Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
vvurbanov
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Мнение от vvurbanov » 11 Ное 2017, 06:47

T-72 написа:
10 Ное 2017, 23:49
Almasy написа:
10 Ное 2017, 23:30

Поругаването на военни паметници е долно нещо, много долно....
Сега Турция като види, как Русия държи да имаме нейни паметници, и тя ще иска да и построим такива по случай турското робство.
Абе не трябва ли да направим паметник и да се хвалим когато бием някой, а не когато ядем бой?Какво геройско има да ни окупират, че да се гордеем и да правим сума ти и паметници на тоя де ни е победил?
Нас не ни признават за съвоюваща страна.България е окупирана и ние за срамотиите строим паметници на окупаторите.Освен това червената армия налага комунистически режим.Тоя същия режим който е обявен за престъпен.Тоя закон е действащ и не разбирам защо все още има паметници които прославят престъпленията?Щом комунистическия режим е престъпен, тия които са го внедрили и натрапили, също са престъпници.
Тия паметници са строени по руско давление.Ако толкова ги искат братушките, нека ги платят ,демонтират и да си ги турят ако искат на червения площад.
То до сега не са платили ,нито за рекламата която правят на комунизма и на червената армия, нито за поддръжка.Тия суми трябва да се изискат със задна дата.Не виждам защо, щом като те искат сума ти пари за снимки на документи от нашия архив, който държат, и ние да печелим от техния паметник.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 11 Ное 2017, 16:23

В Русия май и дума няма за новото нацапване на Альоша в Пловдив, където има и директно обида към Захарова ?

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 14 Ное 2017, 03:13

General Lukov написа:
11 Ное 2017, 16:23
В Русия май и дума няма за новото нацапване на Альоша в Пловдив, където има и директно обида към Захарова ?
http://www.focus-news.net/news/0000/00/00/2456138/
https://nova.bg/news/view/2017/11/12/19 ... %88%D0%B0/
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 18 Ное 2017, 15:15

Ksantip написа:
10 Ное 2017, 11:09

Ъъъ, не си прав.
Уверявам те, че този паметник за мен означава само отдаване на почит към загиналите редови войници в борба с нацизма. И поне на всички мои приятели, познати, роднини също. Мисля и че обикновените хора също го възприемат само по този начин. Ще бъда напълно откровен. За първи път в този форум разбрах, че има хора, които гледат на него като на паметник на СССР или Сталин или българо-съветската дружба. И доста се изненадах как намират тази връзка. Има вероятно крайни русофоби, които всичко им се привижда има и крайни русофили, които може и това да си представят като видят паметника. И на двата типа не мога да помогна. Готв съм да призная, че греша, ако да речем отидем да питаме случайно подбрани хора (аз ще ги питам, а ти ще записваш в бележник какви са отговорите им) как възприемат паметника. Колко да питаме за да е статистически достоверно (20-30 души?) Но поне засега аз само това си представям- премръзналия готов на всякаква саможертва беден руски или от СССР въобще войник. Няма да се обидя, ако някой ме нарече русофил или американофил.(макар че не знам за какъв русофил мога да мина при положение, че едни от любимите ми книги са тези на Бунич и Резун). И в двата народа има хубави черти (и ужасни също) Но не изхождам от това дали съм фил или не за да си формирам мнение по всеки въпрос. Ет тук някои русофили във форума се отрекоха от паметника. Но аз си казвам мнението, без да се интересувам от това разделение. Ето Динаин май намекна или направо го каза (забравих вече), че ме подозира, че руснаците са ме вербували и ми плащат, но не му минава през ума, че хората еволюират и може да си прменят мнението и може и да стана русофил някога. Но засега не се чувствам такъв. Аз съм дошъл във форума за да черпя мнения и да формирам и свое, да променям своето, ако преценя. Търся истината. Динаин не търси истината, а налага своето мнение като единствена и непогрешима истина. Именно затова ми стана тъпо, когато онзи .................... агитираше да се взриви паметника, навярно и сам би се взривил с него само и само да го взриви. Аз не страдам от комплекси за историята и за мен това е неуважение към саможертвата на тези обикновени войници. Съгласен съм да се премести, ако българското правителство официално излезе със позиция, че всъщност нацизма не е бил нещоо лошо и СССР не е трябвало да воюва с Нацистка Германия. Може да си пренапишем историята. Но аз винаги съм осмивал македонците за абсурдната им история и няма сега да тръгна да ставам македонец и да си измислям, че ние щяхме да спасим нашите евреи, ако Германия беше победила и не бяха тези редови войници. И си създаваме един мит, че сме направили нещо уникално. Препоръчвам страхотната тема на Торн

