Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Stan
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Мнение от Stan » 08 Мар 2017, 07:54

Ksantip написа:
08 Мар 2017, 00:51
А и си мисля, че нашите комунисти са страдали от някакъв комплекс заради слабото партизанско движение (какъвто ни нацизма, такава ни и съпротивата :D ) и компенсират с усилено подмазване.
Абсолютно си прав. Именно този тежък комплекс е и причината българските комунисти да са тотални съветски мекерета и безропотно, като овце на каишка да се водят по дириктивите на Москва, дори когато това е очевидно срещу българските национални интереси. Този комплекс се предава и на потомците им, което лично за мен обяснява и фанатизма на днешните български русофили. Именно поради този комплекс и желания да се покажат като най-верни кучета на СССР сляпо се следва съветския модел стопанството, резултат от което пълното унищожение на българското село, което е било цъфтящо към 09.09.1944 и почти загинало през 1989 г. Нещо, което не се случи в другите соц.държави като Югославия, Унгария, Полша.
Но именно този комплекс е обяснението и на изтреблението започнало 09.09.1944, жертва на което станаха хиляди достойни българи.
Като не искаш мира, на ти секира.

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Re: Русофилия и русофобия

Мнение от райнхард » 09 Ное 2017, 16:41

Ksantip написа:
08 Ное 2017, 10:16

Райнхард, това е несериозно. Искаш отговор, хубаво, според мен ако немците бяха спечелили войната нашите евреи нямаше да се измъкнат, но щяха да бъдат депортирани въпреки съпротивата на част от елита и обществото ни. Доволен ли си? И все пак това не означава, че цялата тази история не е провокация, както и предишните глупости за азбуката. Както отбеляза Динаин, видно е, че руснаците правят подобни изказвания много премерено - има малко истина, за която да се хванат родните русофили, но като цяло целят да ни ужилят на чувствителни места. Аз нямам представа защо го правят, при положение, че такова поведение би отчуждило част от българите които имат някакви леки симпатии към Русия (или поне аз се надявам да е така), а останалите родоотстъпници като тая червена тиква Иво Христов лъсват колко са извратени и открито се обявяват срещу "дебилите" които не кимат с одобрение на поредната порция простотии, изливащи се от Москва.
Честно, недоумявам как може да считаш отчитането на един факт за несериозно. Торн го каза много хубаво (и ти си съгласен) и оттам нататък не знам какво има да се коментира. Ето го Динаин как се гърчи, но каквото и да прави, и челна стойка да заеме, той няма как да промени фактите. Даже същият се чуди и мае как не му е хрумвал този аргумент досега. Ами аз още от училище съм си давал сметка, че ако Хитлер беше победил, то всички евреи в Европа щяха да бъдат елиминирани, и ние нямаше как да спасим своите. Не ми е трябвало да го чуя в коментарно студио, статия или в някой вестник. Елементарна логика.

Колкото до това защо Русия го казва, то отговорът е много прост. Отвръщат на провокацията с паметника. Ето по-назад някакъв лумпен-маргинал призовава да се взриви този паметник колкото може по-скоро. Има нещо дълбоко нездраво в такива индивиди, да възприемат съществуването на паметника за жизнено важен за тях проблем, да изписва безброй постове за това и да говори с такава злоба за паметника. Той просто отдава почит на редовите войници загинали за освобождението на Европа от абсолютно зло, човеконенавистен режим. Нормалните хора могат да живеят спокойно с този паметник, но няма да си нарушат съня и ако го няма. Аз също. Но патологичната омраза към този паметник е плашеща, като на онзи по-горе дето му нанесло детска трамва, докато ходел на зоологическа градина. Има клиники.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 09 Ное 2017, 17:54

райнхард написа:
09 Ное 2017, 16:41

Колкото до това защо Русия го казва, то отговорът е много прост. Отвръщат на провокацията с паметника. Ето по-назад някакъв лумпен-маргинал призовава да се взриви този паметник колкото може по-скоро. Има нещо дълбоко нездраво в такива индивиди, да възприемат съществуването на паметника за жизнено важен за тях проблем, да изписва безброй постове за това и да говори с такава злоба за паметника. Той просто отдава почит на редовите войници загинали за освобождението на Европа от абсолютно зло, човеконенавистен режим. Нормалните хора могат да живеят спокойно с този паметник, но няма да си нарушат съня и ако го няма. Аз също. Но патологичната омраза към този паметник е плашеща, като на онзи по-горе дето му нанесло детска трамва, докато ходел на зоологическа градина. Има клиники.
Отговорът е прост, ама не е това, което си написал.
Това че някакъв идиот е нашарил паметника с глупости далеч не означава че отговорът на това действие трябва да бъде официално разпространение на лъжи от най-високо държавно ниво.

