Общи приказкиКакво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
райнхард
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Русофилия и русофобия

Мнение от райнхард » 10 Ное 2017, 01:48

Dinain написа:
10 Ное 2017, 00:07

Паметникът буди полемика от много време и не представлява това, което се опитваш да изкараш - лъжеш не за пръв път. Не претендирай да говориш от името на "хората в България в голямата им част" - посмали претенциите.
Dinain написа:
Освен признателност, той е и паметник на комунизма и на "българо-съветската дружба". А ти си елемент от хибридната война, съзнателен или не.
Как може така брутално да се самоопровергаваш. :lol:

Естествено, че паметникът символизира победата над нацизма и спасението на Европа. Той отдава почит на редовия войник постигнал тази победа над абсолютното зло, този човеконенавистен режим. И това ли не го знаеше. Попрочети, има информация.

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 10 Ное 2017, 01:52

Dinain написа:
10 Ное 2017, 00:24
Само да допълня - както Амазон посочи, очеизвадния факт е, че паметникът е поръчан и открит за десетгодишнината от 9.9.1944 г., а не от края на войната.
Няма значение кой и кога го е поръчал и построил. Единственото, което има значение е, че символизира победата над нацизма и спасението на Европа. Поклон пред тези редови войници, които го постигнаха. :!:

Изображение
Изображение

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 10 Ное 2017, 05:54

Amazon написа:
09 Ное 2017, 21:36
Може да се започне да се мисли за преобразяването на паметници на СА в паметници на Руската армия освободителка, и да се остави примерно един на СА в София.
Е баш тоя в центъра на София е проблема - има няма през няколко години се повтаря едно и също и започват полемиките. Колко време до следващият път? А да се опази този голям монумент от идиоти и популисти няма как. Не охрана, ами трябва цял патрул нощем да обхожда периметъра и пак някой може набързо да го надраска със спрея с боя. Или да го обградим с бодлива тел?

А за пробразяването на паметниците съм за, обаче е по-лесно да се каже отколкото да се направи. Първо от Кремъл пак ще пищят, а соцталгиците ще го нарекат - обругаване на монументите. Не забравяй и че голяма част от крайните русофили са и Сталинисти и/или леят сълзи на любов към СССР и соца. На тях им е през шмайзера за руските войници умирали при Плевен. Те си мечтаят за 16-тата република.

Друата трудност е, че изглежда склупторите от онова време, като са проектирали паметник на СА, са започвали от ППШ-то. Как да префасонират примерно паметника на Альоша и да му изстръгнат Шпагина от ръката? Още повече, че за разлика от софийският този е хубав и наистина ми прилича да символизира обикновен руски войник, а не омразен строй, тоталитаризъм и окупация. Аз бих го оставил както си е.
Проблема там е че теренът е апетитен и нищо друго. Останалото са приказки за лека нощ.
Outside the Occupants, freedom for the South!
"Как трудно жить на свете, когда с Россией никто не воюет" -лорд Хенри Джон Темпл Палмерстън - министър председател на Великобритания.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 10 Ное 2017, 06:37

райнхард написа:
10 Ное 2017, 01:48
Естествено, че паметникът символизира победата над нацизма и спасението на Европа. Той отдава почит на редовия войник постигнал тази победа над абсолютното зло, този човеконенавистен режим. И това ли не го знаеше. Попрочети, има информация.
Пълни глупости! Ако беше така, на паметника щеше да има британски, съветски и американски войници. И надписът щеше да е друг.
С тези паметници СССР си маркира претенциите, така както кучето си припикава територията. Затова и трябва да бъдат премахнати.
Също така, не трябва да се бърка военен паметник, с войнишки паметник. Виждам, че това е особено трудно за някои русофили.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от vassiln » 10 Ное 2017, 06:57

Темата за съветските паметници май си заслужи отделяне.
Walk this valley of death, head high, say "i'm not done yet, today i wont' die"
'cause try as we may we can never deny we can get back up if we're still alive!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Ное 2017, 08:52

Райнхард, повторението е майка на знанието и баща на глупостта. Освен да повтаряш същите глупости като развалена плоча, друг аргумент нямаш.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 10 Ное 2017, 11:09

райнхард написа:
Dinain написа:

Паметникът буди полемика от много време и не представлява това, което се опитваш да изкараш - лъжеш не за пръв път. Не претендирай да говориш от името на "хората в България в голямата им част" - посмали претенциите.
Dinain написа:
Освен признателност, той е и паметник на комунизма и на "българо-съветската дружба". А ти си елемент от хибридната война, съзнателен или не.