http://fenixforum.net/viewtopic.php?f=17&t=466

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 18 Ное 2017, 15:30

Никаква борба с нацизма не е завоевателния поход на съветската въшлива армия в западна посока. Хитлер е направил изпреварващ ход и това е ясно и доказано от историци на световно ниво, които не са облъчени от една или друга пропаганда. Щото ако не беше 6 юни 1944г. Ди Дей, нали се сещате че след Германия, съветската армия премазваше и окупираше Франция, където вече нямаше да може да ползва коза "борба с нацизма", а това щеше да е окупация на страна била се срещу Германия. При това положения не само Германия, а и Франция щеше да е в ролята на нещо като ГДР с въведен комунистически режим под руския ботуш...после следваха Италия, Испания и Португалия и оставаше мъгливия Албион, който единствен може би нямаше да е в сянката на комунизма, но притиснат там в ъгъла на Европа. Така че хайде да спрем с тия мантри. Войната от общ фронт срещу Германия на уж несъвместими системи като комунизъм и капитализъм, в крайна сметка се превърна в надбягване кой докъде ще достигне. Впрочем това се отнася главно за СССР, защото западноевропейските страни си бяха капиталистически (вкл. и хитлерова Германия) и преди Втората световна война. Затова този паметник на позора няма място не само в България, а и в цяла Европа. Полша даде тон за демонтирането на подобни скверни паметници, време е и ние да ги последваме. Това е паметник на завоевател и окупатор, не на освободител от нещо, с което си бил съюзник до 22.6.1941г. и си писал от страниците на официоза вестник Правда, как Хитлер е велик държавник и неговата партия - "братска социалистическа" а Франция и Англия са агресорите. ;)
Тия неща ги има черно на бяло в архивите на в. Правда. Днес в централния архив в Москва тия страници с хвалбите към Хитлер умишлено са изрязани, ама нали се сещате че милиони съветски граждани са били абонирани за вестника и броевете между 1939-22.6.1941г. се пазят от много хора и са показани в документални филми, където е разобличена митологията на съветската пропаганда като големите борци против нацизма. :mrgreen:

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 18 Ное 2017, 16:04

райнхард написа:
18 Ное 2017, 15:15
Уверявам те, че този паметник за мен означава само отдаване на почит към загиналите редови войници в борба с нацизма. И поне на всички мои приятели, познати, роднини също. Мисля и че обикновените хора също го възприемат само по този начин. Ще бъда напълно откровен. За първи път в този форум разбрах, че има хора, които гледат на него като на паметник на СССР или Сталин или българо-съветската дружба. И доста се изненадах как намират тази връзка.
Кой загинали войници, къде? Колко съветски войници са загинали в бой с бившите си съюзници - германските националсоциалисти на територията на България? 0. Защо Червената армия нахлу в България? В отговор на българското участие на Източния фронт? Не, защото такова просто няма. През целия период след 22.06.1941 България и СССР запазват дипломатически отношения, като в България дори има действащо съветско посолство. Значи до 08.09.1944 г. СССР не е имал никакви проблеми с България. А може би нахлу, за да разгроми огромните германски войскови съединения на територията на България? Не. Щото такива просто няма. Е за какво напада СССР България. Ами то отговора го знаят всички - за да наложи комунистическия режим. Така че в България това не са паметници на армия воювала с германските националсоциалистите, а паметници издигнати от българските васали на своите господари. Затова комунистите направиха паметници само на Червената армия. На на армията на САЩ, направиха ли? Не. На армията на Великобритания, направиха ли? Не. Само на своите господари.

Паметниците на Червената армия в България са позор. Да издигнеш паметник на армия, която безпричинно ти е обявила война, окупирала, наложила терористичен режим, в резултат на който са избити хиляди невинни хора, а последиците от този режим, още петдесет години няма да ги преодолеем, това е национално предателство. Ами дай да издигнем паметници и на султан Баязид, или на Василий II.

Който толкова много милее, да си ги плати и да си ги вземе. Ако не - на демонтиране и на депо в най-забутаното село.

ПП. А срамът с пловдивския Альоша е още по-голям, тъй като е построен с витошки гранит, въпреки, че пловдивските тепета са от сиенит, най-хубавата българска скала. Демек той освен съветски войник, е един вид шоп стъпил на главите на пловдивчани! Срам, срам...