Истината е проста - хибридна война на всички фронтове, а българите са особено податливи на това, което идва от Кремъл.

Що тия номера не минават в Полша? Гласуваха си като пичове закон за премахване на паметниците на Червената армия и на поляците хич не им дреме - при тях хибридната война не минава, защото дебилите им не са 80%.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от General Lukov » 09 Ное 2017, 18:03

А защо никой не коментира какво беше написано на паметника ? Пише "100 години ционистка окупация", не пише "смърт за руските окупатори" или "смърт за руснаците". Другарката Захарова от какво точно се обижда, след като надписът е антиеврейски, а не антисъветски/антируски ? Вече подчертах че властта в Русия на държавната партия "Единна Русия" се подкрепя и от монархисти откровени антисемити, но това явно не притеснява Захарова.Ей такива като Наталия Поклонская дето защитава от "поругателства" цар Николай II, има доста интересни изказвания в миналото, и спокойно може да бъде класифицирана като монархо-фашистка. :mrgreen:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Ное 2017, 18:23

Има нещо дълбоко нездраво в такива индивиди, да възприемат съществуването на паметника за жизнено важен за тях проблем, да изписва безброй постове за това и да говори с такава злоба за паметника. Той просто отдава почит на редовите войници загинали за освобождението на Европа от абсолютно зло, човеконенавистен режим. Нормалните хора могат да живеят спокойно с този паметник, но няма да си нарушат съня и ако го няма. Аз също. Но патологичната омраза към този паметник е плашеща, като на онзи по-горе дето му нанесло детска трамва, докато ходел на зоологическа градина. Има клиники.
От желание да защитите Русия вече на злоба го избихте. Както написах ставате все по-агресивни. Иначе си изписал кофа нищо незначещи глупости, взети от някаква паралелна реалност. Паметника е построен чак 1954, по време на най-мракобесните години на комунизма, като предупреждение към инакомислещите - демек армията на СССР е зад нас. В Прага през 68-ма виждат на практика какво значи това предупреждение.

За много хора това не е паметник на руските войници, а ярък спомен за простотиите натворени в България от СССР. Паметник на един сбъркан строй, сбъркана идеология и сбърканяци във властта, наложени насила от Кремъл.

И тъй като този паметник очевидно силно обостря русофилските и русофобските състояния, аз викам да изчезва. Ти ако искаш си вземи камъчета оттам и си направи в хола олтар на Русия.

Разбирам желанието ти всички които не сме с руско самосъзнание, да ни обявиш за патология и да ни затвориш в клиники. Обаче те уверявам, че това ще е контрапродуктивно. Защото...как да кажа...според моите наблюдения, крайните русофили не сте най-функционалната част от обществото и ако сте самички сериозно ще го закъсате. :D

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 09 Ное 2017, 18:41

Amazon написа:
09 Ное 2017, 18:23

От желание да защитите Русия вече на злоба го избихте. Както написах ставате все по-агресивни.
Да де, аз съм тръгнал да взривявам паметници :D

Както казах хората в България в голямата си част им е все тая дали ще го има паметника или не. На мен също. това е просто паметник, почитащ паметта на редовия войник загинал в борба с най-голямото зло. Но е ясно, че хората, които не могат да заспят без да предложат да се взриви, не са читави хора. Радвам се, че няма много такива в България. Иначе показателно е как крайните русофили като Кало ми скачаха, както и крайните русофоби като онзи с детската травма и Динаин. Ясно е кой си изпуска нервите ;)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 09 Ное 2017, 18:49

райнхард написа:
09 Ное 2017, 18:41
Amazon написа:

От желание да защитите Русия вече на злоба го избихте. Както написах ставате все по-агресивни.

