Общи приказкиКакво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
Stan
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: МНЕНИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ФОРУМА

Мнение от Stan » 04 Мар 2017, 19:43

Пичове, я се вземете в ръце и спрете с това "фоби".
Аз ако съм против Тръмп, това прави ли ме автоматично "американофоб", ако съм против Меркел, правили ме автоматично "германофоб", ако редовно храня решенията на ЕС, правили ме "еврофоб"? Защо тогава, ако не съм съгласен с Путин ставам "русофоб"? И да, аз лично съм фоб, но не русофоб, а сссрофоб и определено мисля, че нормален човек не може да е сссрофил. И определено мисля, че нормален мислещ човек няма как да сложи омразата към СССР в графата "русофобия", както никой не би сложил омразата към националсоциалистическа Германия в графата "германофобия".

А сега нека задам един въпрос, към всички форумни русофили. Аз преди време питах един от тях конкретно, но той така и не отговори. Мислите ли, че в България трябва да има паметници на армии воювали срещу нея като държава или българския народ като цяло. Не надгробни плочи върху гробовете на загинали войници, а паметници. Аз мисля, че това недопустимо и затова съм против и изграждането на паметник на американските войници бомбардирали София. По същата причина съм и за премахването на паметниците на Червената армия. Интересно ми е мнението на форумните русофили - дали мислят като мен, че е недопустимо в България на да има паметници на американските летци и Червената армия? Предполагам, че никой няма да отговори.
Като не искаш мира, на ти секира.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от iasen ianakiev » 04 Мар 2017, 20:14

Stan написа:
04 Мар 2017, 19:43
Пичове, я се вземете в ръце и спрете с това "фоби".
Аз ако съм против Тръмп, това прави ли ме автоматично "американофоб", ако съм против Меркел, правили ме автоматично "германофоб", ако редовно храня решенията на ЕС, правили ме "еврофоб"? Защо тогава, ако не съм съгласен с Путин ставам "русофоб"? И да, аз лично съм фоб, но не русофоб, а сссрофоб и определено мисля, че нормален човек не може да е сссрофил. И определено мисля, че нормален мислещ човек няма как да сложи омразата към СССР в графата "русофобия", както никой не би сложил омразата към националсоциалистическа Германия в графата "германофобия".

А сега нека задам един въпрос, към всички форумни русофили. Аз преди време питах един от тях конкретно, но той така и не отговори. Мислите ли, че в България трябва да има паметници на армии воювали срещу нея като държава или българския народ като цяло. Не надгробни плочи върху гробовете на загинали войници, а паметници. Аз мисля, че това недопустимо и затова съм против и изграждането на паметник на американските войници бомбардирали София. По същата причина съм и за премахването на паметниците на Червената армия. Интересно ми е мнението на форумните русофили - дали мислят като мен, че е недопустимо в България на да има паметници на американските летци и Червената армия? Предполагам, че никой няма да отговори.
За паметниците те подкрепям напълно! В България няма място за паметници на американски военни пилоти бомбандирали София,нито пък за паметници на Червената армия която нападна България на 8 септември 1944 г.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 04 Мар 2017, 20:17

Аз като отявлен русофил ще ти отговоря :)
Да се разрушават паметници според мен е варварство - не можеш да избягаш от историята си. Но паметници, от отминали соц времена например е редно да се преместят в музеи закрити или открити.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 04 Мар 2017, 20:25

Аз смятам че паметниците не трябва да се ликвидират, а да гласят за какво са поставени и какви са ги вършили в Бг американците и руснаците за добро или за лошо. Ликвидирането им означава ликвидиране на историята ни.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 04 Мар 2017, 20:28

И понеже сме ларж народ, няма да лошо да има и паметници за загиналите византийски, османски, турски и всякакви други армии минали през БГ,.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 04 Мар 2017, 20:38