ПП.2 Навремето, като построили, хората почнали сами да го наричат Альоша, обаче малоумните комунисти първоначално се карали и го възприемали като обидно име. Тъпи парчета са си и туй то.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 18 Ное 2017, 16:35

Stan написа:
18 Ное 2017, 16:04

Демек той освен съветски войник, е един вид шоп стъпил на главите на пловдивчани! Срам, срам...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Ное 2017, 19:49

Ей, ама изобретателни в изнамирането на аргументи... :D
Понеже сиенитът по-хубав, трябвало да обърнат някое от тепетата на кариера.
Ние, шопите, си намалихме Витоша заради вас, бе, да не ви се развали тепенцето, жертвахме я, а вие сега и недоволни.
Щом е от витошки гранит, на ръце да го носите тоя Альоша :lol:
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 18 Ное 2017, 20:10

Колко паметници на културата и на цивилизацията ни са унищожени от фарисеи и руски агенти?...
Колко от нашата историческа памет и, буквално, колко от нашите сънародници са пожертвани в името на руските комерсиални цели?...

...Ако пазим всички паметници на окупирали ни империи - колко ще трябва да строим за да възстановим турското културно наследство в страната ни?!?
Във времената на повсеместна лъжа да казваш истината – това е екстремизъм.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 19 Ное 2017, 17:22

Желязин написа:
18 Ное 2017, 20:10
Колко паметници на културата и на цивилизацията ни са унищожени от фарисеи и руски агенти?...
Колко от нашата историческа памет и, буквално, колко от нашите сънародници са пожертвани в името на руските комерсиални цели?...

...Ако пазим всички паметници на окупирали ни империи - колко ще трябва да строим за да възстановим турското културно наследство в страната ни?!?
Защо потребителят, след като темата касае съветските паметници, преднамерено използва думата руски навсякъде, и това не прави впечатление на модераторите?

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 19 Ное 2017, 17:36

kramer написа:
19 Ное 2017, 17:22
Желязин написа:
18 Ное 2017, 20:10

Защо потребителят, след като темата касае съветските паметници, преднамерено използва думата руски навсякъде, и това не прави впечатление на модераторите?
По същата причина, поради която говорителката на руското Външно министерство се възмущава от поругаването на съветски паметници :D. Сериозно - не мисля, че това е такъв проблем защото става ясно за какво иде реч.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 19 Ное 2017, 17:44

райнхард написа:
18 Ное 2017, 15:15
Ksantip написа:
10 Ное 2017, 11:09

Ъъъ, не си прав.
Уверявам те, че този паметник за мен означава само отдаване на почит към загиналите редови войници в борба с нацизма. И поне на всички мои приятели, познати, роднини също. Мисля и че обикновените хора също го възприемат само по този начин. Ще бъда напълно откровен. За първи път в този форум разбрах, че има хора, които гледат на него като на паметник на СССР или Сталин или българо-съветската дружба. И доста се изненадах как намират тази връзка. Има вероятно крайни русофоби, които всичко им се привижда има и крайни русофили, които може и това да си представят като видят паметника. И на двата типа не мога да помогна. Готв съм да призная, че греша, ако да речем отидем да питаме случайно подбрани хора (аз ще ги питам, а ти ще записваш в бележник какви са отговорите им) как възприемат паметника. Колко да питаме за да е статистически достоверно (20-30 души?) Но поне засега аз само това си представям- премръзналия готов на всякаква саможертва беден руски или от СССР въобще войник. Няма да се обидя, ако някой ме нарече русофил или американофил.(макар че не знам за какъв русофил мога да мина при положение, че едни от любимите ми книги са тези на Бунич и Резун). И в двата народа има хубави черти (и ужасни също) Но не изхождам от това дали съм фил или не за да си формирам мнение по всеки въпрос. Ет тук някои русофили във форума се отрекоха от паметника. Но аз си казвам мнението, без да се интересувам от това разделение. Ето Динаин май намекна или направо го каза (забравих вече), че ме подозира, че руснаците са ме вербували и ми плащат, но не му минава през ума, че хората еволюират и може да си прменят мнението и може и да стана русофил някога. Но засега не се чувствам такъв. Аз съм дошъл във форума за да черпя мнения и да формирам и свое, да променям своето, ако преценя. Търся истината. Динаин не търси истината, а налага своето мнение като единствена и непогрешима истина. Именно затова ми стана тъпо, когато онзи .................... агитираше да се взриви паметника, навярно и сам би се взривил с него само и само да го взриви. Аз не страдам от комплекси за историята и за мен това е неуважение към саможертвата на тези обикновени войници. Съгласен съм да се премести, ако българското правителство официално излезе със позиция, че всъщност нацизма не е бил нещоо лошо и СССР не е трябвало да воюва с Нацистка Германия. Може да си пренапишем историята. Но аз винаги съм осмивал македонците за абсурдната им история и няма сега да тръгна да ставам македонец и да си измислям, че ние щяхме да спасим нашите евреи, ако Германия беше победила и не бяха тези редови войници. И си създаваме един мит, че сме направили нещо уникално. Препоръчвам страхотната тема на Торн

