Общи приказкиДобри новини за България

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Добри новини за България

Мнение от Dinain » 22 Апр 2018, 21:08

Гиго написа:
22 Апр 2018, 20:31
Кухулин написа:
22 Апр 2018, 19:29
Гиго написа:
22 Апр 2018, 19:28
двете неща взаимно се изключват
Обоснови се.
Е мислех че е логично. Все едно да ме караш да се обоснова защо смятам, че 2+2=4.

Имаш увеличение на населението. Колкото ще се увеличат умните хора, толкова ще се увеличат и простите. Каквото и предимство да имаш от увеличението на умниците, то ще бъде нулирано от увеличението на глупаците. Та затова казвам и че по тази линия увеличението не носи полза. Виж, за данъците вече има реална полза.
+1 с изключение на данъците, с което категорично не съм съгласен.

Кухулин смята, че 1 умен на 1000 души население е константа, и за да има 5 умни, трябва населението да се увеличи с 5000 души. Аз смятам, че трябва да се увеличи съотношението, така че да има 5 умни на 1000 души население.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 22 Апр 2018, 21:11

Човек, влезе в темата и рязко смъкна нивото. Прочети, моля те, дискусията отначало, повечето неща вече ги писахме.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 22 Апр 2018, 21:25

Прочел съм, това че си писал нещо, не го прави вярно, обаче. ;)

Как ще обясниш индекса за нобеловите лауреати?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 22 Апр 2018, 21:28

Dinain написа:
22 Апр 2018, 21:25
Как ще обясниш индекса за нобеловите лауреати?
Ами как. Ако Бангладеш имаха два пъти по-малко население, вероятно и тоя нобелов лауреат нямаше да излъчат.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Апр 2018, 21:30

Кухулин написа:
22 Апр 2018, 20:59
vassiln написа:
22 Апр 2018, 20:52
Те очилатите гении са малко по-смотани в запознаването и чифтосването, така че за да се срещнат и чифтосат мъжки и женски гений (като Кюри), и да се роди свръхгений-че, трябват наистина много опити.
Скоро попаднах на една страхотна идея. Да се направи бигдейта от 23андме и тиндъра. Да се пусне като сървис. Футуризъм :mrgreen:
Ето затова се броиш на пръсти. :D
А ако бяхме по-многобройни, вече да си нобелов лауреат.
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 22 Апр 2018, 21:50

Тоест, трябва бангладешците да се увеличат двойно (до 300 милиона), за да излъчат втори нобелов лауреат.
По-лесно ще е да се удвоят шведите, само +10 милиона ще струва и ще получим 30 допълнителни лауреата. Бегом да заплождаме шведки!

Малко на евгеника замириса.
Добре, няма да ти преча повече и да свалям нивото.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Апр 2018, 22:06

Ако не се бях включил, тази вечер бих дал изненадваща точка...

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 22 Апр 2018, 22:07

Dinain написа:
22 Апр 2018, 21:50
Малко на евгеника замириса.
Напротив, ако искаш при равни други условия да изместиш баланса от 1 на 5, именно ти трябва да се обърнеш към евгениката. Математиката не прощава.

Изображение

А колкото до шведите, веднага се сещам за един друг етнос, който ще даде по-добри резултати в нобеловата статистика, но някак увеличението все среща пречки от един или друг характер :geek:

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 22 Апр 2018, 22:25

Това идеално разпределение потвърдено ли е на практика за някоя нация?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 22 Апр 2018, 22:27

Нямам идея, но по дефиниция трябва да е гаусово. Такъв е характера на величината.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Апр 2018, 22:43

Наскоро питах един колега, който е завършил в Щатите и изглежда надменен, дали е сноб. Той ми отговори, че макар и не особено общителен, към никого не изпитва чувство за превъзходство. Тогава се сетих, че досега не съм срещал човек, към когото още на първи разговор да не съм изпитал чувство за превъзходство. Не знам как го постигам, но дали не съм примерно сто милионния българин, или някаква друга подобна количествена причина да го е обусловила?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 22 Апр 2018, 22:47

Представете си два различни свята. В първия печелите по 50 хиляди на година, но всички останали около вас печелят по 25 хиляди. Във втория свят вие печелите 100 хиляди (двойно повече), но всички други печелят по 200 хиляди. Кой вариант ще изберете? Повечето хора избират първия. Въпросът е част от изследване на щастието на Харвардския университет. Резултатите показват, че парите са важни за усещането за благосъстояние, но не са от първостепенно значение, както е например качеството на социалните ни взаимоотношения.