Сун Дзъ написа:
04 Мар 2017, 20:17
Аз като отявлен русофил ще ти отговоря :)
Да се разрушават паметници според мен е варварство - не можеш да избягаш от историята си. Но паметници, от отминали соц времена например е редно да се преместят в музеи закрити или открити.
Що се не пробваш да ги преместиш :) Например тоя на американските летци не е от соц времето

ivan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ivan » 04 Мар 2017, 20:56

Stan написа:
04 Мар 2017, 19:43
Абсолютно съгласен и нещо повече самият факт на съществуването на тези паметници и надписите внушаващи неверни факти изкривява историята и унижава националното ни достойнство. Недопустимо е в центърът на София да има паметник на армия, която е нахлула без повод вероломно и е окупаторска. Недопустимо е в посолството на САЩ в София да има паметник на касапите избивали с бомби невинни мъже жени и деца, т.е. паметник на военнопрестъпници.
И едните и другите паметници трябва да бъдат премахнати, а ако някой иска да ги запазва в музей свободен да го създаде и поддържа. В земята на българите паметници на окупатори и военни престъпници не може и не бива да има. Срамота е най големият паметник в центъра на столицата да бъде посветен на армия окупатор. Впрочем лицемерният рев за паметниците на РККА в България опитвайки се да ги представят за "руски" само показва степента на историческото невежество на филите. Та те са паметници точно на армията унищожила автентичното руско и създадена от най свирепите врагове на руският народ извършили геноцид над него.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Мнение от Thorn » 05 Мар 2017, 03:44

Понеже ми направиха забележка, че съм изтрил важна тема, ок, нека тя бъде тук.

Накратко:

Който има желание, нека се изкаже какво трябва да се направи с паметниците на съветската армия в България (с изключение на надгробни) и на американските летци.

Мненята бяха - да си останат, на никого не пречат, да се преместят, а не да се унищожават, защото са си паметници на миналото и имат и художествена стойност, да се унищожат.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Re: Какво трябва да стане със съветските и американските паметници?

Мнение от Stan » 05 Мар 2017, 08:12

Накратко, най-добре е да дадеш мненията а не да преразказваш.

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 05 Мар 2017, 08:44

Паметниците пречат на тези, които мислят само чернобяло и червено-синьо.
Останалите ги ползват като тема за размисъл.

Благодатна тема за ФилоФоби.
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 05 Мар 2017, 08:52

Паметник на американските летци - да се премести на територията на посолството, това си е американска територия и имат право да си вдигат паметници там, но е недопустимо да е на българска земя.
Паметници на Съветската армия - да се преместят всичките в специален парк/музей на комунизма. Това са паметници на една лъжа - България никога не е била окупирана от нацистите, съответно няма как да има "освобождение", а неоправдано голямото количество на грандомански паметници (МОЧА, Альошите и т.н.) са построени с цел изкривяване на историята. Пак казвам - против съм унищожаването на паметници, защото това го правят само изроди като ИД, но съм и против оставането им в този си вид и на тези места.
За тези които казват, че има паметници на съветската армия във Виена и Берлин - Виена и Берлин са освободени от нацизма след тежки боеве и големи жертви от Червената армия, така че е напълно оправдано съществуването на тези паметници, докато при нас повече червеноармейци умират от препиване, отколкото в бой.
Проблемът за паметниците идва от това, че този въпрос се намесва в големия спор за оценката на комунистическия период, който явно ще ни разделя още дълги години.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 05 Мар 2017, 09:29

Ksantip написа:
05 Мар 2017, 08:52
Пак казвам - против съм унищожаването на паметници, защото това го правят само изроди като ИД
.....и българските комунисти. Справка - паметникът на Т. Александров. Грешка, тия нашите сссрофили са още по-големи диваци, щото взривиха не просто паметникът, а гроба.

