъм и еднопартийна система. Обаче най-гадната част на тумора са изрязали. Имат що-годе нормални икономически отношения. Няма подтисничество над нормалните интелигентни хора, от брутални, пробивни и безскруполни функционери. Ръководството не е несменяемо а има вътрешни избори на всеки 10 години. Огромната част от хилядният им парламент са хора пряко участващи в икономиката, включая стотици (да стотици) милионери и милиардери.

Има разбира се още някой остатъци от комуняшкият манталитет по които трябва да се работи.

1. Все още се позволява на фирми като Уолмарт, да третират работнците си като полу-роби, с еднакви изключително ниски заплати и набутани в панелени килийки, където наема им тече независимо дали живеят там.

2. Все още има трудови лагери, но поне вече се знае за тях и се дискутира.

3. Все още има цензура. Разбира се не таква като в куомунстическа кочина, но информацията не е напълно свободна.

4. Тотален държавен протекционизъм (който напоследъ май има обратен ефект), плюс държавно манипулирана национална валута и държавни квоти за обмен с чужда валута.

Ама бавничко ще се оправят нещата и там. Китайците са си така. Не са глупави, ни мислят бавно и всичко оглеждат по няколко пъти. Ето например наскоро отмениха закон за монопола върху солта, въведен преди над 1000 години. :D
Съгласен на всичкоте 100% имам приятели в Китай и много сме разговаряли по темата, дадох примера за да изтъкна че не бива да се слага всичко под един знаменател. От комунизъм до комунизъм има огромна разлика. Никакво сравнение не може да става между китайският такъв с този на червените кхмери например. Уродливият комунизъм в КНДР не може да бъде еталон и по него да се съди за всички останали. Колкото до нашето или съветскито минало - тоталитарният период и там нещата не са черно и бяло. Факт е че в България в периода 1944-1989г. от една изостанала страна със много слаба аграрна промишленост се развиваме в една що-годе прилична икономика (зависеща от външни енергийни източници). Увеличава се населението многократно, медицина, образование и много други примери. Има ги и отрицателните моменти но съм сигурен че за повечето от тях знаете от интернет или от разни "демократични" источници. Слагам кавички защото считам че западният модел на управление е друг вид тоталитаризъм. Ще кажете че има избори и всеки има право да гласува, така е но само слепец не може да види че изборите нищо не решават!

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 11 Май 2017, 19:29

11 Май 2017, 18:21
само слепец не може да види че изборите нищо не решават!
Тоя лаф съм чувала да го сочат като показателен за преломено от тоталитарна система мислене. В интерес на истината, също съм близо до това мнение, но - само що се отнася до "местна почва". Та ако може, с някакви примери от Запада да го подкрепиш? Дали Америка на Тръмп не е ярък контра-пример?
Какъв цвят е хамелеона, когато се гледа в огледалото?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Май 2017, 20:07

Напротив. Изборите решават всичко и точно в това е проблема. 90% от хората не са квалифицирани да вземат експертно решение на референдум, или да отличат само по медийни изяви разни корумпета и мазни кариеристи, от истински лидер. Или умен човек от интелигентно приказващ кухалник. Или да знаят в момента коя политическа формация има по-добри лидери и/или е по-независима.

Казвал съм и преди, обикновенните хора трябва да избираме най-много до ниво кмет, общински съвет и шериф. От там нататък нашите избранници, да си избират от собствените си редици(прозрачно) законодателния орган и правоналагащите институци. И да гласуват бюджета на централните институции и правителството.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 11 Май 2017, 20:20

Amazon написа:
11 Май 2017, 20:07
Казвал съм и преди, обикновенните хора трябва да избираме най-много до ниво кмет, общински съвет и шериф. От там нататък нашите избранници, да си избират от собствените си редици(прозрачно) законодателния орган и правоналагащите институци. И да гласуват бюджета на централните институции и правителството.
Подозирам че швейцарците няма да се съгласят.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Май 2017, 20:41

EddieBG написа:
11 Май 2017, 20:20
Подозирам че швейцарците няма да се съгласят.
Да се съгласят ли? Че те вече частично го практикуват. 26-те кантона си изпращат представители, които са горната камара на законодателното им тяло. Демек общините държат здраво и местната и законодателната власт, че и кинтите.

Обаче ще се съласиш Швейцария е доста специфичен случай. Аз говорех за големи държави, или дори глобална такава. Някак имам чуството че след края на Студената Война, директната демокрация качва на върха само неподходящи хора. Независимо дали иде реч за Европа, или Северна Америка. За Латинска Америка и не споменавам, там манталитета на хората и кочината във властта са потресаващи и никаква форма на управление не може да ги спаси.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 26 Юни 2017, 13:55

Какъв цвят е хамелеона, когато се гледа в огледалото?

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 26 Юни 2017, 14:02

Amazon написа:
11 Май 2017, 20:07
Напротив. Изборите решават всичко и точно в това е проблема. 90% от хората не са квалифицирани да вземат експертно решение на референдум, или да отличат само по медийни изяви разни корумпета и мазни кариеристи, от истински лидер.
Няма как да се каже по-добре....
"Не мразя чужди държави. Мразя чуждопоклонници!".

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 25 Авг 2017, 01:02

Снимка на руски фотограф (направена в Мурманск) разплака света.
Акцента е не толкова бедността (каквато може да се види навсякъде по земното кълбо), колкото хуманността.

Изображение
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Отговори