Както казах хората в България в голямата си част им е все тая дали ще го има паметника или не. На мен също. това е просто паметник, почитащ паметта на редовия войник загинал в борба с най-голямото зло. Но е ясно, че хората, които не могат да заспят без да предложат да се взриви, не са читави хора. Радвам се, че няма много такива в България. Иначе показателно е как крайните русофили като Кало ми скачаха, както и крайните русофоби като онзи с детската травма и Динаин. Ясно е кой си изпуска нервите ;)
Кой е този с детската травма?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Ное 2017, 19:40

райнхард написа:
Amazon написа:

Не си, обаче определено създаваш впечатление на някой който ще се прикове към паметника, за да го спаси с живота си от взривяване.

Както и да е. Не ми се дискутира с теб за детските травми, вкарването в клиники, кой си лягал с мечти за взривен паметник и другите ти простотии. Не се занимавай повече с мен. Има си тема, обсъждай нея а не потребителите.

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 09 Ное 2017, 19:45

Amazon написа:
09 Ное 2017, 19:40

Не си, обаче определено създаваш впечатление на някой който ще се прикове към паметника, за да го спаси с живота си от взривяване.

Както и да е. Не ми се дискутира с теб за детските травми, вкарването в клиники, кой си лягал с мечти за взривен паметник и другите ти простотии. Не се занимавай повече с мен. Има си тема, обсъждай нея а не потребителите.
И пръста няма да си мръдна за паметника. Ти, за сметка на това, ясно каза, че искаш да се взриви. Както казах добре, че в България няма много такива. За останалото-най-добре спазвай собствения си съвет, преди да се жалваш. Аз говоря именно по темата. Такива крайни русофоби с такива изказвания ме отвращават.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Ное 2017, 20:17

Ако трябва да се вземе рационално решение за паметника, аз бих обобщил накратко това което вече писах:

1. Построен е за 10-тата годишнина от 9-то септемврийският преврат, а не по случай краят на ВСВ, или съветската победа. Построен от генералният секретар на Коминтерна - Васил Коларов с цел сплашване на стадото.

2. Един от символите на разединението в българският народ. Абсолютно изкуствено разделение.

3. Популярно място където всякакви маргинали и откачалници обичат да се изявяват, като мацат паметника.

4. Създава постоянно напрежение между България и Русия. И този път напрежението не е по форумите, а на държавно ниво. Президента на България и говорителката на РФ си разменят задочни реплики.

5. За много българи е символ на мракобесен период и на "затвора на народите" - СССР.

6. Цапането на паметника налива вода в кремълската антибългарска пропаганда. Ако от Кремъл можеха да пипнат скинарите написали простотията, щяха да ги разцелуват. Или може вече да са ги разцелували, щото всичко, включая и провокативната кремълска риторика мязат на активно мероприятие. Какъв по лесен начин да настроиш обикновенния руснак към обикновенния българин?

7. Грозен е. Ама много. Само петолавия шестохуй пред НДК го водеше, но него вече го утилизираха. Грозни символи на социалистическия реализъм и бездарност.

Базирано на тези 7 точки, аз съм убеден, че паметника трябва да бъде третиран с тринитротулоу, до раздробяването му на парчета с удобна големина, които соцносталгиците да могат да си отнесат в къщи. Това ще спести средствата по разчистването на отломките. Ако е технически възможно, фигурите на войниците да се отделят и да отидат в музея.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 09 Ное 2017, 21:05

За запазването на тоя паметник, както и на всички съветски паметници може да "благодарите" на Желю Желев и Филип Димитров. През август 1992г. на посещение в България дойде алкохолика Борис Елцин и се подписа "Договор за сътрудничество и приятелски отношения между България и Русия". Една от точките по ултимативно настояване на "големия демократ" Елцин гласи, че България се задължава да пази и да се грижи за всички паметници построени по времето на съветската епоха. :shock:
Другарите Желю Желев и Филип Димитров клекнаха пред натиска на пияндето и така бетонираха съветските паметници за векове. Сега даже нямаме международно правно основание да ги разрушим, ако не се намери някой смелчага от политиците ни, който да денонсира този договор. Така че да ви е жива и здрава българо-руската(съветската) дружба во веки веков...
Изображение
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 09 Ное 2017, 21:10

Amazon написа:
09 Ное 2017, 20:17
Ако трябва да се вземе рационално решение за паметника, аз бих обобщил накратко това което вече писах:

1. Построен е за 10-тата годишнина от 9-то септемврийският преврат, а не по случай краят на ВСВ, или съветската победа. Построен от генералният секретар на Коминтерна - Васил Коларов с цел сплашване на стадото.
Няма значение кой го е построил, а какво символизира- Победата над нацизма
Amazon написа:
2. Един от символите на разединението в българският народ. Абсолютно изкуствено разделение.
Това просто не е вярно. Този паметник не разделя българския народ. Но това може да го знае само човек, живеещ в България.
Amazon написа:
3. Популярно място където всякакви маргинали и откачалници обичат да се изявяват, като мацат паметника.
Едните маргинали и откачалници мацат паметника през нощта, а другите маргинали и откачалници искат да го взривяват.
Amazon написа:
4. Създава постоянно напрежение между България и Русия. И този път напрежението не е по форумите, а на държавно ниво. Президента на България и говорителката на РФ си разменят задочни реплики.
Решението е просто. Българската държава да следи да не се допускат такива хулигански прояви, гаврещи се с паметта на загиналите войници в борба с нацизма
Amazon написа:
5. За много българи е символ на мракобесен период и на "затвора на народите" - СССР.
Това е просто голословно твърдение, неподкрепено с никакви доказателства. Всъщност точно обратното е вярно. За много българи това не е бил мракобесен период и СССР не е бил затвор на народите. Има и една част от обществото, която няма мнение по въпроса.
Amazon написа:
6. Цапането на паметника налива вода в кремълската антибългарска пропаганда. Ако от Кремъл можеха да пипнат скинарите написали простотията, щяха да ги разцелуват. Или може вече да са ги разцелували, щото всичко, включая и провокативната кремълска риторика мязат на активно мероприятие. Какъв по лесен начин да настроиш обикновенния руснак към обикновенния българин?
Сигурно Кремъл плаща на скинари да рисуват паметника за да може после да ни се кара :D Параноята е голяма
Amazon написа:
7. Грозен е. Ама много. Само петолавия шестохуй пред НДК го водеше, но него вече го утилизираха. Грозни символи на социалистическия реализъм и бездарност.
Така е грозен е. Един мол или един макдоналдс ще са много по-красиви.
Amazon написа:
Базирано на тези 7 точки, аз съм убеден, че паметника трябва да бъде третиран с тринитротулоу, до раздробяването му на парчета с удобна големина, които соцносталгиците да могат да си отнесат в къщи. Това ще спести средствата по разчистването на отломките. Ако е технически възможно, фигурите на войниците да се отделят и да отидат в музея.
Съвсем сериозно се надявам такива изказвания, призоваващи за взривяване на паметник, да се криминализират, ако още не са, а ако са, да се завиши срока на престой в затвора, за да може носителят на тези думи да прекара дълго на топло.

ivan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ivan » 09 Ное 2017, 21:19

Чий го дири в центъра на столицата тоя паметник на армия окупатор? Национален мазохизъм е да славиш армия, която те е окупирала и да поднасяш цветя на нейния паметника. И хайде пак да не почваме с това как били борци против "фашизъма и нацизъма". В България тия два изъма ги е нямало и мужиците са дошли тук като окупатори. Прочее преди да отговори нека всеки си тури ръка на сърцето и каже има ли в центъра на София друг такъв огромен паметник, само че посветен на нашите дядовци и прадядовци, загинали за България. Аман от фили и фоби, хайде да сме българи за малко поне. И не забравяйте във всички войни през 20 ти век Русия и СССР застанаха на страната на сърбите, гърците, турците и румънците срещу българите. Не им дължим нищо. Те ни дължат извинение за предаденото доверие и византийските си номера. На загиналите за България руски войници чест и слава, на мераците им да командват и се разпореждат в дома ни - отпор до дупка. Тази земя е наша. За нея дедите ни са се сражавали и загивали. Тук загинали съветски войници извън напилите се и катастрофирали няма, така че мястото на това капище на националния позор не е там, ако изобщо остане цяло.
И на края мисля да отбележа само следното: За наш срам 100 години след Балканската война няма нито един паметник на армията победителка в тази война в столицата на свободна България. Паметникът на незнайния воин не се брои - той има друга роля. В цяла България няма нито един паметник освен тези на загиналите войници посветен на тази война. Не може ли вместо паметника на чуждата армия окупатор цоцнат в центъра на София там да се побие един кръст в памет на загиналите за България.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 09 Ное 2017, 21:30