Иначе за всичко останало съм на същото мнение, както се виждаше от поста ми в другата тема, но за съжаление Торн го изтри. Под него имаше още няколко мнения, част от които показваха, че далеч не всички форумни русофили са патологични сссрофилски зомбита, но и тях ги изтри.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Мар 2017, 10:14

Между другото, колко американски паметника има в България? Имам предвид на американски военни, убивали българи.
Защото се говори в множествено число и останах с впечатление, че са едва ли не във всеки областен град.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Мар 2017, 11:10

Има и други. Този ще го взривяваме ли? Раздвоен съм... :roll:

Изображение
Герхард Венгел (на немски: Gerhard Wengel) е германски летец-изтребител, хауптман (капитан) от Луфтвафе, загинал заедно с още 4-ма немски летци във въздушен бой в защита на София от бомбардировките през Втората световна война.[1][2]
...
По решение на Столичния общински съвет на 5 ноември 2004 г. с официални почести с участието на немския заместник военен аташе в България в столичната градина „Мадара“ е открит паметник на Герхард Венгел.[7][8] На 20 юли 2012 година през нощта мемориалната плоча на летеца е хулигански разбита[9][10] На следващия ден надписът с името на капитана е възстановен, като е изсечен в самата морена. След година и половина плочата е възстановената напълно и е тържествено открита повторно на 24 ноември 2013 г. Тази втора плоча също е вандалски откъртена в средата на 2014 г., но оцелява и на 22 юни 2015 г. пак е монтирана на мястото си.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0 ... 0%B5%D0%BB
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Мар 2017, 11:23

Паметникът на загиналите американски летци е само един, доколкото знам, и се намира до входа на американското посолство.
А паметникът на съветската армия и онова туловище пред НДК е добре да се демонтират и преместят по чисто естетически причини - вместо грамади бетон, в тези паркове може да има повече дървета, за да приличат именно на паркове, а не на площади. Освен това 09.09 не трябва да заема такова централно място в облика на столицата, сякаш това е най-важното нещо в историята на България. Моето мнение...
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 05 Мар 2017, 11:51

Ksantip, абсолютно си прав!
Нацистите не са ни окупирали. Ние сме били част от тази клика.
Другото с което се спекулира е, че СССР ни е обявил война. Да, така е!
Но доста преди това, ние обявяваме война на съюзниците му. защото войната е далеч.
И като казах далеч... прелитат някакви самолети, които бомбардират в румънско. На връщане пак минават през нас. Ние смело се вдигаме да сваляме, вече ударените самолети. После се косим, че бомбардирали София. А какво трябва да ни правят? Да ни черпят с локум ли?

Сега за СССР. Както вече казах, ние сме били част от Оста, обявили сме война на САЩ и Англия и сме окупирали околни държави. Наближава Червената армия до нашата граница и и оп, ние хвърляме пушката и вече сме за гъби. Ами не става така. Който и да беше на тяхното място, щеше да ни обяви война.
Айде да не се изкарваме целите в бяло...

За паметниците.
Когато са строени е вложена много идеология. И доста подмазвачество.
В момента тази идеология я няма*. Ако вие самите не я влагате в тях, те си остават паметници на една армия и народ (доколкото тогава е бил един), изнесли основната тежест на войната.
Така гледат на тях в Германия например.

* Малцината, на които Сталин и Ленин им говорят, не заслужават да ги броим.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 05 Мар 2017, 12:42

Съвсем нормално е било да ни бомбардират, при положение че сме им обявили война, но няма място за паметник (не надгробна плоча) на тези пилоти на българска територия (посолството на САЩ е идеално за разполагане на тази плоча). Плочата на Герхард Венгел си е съвсем на място - човек, загинал защитавайки българското небе от врагове.
ValBo, пределно ти е ясно, че червеноармейците не влизат в България, защото сме окупирали други страни или защото сме съюзници на Хитлер, а просто защото трябва да ни вкарат в тяхната сфера, че ако чакат на местните комунисти никога нямаше да има 09.09.
Прав си за подмазвачеството и идеологията в паметниците, но съгласи се, че при липсата на такава идеология и паметниците трябва да се разкарат от централните места, които заемат в градовете ни. То да беше една паметна плоча или някоя статуя на червеноармейците - разбирам, ама тези монументални чудовища просто нямат място там. Дори след истинското Освобождение не са строени такива изродщини, ама явно след 44-а е трябвало да компенсират липсата на драматични събития покрай "освобождението от фашизма" с паметници.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 05 Мар 2017, 13:01

Ти сам си противоречиш.
Паметниците в Берлин и Виена трябвало да седят, защото са на освободителите от нацизма.
В същото време у нас, не трябва да има паметници, въпреки че войниците са загинали в битка над страна съюзник на нацистка Германия.
Има ли значение как точно се е наричала властта?