http://fenixforum.net/viewtopic.php?f=17&t=466
Ок, разбрах те, но все пак трябва да отчетеш причините и условията за построяването на паметника. Бая народ се изказа по темата, включително и аз на няколко пъти, така че не мисля да се повтарям. Искам само да добавя, че премахването му не би било пренаписване на историята, а "оправяне" на едно минало пренаписване.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Re: Русофилия и русофобия

Мнение от EddieBG » 19 Ное 2017, 18:00

райнхард написа:
10 Ное 2017, 01:48
Естествено, че паметникът символизира победата над нацизма и спасението на Европа. Той отдава почит на редовия войник постигнал тази победа над абсолютното зло, този човеконенавистен режим. И това ли не го знаеше. Попрочети, има информация.
Между другото, на паметника на Альоша в Русе друго пише:

Изображение

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 19 Ное 2017, 18:14

Бе то в химна за Москва идеше реч, ти паметници с цитати на Димитров ми показваш...
Кръвта вода не става!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 19 Ное 2017, 18:16

T-72 написа:
19 Ное 2017, 18:14
Бе то в химна за Москва идеше реч, ти паметници с цитати на Димитров ми показваш...
Е, то ако става на въпрос, съветска република щяхме да ставаме. ;)

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 19 Ное 2017, 18:38

EddieBG написа:
19 Ное 2017, 18:16
T-72 написа:
19 Ное 2017, 18:14
Е, то ако става на въпрос, съветска република щяхме да ставаме. ;)
Ми като става въпрос за гадните руснаци , май те не са ни искали.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 19 Ное 2017, 23:59

Абе прочетете в крайна сметка броевете на вестник Правда (съветския официоз) от периода 1939-22.6.1941г., за да видите какво венцехвалене на националсоциализма се списва и как Хитлер го изкарват едва ли не половин комунист, и че правилно кръстил партията си национал-социалистическа, и че НСДАП е братска социалистическа партия на КПСС, че въвежда много от моделите на стопанско управление в Германия, присъщи и в СССР. Е, вярно че не отнема частната собственост, но така или иначе в съветската преса изкарват Хитлер като междинно звено по пътя на комунизма, който ще завладее целия свят. Ако Хитлер не беше нападнал СССР бъдете сигурни, че тези венцехваления щяха да продължат до безкрай...
После като настава патакламата се говори за германския фашизъм и др. подобни глупости, а Хитлер е толкова далеч от фашизма, колкото българин да е стъпвал някога на Луната... :mrgreen:
Да не говорим, че фашизмът НЕ е етно-национализъм, това което прилага Хитлер в Германия, нито има расизъм, което е основна черта на германския националсоциализъм. Абе изобщо има ли смисъл да продължавам, всеки средно образован на историческо равнище ще разбере какво искам да кажа. :roll:

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 20 Ное 2017, 00:13

Това което прилага Хитлер срещу еврейте, циганите и военнопленниците = не е ли расизъм?

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 20 Ное 2017, 00:23

Именно това казах, че фашизмът в Италия (единствената страна призната за такъв съществуващ фашизъм) не е нито етно-национализъм, нито расизъм, а просто служба към държавата, без значение кой от каква националност/раса е. Мусолини НИКОГА не е бил нацист/расист/етно-националист. Достатъчно италиански евреи са били част от фашистката партия в Италия. Затова е погрешно да се слагат под общ знаменател Хитлер и Мусолини !