За тези неща се говори в книгата "Малък наръчник по люка" (lykke - датската дума за щастие) от Майк Викинг, който от пет години е директор на Института за изследване на щастието в Копенхаген. Според него, макар и да са свикнали да се определят като нещастни, през последните 10 години българите всъщност са една от най-бързо изкачващите се в класацията по щастие страни:
Българите стават по-щастливи
https://www.capital.bg/light/neshta/201 ... htastlivi/

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 22 Апр 2018, 22:53

vassiln написа:
22 Апр 2018, 22:43
Наскоро питах един колега, който е завършил в Щатите и изглежда надменен, дали е сноб. Той ми отговори, че макар и не особено общителен, към никого не изпитва чувство за превъзходство.
Което не значи, че не е излъгал, нали? Освен това щом са го шлифовали в щатите - те там ги учат на вежливост и лицемерие (на първо място ги превръщат в педантични машини за работа, разбира се).

Най-зъл пример в това отношение са тези от Германия и Швейцария, бтв
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Апр 2018, 23:00

Разбира се, наблюдавам го, но мисля че вече е убеден в моето превъзходство над него. Е, по-рядко обядва с мен, а и като се засичаме по стълби и коридори така гледа да се изниже, но иначе според мен вече съм го убедил кой е по-висшия. А може и да не му се спори, което е своего рода признание. Те в моята компания доста хора са хванали алергия от мен. Компания е в смисъл на народното"фирма".

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Апр 2018, 23:13

Искам да кажа поредната добра новина за България. Ние българите вече имаме някакво нормално самочувствие. Аз съм изключение разбира се, това е съвсем логично и обосновано, но и вие обикновените хора вече надраснахте повечето си комплекси и разбрахте, че не сте по-ниско от руснака, американеца, британеца и французина. И други подобни. Е, за немеца и белгиеца още не съм сигурен че ги превъзхождаме рязко, но след загубата на своите колонии тези два народа изостават в световен план.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 22 Апр 2018, 23:24

vassiln написа:
22 Апр 2018, 23:00
Разбира се, наблюдавам го, но мисля че вече е убеден в моето превъзходство над него. Е, по-рядко обядва с мен, а и като се засичаме по стълби и коридори така гледа да се изниже, но иначе според мен вече съм го убедил кой е по-висшия. А може и да не му се спори, което е своего рода признание. Те в моята компания доста хора са хванали алергия от мен. Компания е в смисъл на народното"фирма".
Мишкувач-чиновник е тоя дето ми го описваш.

И аз съм "алерген" за бая колеги, ако пък разбера, че са ме донасяли на началството си го връщам. Повечето такива "офис-бойци" се изненадват ако някой ги критикува в прав текст и им става смачкано само като те виждат. Дет се вика: да ги псуваш по-лесно ще го преглътнат.

(в дългосрочен план не е полезна тая тактика да си създаваш врагчета :) )
vassiln написа:
22 Апр 2018, 23:13
Искам да кажа поредната добра новина за България. Ние българите вече имаме някакво нормално самочувствие. Аз съм изключение разбира се, това е съвсем логично и обосновано, но и вие обикновените хора вече надраснахте повечето си комплекси и разбрахте, че не сте по-ниско от руснака, американеца, британеца и французина. И други подобни. Е, за немеца и белгиеца още не съм сигурен че ги превъзхождаме рязко, но след загубата на своите колонии тези два народа изостават в световен план.
Това е въпрос на това как те възпитават в семейството.

С една компания отивахме да ядем и пием в Западните покрайнини. И като влязохме у сръбско се почнаха едни коментари - "е, вече се усеща, че не сме в евросъюза" и то с някакво задоволство. Такова самочувствие не е личностово (индивидуалистично) и е фалшиво, чиновническо...дори показва липса на елементарни познания по история на България.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Апр 2018, 23:34

Не е полезна, така е.
Не това самочувствие обаче имам предвид. Все повече хора от нашите живеят там, в "развитите" държави, и самооценката не е така като огледаш набързо сръбското провинциално градче, аналог на Трън, Брезник или Берковица или Кула.
Аз личностовото самочувствие тук само го вкарах като отклонение, имах предвид масовото, националното.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 22 Апр 2018, 23:48

Да, прав си за това. Замислих се за много от моите познати, които са се върнали от "Там" или са се връщали по празниците и съм съгласен.

С друг манталитет са наистина (малко по-различен, но достатъчно).