Паметникът в Трептов в Берлин не са го бутнали. Тоя във Виена също.
Въпросът е, като какви ще изглеждаме ние, ако бутнем паметника на СА?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Ное 2017, 21:36

Може да се започне да се мисли за преобразяването на паметници на СА в паметници на Руската армия освободителка, и да се остави примерно един на СА в София.
Е баш тоя в центъра на София е проблема - има няма през няколко години се повтаря едно и също и започват полемиките. Колко време до следващият път? А да се опази този голям монумент от идиоти и популисти няма как. Не охрана, ами трябва цял патрул нощем да обхожда периметъра и пак някой може набързо да го надраска със спрея с боя. Или да го обградим с бодлива тел?

А за пробразяването на паметниците съм за, обаче е по-лесно да се каже отколкото да се направи. Първо от Кремъл пак ще пищят, а соцталгиците ще го нарекат - обругаване на монументите. Не забравяй и че голяма част от крайните русофили са и Сталинисти и/или леят сълзи на любов към СССР и соца. На тях им е през шмайзера за руските войници умирали при Плевен. Те си мечтаят за 16-тата република.

Друата трудност е, че изглежда склупторите от онова време, като са проектирали паметник на СА, са започвали от ППШ-то. Как да префасонират примерно паметника на Альоша и да му изстръгнат Шпагина от ръката? Още повече, че за разлика от софийският този е хубав и наистина ми прилича да символизира обикновен руски войник, а не омразен строй, тоталитаризъм и окупация. Аз бих го оставил както си е.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 09 Ное 2017, 21:42

ivan написа:
09 Ное 2017, 21:19
Чий го дири в центъра на столицата тоя паметник на армия окупатор? Национален мазохизъм е да славиш армия, която те е окупирала и да поднасяш цветя на нейния паметника. И хайде пак да не почваме с това как били борци против "фашизъма и нацизъма". В България тия два изъма ги е нямало и мужиците са дошли тук като окупатори. Прочее преди да отговори нека всеки си тури ръка на сърцето и каже има ли в центъра на София друг такъв огромен паметник, само че посветен на нашите дядовци и прадядовци, загинали за България. Аман от фили и фоби, хайде да сме българи за малко поне. И не забравяйте във всички войни през 20 ти век Русия и СССР застанаха на страната на сърбите, гърците, турците и румънците срещу българите. Не им дължим нищо. Те ни дължат извинение за предаденото доверие и византийските си номера. На загиналите за България руски войници чест и слава, на мераците им да командват и се разпореждат в дома ни - отпор до дупка. Тази земя е наша. За нея дедите ни са се сражавали и загивали. Тук загинали съветски войници извън напилите се и катастрофирали няма, така че мястото на това капище на националния позор не е там, ако изобщо остане цяло.
И на края мисля да отбележа само следното: За наш срам 100 години след Балканската война няма нито един паметник на армията победителка в тази война в столицата на свободна България. Паметникът на незнайния воин не се брои - той има друга роля. В цяла България няма нито един паметник освен тези на загиналите войници посветен на тази война. Не може ли вместо паметника на чуждата армия окупатор цоцнат в центъра на София там да се побие един кръст в памет на загиналите за България.
Точно така.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Ное 2017, 21:49

Или да го обградим с бодлива тел?
Бодлива тел е подходящо - желателно е периметъра да е с контурите на България, та да се знае в какво я превърнаха "освободителите". :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Ное 2017, 22:13

rki написа:
09 Ное 2017, 21:49
Или да го обградим с бодлива тел?
Бодлива тел е подходящо - желателно е периметъра да е с контурите на България, та да се знае в какво я превърнаха "освободителите". :D
:D

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 09 Ное 2017, 22:14

То НРБ си беше дефакто един голям концлагер обграден с бодлива тел, а в него имаше още около 105 по-малки лагерчета.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Ное 2017, 22:26

СА има водещата роля за спасението на Европа. Обаче ако гледаме лично спасението на България и от германска окупация и след войната от загуба на територии, има един много значим фактор! Същият фактор следва много последователна протекциониска политика спрямо България и когато е съюзник с Хитлер и после - след ВСВ. Името на фактора е Сталин. Къде са му паметниците? :D

И вече по-сериозно. Къде са паметниците на Борис Трети? Отговор - бюстове по селата.