Ъъъ, не си прав. Преместих мненията в тази тема и ако не те мързи можеш да прочетеш назад какво сме писали по въпроса и да кажеш дали си съгласен. Накратко - имаме гигантски паметник, вдигнат в центъра на столицата на страна, която няма как да е "освободена" от нещо, което не я е завладявало никога. Ако има опастност да си болен от рак, но после се заразиш от чума, която обаче те предпазва от рака, не мисля, че имаш поводи да празнуваш заразяването си с чума. Колкото и упорито да се опитваш да го изкараш просто паметник, отдаващ почит на обикновения войник, това винаги ще си остане лъжа, а аз си мислех, че ти мразиш лъжите, но явно много съм грешал. Защо трябва да се махне от центъра и да се замени с нещо друго(паметник на Крум или монумент за някоя от войните ни, но да е нещо българско) - защото това е ПАМЕТНИК, т.е неговата цел е хората да попмнят нещо и когато това нещо е лъжа, самият паметник се превръща в неин носител, а хората които го защитават - в поддръжници на тази лъжа. Защо руснаците надигат такъв вой за тоя крив чугун? Ми много просто - той представлява физически инструмент за поддържането на топли проруски чувства сред българите и съответно е елемент от влиянието им в България. Знаеш ли с колко идиоти съм спорил за паметника и техния аргумент е бил, че не трябва да се маха щот руснаците са ни освободили от германците (а според някои е символ на Освобождението от Османската империя!?!?!) След подобни спорове съм бил склонен да се съглася с Иво Христов :lol:. Но самият факт, че за много хора този монумент и надписите по него са символ на нещо истинско, е достатъчен за да се премести в специален музей, където ще има обяснителен надпис, примерно "Българските комунисти го построиха, за да се подмажат на московските си гоподари, които ги доведоха на власт. Паметникът е символ на най-безгръбначния период в новата ни история."

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 10 Ное 2017, 13:36

Ksantip написа:
10 Ное 2017, 11:09
райнхард написа:
Dinain написа:

Dinain написа:

Ъъъ, не си прав. Преместих мненията в тази тема и ако не те мързи можеш да прочетеш назад какво сме писали по въпроса и да кажеш дали си съгласен. Накратко - имаме гигантски паметник, вдигнат в центъра на столицата на страна, която няма как да е "освободена" от нещо, което не я е завладявало никога. Ако има опастност да си болен от рак, но после се заразиш от чума, която обаче те предпазва от рака, не мисля, че имаш поводи да празнуваш заразяването си с чума. Колкото и упорито да се опитваш да го изкараш просто паметник, отдаващ почит на обикновения войник, това винаги ще си остане лъжа, а аз си мислех, че ти мразиш лъжите, но явно много съм грешал. Защо трябва да се махне от центъра и да се замени с нещо друго(паметник на Крум или монумент за някоя от войните ни, но да е нещо българско) - защото това е ПАМЕТНИК, т.е неговата цел е хората да попмнят нещо и когато това нещо е лъжа, самият паметник се превръща в неин носител, а хората които го защитават - в поддръжници на тази лъжа. Защо руснаците надигат такъв вой за тоя крив чугун? Ми много просто - той представлява физически инструмент за поддържането на топли проруски чувства сред българите и съответно е елемент от влиянието им в България. Знаеш ли с колко идиоти съм спорил за паметника и техния аргумент е бил, че не трябва да се маха щот руснаците са ни освободили от германците (а според някои е символ на Освобождението от Османската империя!?!?!) След подобни спорове съм бил склонен да се съглася с Иво Христов :lol:. Но самият факт, че за много хора този монумент и надписите по него са символ на нещо истинско, е достатъчен за да се премести в специален музей, където ще има обяснителен надпис, примерно "Българските комунисти го построиха, за да се подмажат на московските си гоподари, които ги доведоха на власт. Паметникът е символ на най-безгръбначния период в новата ни история."
Ще отговоря, когато имам време, но като цяло не съм съгласен с теб, всъщност изцяло не съм съгласен. Този паметник символизира точно това, което казах, за много хора е така и на Деня на Победата се отдава почит. Ако някой краен русофоб го вижда като псметник на СССР или Сталин, честно не мога да му помогна.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 10 Ное 2017, 14:57