И при младите българи, под и около 25, също се забелязва това. Май, ако няма икономически срив в следващите десетина години, ще се промени това нелогично черногледство у българина

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 23 Апр 2018, 04:17

Така е. Българите няма от какво да се срамуват. Нито като акъл, нито като смелост, нито като външен вид отстъпват на западноевропейците. Това е просто една от пропагандните отрови които ”братята” са вливали на родителите ни след ВСВ. Не че си нямаме трески за дялане, бая чесън ни циркулира в кръвта, ама кой е съвършен...

Не искам да прехвалавам българите, но моето впечатление е, че чисто като умение да се свърши една работа с минимално усилие и максимална ефективност, сме по близо до американците и французите, отколкото до германците.

Дето вика железния, малко още време ни трябва и без кризи.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Пресиян » 23 Апр 2018, 16:39

Твърдението, че хората в САЩ ги учат да бъдат лицемери е неверно и направо абсурдно.
Последна промяна 2 на Пресиян, променена общо 23 пъти

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Пресиян » 23 Апр 2018, 16:39

ValBo написа:
21 Апр 2018, 23:40
Пресиян написа:
21 Апр 2018, 20:03
НСИ не е прогнозирал, че населението на България през 2018г. ще падне под 7 милиона.
Според НСИ през 2017г. средният брой на живородените деца от една жена в детеродна възраст в България се е увеличил спрямо 2016г. Според Росстат през 2017г. средният брой на живородените деца от една жена в детеродна възраст в Русия е намалял спрямо 2016г.
Според НСИ през 2017г. броят на сключените граждански бракове в България се е увеличил спрямо 2016г.
Според НСИ през 2017г. броят на разводите в България е намалял спрямо 2016г.
Какво от тези данни сочи, че населението на България не намалява?
И какво общо има тук раждаемостта в Русия?
Аз не съм казал, че сега населението на България не намалява. Обаче сега населението на България намалява ежегодно с много по-малко хора в сравнение с 1989 год.
Дал съм данни за Русия за да се види какви са тенденциите в България и Русия и да се направи сравнение, защото в много страни по света има демографска криза.
Ако до 2100 г. средният брой на родени деца в България от една жена във фертилна възраст се запази приблизително същия като сегашния, то населението на България през 2100г. със сигурност ще бъде много повече от това, което ти пишеш, че е прогноза на ООН. Много е трудно да се прогнозира броят на населението през 2100г.
Има вариант на прогноза на ООН, според която през 2100г. броят на населението на Русия ще намалее наполовина спрямо сегашния брой. Има вариант на прогноза на ООН, според която броят на населението на Китай през 2100г. ще намалее с около 880 000 000 спрямо сегашния брой, а според друг вариант на прогноза на ООН през 2100 г. броят на населението на Китай ще намалее с близо 400 000 000 спрямо сегашния брой. От тези 2 прогнози за населението на Китай през 2100г. се вижда, че има огромна разлика между двете прогнози на ООН и затова, когато четете за прогноза за населението през 2100г. имайте предвид, че е много по-вероятно такава прогноза да не се сбъдне, отколкото да се сбъдне. Според официални данни през 2017г. населението на китайските градове Пекин и Шанхай е намаляло, а през 2017г. населението на българския град София се е увеличило.
Последна промяна 3 на Пресиян, променена общо 23 пъти

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 23 Апр 2018, 16:45

Не смятам повече да се ровя по тази тема. Прогнозата, която пуснах, беше за 2019-2020. Това е лесно прогнозируемо.
Останалите прогнози са силно изместване на моите думи и не смятам да се завирам в тях.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 24 Апр 2018, 13:37

През 2017 г. няколко български града са увеличили прираста на своето население.
Това са Варна, Велико Търново, Пловдив, София и Кърджали.

https://www.24chasa.bg/novini/article/6829770
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 24 Апр 2018, 13:56

ISTORIK написа:
24 Апр 2018, 13:37

Бе, това е по-скоро следствие от вътрешна миграция. Щото като цяло прирастът е отрицателен.
Кръвта вода не става!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 24 Апр 2018, 16:11

T-72 написа:
24 Апр 2018, 13:56
ISTORIK написа:
24 Апр 2018, 13:37

Бе, това е по-скоро следствие от вътрешна миграция. Щото като цяло прирастът е отрицателен.
Да, и ние с жената дойдохме миналата година от Пловдив в София. Иначе градовете се напълниха и с множество диви селяни, които карат автомобилите си и ги паркират като аборигени. Паркират до тротоара, ама - на средата на завоя, примерно. В зелени площи... Или - върху трамвайните релси.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Отговори