Гиго
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Гиго » 20 Ное 2017, 02:26

Мизиец написа:
20 Ное 2017, 00:56
Тук за скапания Рейгън нещо нема ли да кажете или темата е за съветските , руските, русалките и те така на #антирус да дълбаем..
А освен скапания рейгън има и едни паметници на летците , които бомбеха България през ВСВ..американските летци-убийци-нашественици , бомбещи някаква си малка Българийка. Тия паметници повече ли заслужават съществувание от съветските?
По отношение на съветските аз лично съм раздвоен, но съм убеден , че на американските боклуци мястото им не е тук!
Откъде дойде Рейгън в темата не се разбра, ама както и да е...

Оня паметник на летците е на американска територия. Дали заслужава или не заслужава съществуване не го определяме ние - тяхна територия, техен паметник. Съветските паметници, от друга страна, са на българска територия.

Освен това американския паметник въобще не е толкова натрапчив като съветските такива - нито е на толкова видно място, нито е толкова висок, а и е само един, за разлика от съветските паметници, които са във всеки град, все високи и все на видни места.

Чаткаш ли разликата?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 20 Ное 2017, 10:07

vassiln написа:
18 Ное 2017, 19:49
Ей, ама изобретателни в изнамирането на аргументи... :D
Понеже сиенитът по-хубав, трябвало да обърнат някое от тепетата на кариера.
Ние, шопите, си намалихме Витоша заради вас, бе, да не ви се развали тепенцето, жертвахме я, а вие сега и недоволни.
Щом е от витошки гранит, на ръце да го носите тоя Альоша :lol:
Всъщност, преди да започнат разработките на витошките кариери, в началото на 20 в. голяма част от дяланите камъни и павета в София са карани от Пловдив, където от 1906 г. работи огромната каменодобивна фабрика Изида. Марково тепе (което е било много малко) и огромни части от Джендем тепе и Бунарджика (на който е Альоша) тогава са били изядени. За това, аз като ходя по софийските павета, където са от сиенит, имам чувството, че стъпвам на родна, пловдивска земя...скала. Така че върнете си ни паветата, па си вземете Альоша. :lol:
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 20 Ное 2017, 21:53

Не може Стан, не е била такава сделката. Паветата ни ги продавате преди 9-ти септември за пари, а ние мрамора за Альоша ви го даваме харизан. Бройте ни обратно златните левове от 20-те и 30-те на 20-ти век, заедно с инфлационен индекс, пък тогава ще помислим и за подслон за паметника - в краен случай имам един терен, за ограда и будка за касиера, дето ще продава билетчета, все ще се намерят пари.
Между другото, и на Плиска "реставрираната" северна стена е с врачански варовик. А паветата скоро и без това ще ги изкарат от употреба долните софиянци (ти да не ме помисли за такъв?). :P
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Ное 2017, 19:20

Ето така се прави

http://www.webcafe.bg/newscafe/svyat/id ... n+mavzoley

Дори багера в случая е малко спорен, защото все пак е могила на тленни останки.
А в БГ, под тоновете бетон няма кости на руски войници. То няма и загинали такива.
Затова пък е място на поклонение и амвон на родоотстъпници, съветофили и сталинисти :twisted:

Но промените в закона в Полша, забраняващи пропагандата на комунизма или друга тоталитарна система, влязоха в сила тази есен. Законът предполага, наред с други неща, разрушаването на съветските паметници. Според изчисленията на Института за национална памет на Полша законът ще засегне повече от 450 паметници в цялата страна, 230 от които са паметници на войници от червената армия. Всички паметници, които попадат под ударите на закона, трябва да бъдат отстранени от обществени места в рамките на 12 месеца
Вече не се надявам, че ще доживея и в БГ да се случи същото :evil:
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 28 Ное 2017, 12:34

Almasy написа:
27 Ное 2017, 19:20

А в БГ, под тоновете бетон няма кости на руски войници. То няма и загинали такива.
Затова пък е място на поклонение и амвон на родоотстъпници, съветофили и сталинисти :twisted:

Мисля, че около Видин-Кула може и да има
Когато съм блокиран можете да ми пишете в бгнаука и форума на Аеро...

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Ное 2017, 13:04

piston написа:
28 Ное 2017, 12:34
Almasy написа:
27 Ное 2017, 19:20

Мисля, че около Видин-Кула може и да има
Ето историята на съветското военно гробище край Видин. След 9.9.44 германците навлизат в българските територии и се сражават както с нашите, така и със съветските войски от 3-и Украински фронт. Мисля, че там са и единствените загинали в бой войници от РККА.
http://www.vidin-online.com/pametnitsi/ ... kray-vidin

Отговори