райнхард написа:
10 Ное 2017, 13:36

Този паметник символизира точно това, което казах, за много хора е така и на Деня на Победата се отдава почит. Ако някой краен русофоб го вижда като псметник на СССР или Сталин, честно не мога да му помогна.
"Многото хора" спрямо населението на България са шепа народ. А "крайните русофоби" виждащи този паметник като символ на СССР току виж се оказали мнозинство.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Re: Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Мнение от Archer » 10 Ное 2017, 15:17

Последна промяна 1 на Archer, променена общо 10 пъти

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 10 Ное 2017, 15:32

Альоша от години е пълен кенеф - руснаците и феновете им ако ги е грижа, да положат малко усилия в поддръжката. Сигурен съм, че бюджета на снимките на един риболов на Путин с "рибари" от ФСБ или ядене от войнишки канчета и пиене на водка с руски поляци на Маша ще покрие минимум годишна поддръжка на всички съветски паметници в България.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 10 Ное 2017, 17:33

Добре бе, аз не мога да разбера какви претенции може да има Русия към тези паметници, при положение че те са строени от българи, в България и възхваляват една несъществуваща вече страна и армията и. Ще си ги правим каквото си искаме защото са си наши и съдбата им трябва да се реши от българското общество а не от чужда държава.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 10 Ное 2017, 18:02

Ksantip написа:
10 Ное 2017, 17:33
Добре бе, аз не мога да разбера какви претенции може да има Русия към тези паметници, при положение че те са строени от българи, в България и възхваляват една несъществуваща вече страна и армията и. Ще си ги правим каквото си искаме защото са си наши и съдбата им трябва да се реши от българското общество а не от чужда държава.
Щеше да си абсолютно прав ако те гледаха на нас като на независима държава и общество.
Строши-пилот :mrgreen:

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 10 Ное 2017, 18:19

Ksantip написа:
Може да се добави че в самата Русия подобни паметници се бутат на ангро - над 2000 бр. в последните две десетилетия, да не говорим, че посягат и на войнишки гробове и на символи като този:
Парк сталинградских вдов у Мамаева кургана вырубили ради парковки к ЧМ-2018
....
Парк был создан еще до открытия мемориала на Мамаевом кургане, который возвели в 1967 году. Парк же начали создавать сами волгоградцы в 1965 году. Первое дерево в этом парке посадила работница тракторного завода по фамилии Пластикова в память о своем муже, геройски погибшем при обороне Сталинграда. Вслед за ней в память о погибших мужьях, женах, сыновьях деревья здесь начали сажать сотни горожан.
https://lenta.ru/news/2017/07/27/sad/

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 10 Ное 2017, 19:53

А бе, вярно ли на паметника в Пловдив са написали, че М. била травестит ?

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Ное 2017, 20:41

Изображение
Да, вярно е. И мисля че си получи заслуженото тая надута пуйка. :mrgreen:

Има и други...
Изображение
Изображение
Изображение

Очаквам атомен взрив на руските СМИ в следващите дни. :roll:

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 10 Ное 2017, 23:02

Пропуснал си един съществен надпис:

Изображение

Казал съм и друг път, казвам го и сега - багера и до основи.
Този позор трябва да изчезне и от центъра на Бургас.
С две ръце под коментарите на РКИ, Центъра и Амазон и несъмнено крилатата фраза на Ксантип:

"Българските комунисти го построиха, за да се подмажат на московските си гоподари, които ги доведоха на власт. Паметникът е символ на най-безгръбначния период в новата ни история." :twisted:
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 10 Ное 2017, 23:26

Ksantip написа:
Има си договорености и статут за военните паметници.
Мисля че не всички обаче попадат под тази клауза.
Но пак ви казвам, не там е проблема, съветската армия не е била тук окупатор 45 г.
Поругаването на паметници е вандалски и престъпен акт.
Ами посланията в/у паметника най-добре показват какъв е двигателят на тази кампания, и я компрометира от самосебе си !Нацисти, поругали паметника в Пловдив, писали свастики, искали смърт на евреи.
Смятам че ако не за поругаването, то поне за нацистките символики, и за призоваването към убийство трябва да се задейства прокуратурата!
Кръвта вода не става!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 10 Ное 2017, 23:30

T-72 написа:
10 Ное 2017, 23:26
...то поне за нацистките символики, и за призоваването към убийство трябва да се задейства прокуратурата!
В това отношение си прав.
Но същото би трябвало да се отнася и за комунистическата символика, BTW.
А тя е навсякъде, вкл. и по знамената на гореспоменатите паметници.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 10 Ное 2017, 23:49