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 09 Ное 2017, 22:41

Следейки тукашната дискусия все повече стигам до извода, че паметниците на Съветската Армия трябва да бъдат премахнати или преместени в някакъв музей. Като място за преклонение от антибългари - московски фенове послушковци , те нямат място посред нашите градове. На някои места, покрай бившите военни болници има гробища на съветски войници, лекувани и починали главно след боеве в Румъния и Югославия - те имат пълно право да останат като военни гробища. Както и паметниците от Освободителната война, които с право са почитани - и ще бъдат. Но онези грозни сталинистки символи на разединението и омразата , както между българите, така и между българи и руси, както онзи посред София, по - добре без тях.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Ное 2017, 00:07

райнхард написа:
Amazon написа:

Паметникът буди полемика от много време и не представлява това, което се опитваш да изкараш - лъжеш не за пръв път. Не претендирай да говориш от името на "хората в България в голямата им част" - посмали претенциите.
Самият паметник представлява висока 37 м пресечена пирамида, върху която се извисява 8-метрова фигурна скулптурна композиция – съветски воин, български работник и майка с дете, изработена от Васка Емануилова и Мара Георгиева.[3] Целият мемориален комплекс включва и други скулптурни композиции около основния монумент. Източният орелеф представлява композицията „Октомври 1917 г.“, изработена от проф. Любомир Далчев. Изобразени са матроси, войници, работници, девойки – тези, които сформират Съветската армия. Орелефът на южната страна представлява композицията „Всичко за фронта, всичко за победата“ и показва целия съветски народ в тила, вложил всичките си усилия в помощ на своята армия. Работа е на скулптора Петър Дойчинов и колектив. На западния орелеф. „Великата отечествена война на Съветския съюз“ е показан бойният устрем на Съветската армия във войната. Скулптор – Васил Захариев и колектив.[3]
Освен признателност, той е и паметник на комунизма и на "българо-съветската дружба". А ти си елемент от хибридната война, съзнателен или не.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 10 Ное 2017, 00:14

Самият паметник представлява висока 37 м пресечена пирамида, върху която се извисява 8-метрова фигурна скулптурна композиция – съветски воин, български работник и майка с дете, изработена от Васка Емануилова и Мара Георгиева.[3] Целият мемориален комплекс включва и други скулптурни композиции около основния монумент. Източният орелеф представлява композицията „Октомври 1917 г.“, изработена от проф. Любомир Далчев. Изобразени са матроси, войници, работници, девойки – тези, които сформират Съветската армия. Орелефът на южната страна представлява композицията „Всичко за фронта, всичко за победата“ и показва целия съветски народ в тила, вложил всичките си усилия в помощ на своята армия. Работа е на скулптора Петър Дойчинов и колектив. На западния орелеф. „Великата отечествена война на Съветския съюз“ е показан бойният устрем на Съветската армия във войната. Скулптор – Васил Захариев и колектив.
Демек, чист, идеен паметник на СССР в цялата му прекрасност. В центъра на София. Дори в Москва нямат такова нещо.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Ное 2017, 00:24

Само да допълня - както Амазон посочи, очеизвадния факт е, че паметникът е поръчан и открит за десетгодишнината от 9.9.1944 г., а не от края на войната. Ерго, не е "паметник на загиналите в борбата с нацизма" - това е абсолютна лъжа на Райнхард, който очевидно не знае дори предмета на обсъждания монумент. Явно го бърка с паметниците на незнайния войн. Или го знае, но съзнателно троли, в което го подозирам от известно време. Завоят беше прекалено рязък, като подплатен с материални облаги.
Това е паметник именно на Съветската Армия и ролята и в България. Където никакви, ама никакви "сражения с нацизма" не е имало.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 10 Ное 2017, 00:47

Паметника е стартиран 1952 - точно в зенита на Горянското движение и бунта на земеделиците срещу ТКЗС. Говори се за 700 нелегални организации и въоръжени групи. Това е паметник създаден да всява страх сред хората - нищо повече.

Отговори