Almasy написа:
10 Ное 2017, 23:30
T-72 написа:
10 Ное 2017, 23:26
...то поне за нацистките символики, и за призоваването към убийство трябва да се задейства прокуратурата!
В това отношение си прав.
Но същото би трябвало да се отнася и за комунистическата символика, BTW.
А тя е навсякъде, вкл. и по знамената на гореспоменатите паметници.
Поругаването на военни паметници е долно нещо, много долно....
Да се радва човек на поругателите е още по-долно.
Не само за Съветската, ако някой поругае паметника на американските летци, ще напиша абсолютно същото.
Не съветската армия е виновна за тоталитаризма а безгръбначието тук
Българите сме виновни!
Защото отначало тя го наложи, но след това се изтегли,и тук въоръжените сили бяха само Български!
Видяхте какво каза Цветанов когато се оказа че и Цачева била Комунистка " ами за да се реализираш тогава е трябвало да бъдеш член на БКП" , демек хамелеони до гроб. С една дума "Глупав е този който се бори, а умен този който се приспособява". Така с този начин на мислене ако не бяха промените от вън, тук още щеше да е НРБ!
Кръвта вода не става!

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Ное 2017, 23:59

T-72, лъжеш. Съветската армия 1944-47г. е ОКУПАЦИОННА в България след като България е призната за победена страна през ВСВ. Чети документите правилно. Издръжката й е струвала по груби цифри около 60млрд. тогавашни лева... Що за наглост и нахалство трябва да има човек (ако не е от сектата на чугунените комунисти) за да твърди че 3-годишния натрапен престой на съветска войска в България не е окупация. Понеже съм чувал разни пишман-демократи от уж десния сектор да ми говорят такива щуротии на живо, и да ви кажа честно едвам съм се сдържал да не участвам в лична репресия спрямо тях. :evil:

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 11 Ное 2017, 00:12

Издръжката й е струвала по груби цифри около 60млрд. тогавашни лева...
Ееее, всичките в хотели ли са били настанени :lol: я са сметни "тогавашните" левове в днешни пари .
На ония след военен хал основно само сме ги хранели и поили, не виждам какво друго е можело да им осигурим.
Айде за висшия офицерски състав ясно че ще са в хубави условия, ама за 90% от редовите кашици къде са били настанени..

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 11 Ное 2017, 00:37

General Lukov написа:
10 Ное 2017, 23:59
T-72, лъжеш. Съветската армия 1944-47г. е ОКУПАЦИОННА в България след като България е призната за победена страна през ВСВ. Чети документите правилно. Издръжката й е струвала по груби цифри около 60млрд. тогавашни лева... Що за наглост и нахалство трябва да има човек (ако не е от сектата на чугунените комунисти) за да твърди че 3-годишния натрапен престой на съветска войска в България не е окупация. Понеже съм чувал разни пишман-демократи от уж десния сектор да ми говорят такива щуротии на живо, и да ви кажа честно едвам съм се сдържал да не участвам в лична репресия спрямо тях. :evil:
прочети внимателно какво съм написал:
"Защото отначало тя го наложи, но след това се изтегли,и тук въоръжените сили бяха само Български!"
Кръвта вода не става!

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 11 Ное 2017, 01:29

Archer написа:
11 Ное 2017, 00:12
Издръжката й е струвала по груби цифри около 60млрд. тогавашни лева...
Ееее, всичките в хотели ли са били настанени :lol: я са сметни "тогавашните" левове в днешни пари .
На ония след военен хал основно само сме ги хранели и поили, не виждам какво друго е можело да им осигурим.
Айде за висшия офицерски състав ясно че ще са в хубави условия, ама за 90% от редовите кашици къде са били настанени..
Ти да не мислиш, че издръжката се ограничава само до квартирите, както и че Червената армия издава фактура? Главното командване се разпорежда с всичко на каквито цени му хареса. От това издръжката на Червената армия достига тези космически размери.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 11 Ное 2017, 01:59

Главното командване се разпорежда с всичко на каквито цени му хареса.
я са сметни "тогавашните" левове в днешни пари .
с каквото и да се разпорежда в хазната на разорена България по тва време има N-на брой кеш и да искат повече няма от де.
Повтарям - основно сме ги хранили и поили. Какво повече от това сме могли да им осигурим, говоря за кашиците, не за офицерите те сигурно са били настанени в по добри битови условия.

Отделно, тия хубавци които са влезнали в България по това време като на учение без никаква съпротива са си имали чист късмет в сравнение с тия които са настъпвали към Берлин малко от година по късно . .

Отговори