За СССР. Преди малко говорех за политическите причини да ни обявят война. Сега ще кажа за военната.
Имали сме над 100 000 армия. Коя воюваща сила би оставила в тила си, страна съюзник на врага си, с непокътната армия, само защото последната е казала, че няма да воюва?
Те да не са идиоти?
Та като цяло, обявяването на война си е било обосновано от много фактори. И си е било предизвестено.

За паметниците съм изцяло съгласен, че са много. Но вече са факт.
Затова е най-добре да свалим облицовката им от идеология и да ги разглеждаме само като напомнящи за последният ужас, който за щастие ни подминава.
Всяко обличане в отрицателна идеология, само ни тласка обратно в блатото.
Последна промяна 1 на ValBo, променена общо 5 пъти
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 05 Мар 2017, 13:08

Твърдо зад мненията на Стан, Ясен и Иван.
Позор е в центъра на Бургас (и не само) да се кипри паметник на окупатор.
Още повече, че всъщност тези паметници са били винаги обект на обожание не на истинските русофили, а на съветофили.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 05 Мар 2017, 13:12

Каква е тази държава с уж над 1300г съществуване, да разрушава паметниците си. Построени са. Те показват историята ни за добро или за лошо. Като нямаме нещо значимо като паметник в историята ни, дай да разрушаваме паметниците на чужди армии., защото така се е случило в историята ни да имат път през Бг.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 05 Мар 2017, 13:38

ValBo написа:
05 Мар 2017, 13:01
Ти сам си противоречиш.
Паметниците в Берлин и Виена трябвало да седят, защото са на освободителите от нацизма.
Националсоциализмът е създаден в Германия от австриец.Освен това това е държавната идеология там дълго време. Така че първо Австрия и Германия сами са си били виновни за споходилото ги и второ, за тях завладяването им от съюзниците е наистина освобождаване от една идеология на злото.
В България никога не са управлявали националсоциалисти за да ни освобождават от кого и да е.
ValBo написа:

В същото време у нас, не трябва да има паметници, въпреки че войниците са загинали в битка над страна съюзник на нацистка Германия.
Има ли значение как точно се е наричала властта?
Съюзник по неволя. Но, ти забравяш нещо много важно. Когато България става съюзник на националсоциалистическа Германия, в този момент съюзник на същата националсоциалистическа Германия е и .... СССР!
ValBo написа:
За СССР. Преди малко говорех за политическите причини да ни обявят война. Сега ще кажа за военната.
Имали сме над 100 000 армия. Коя воюваща сила би оставила страна съюзник на врага си, с непокътната армия, само защото последната е казала, че няма да воюва?
Те да не са идиоти?
Една малка подробност. СССР обявява война на България не в момента, в който България се присъединява към Тристанният пакт. В този момент самият СССР е съюзник на България. СССР не обявява война на България нито на 22.06.1941. Нито през 1942, нито през 1943. Защо?
СССР обявява война на България чак на 05.09.1944 г. Тогава на власт е К. Моравенов, дипломатическите отношения с Германия са прекъснати, започнало оттегляне на българската армия от Югославия и поискано примирие със САЩ и Великобритания. Повече от очевидно е че съветското нападение е целяло само едно- окупиране страна и налагане на просъветски режим.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 05 Мар 2017, 13:42

Кой изобщо иска да разрушава паметници освен 10 добре познати платени кретена дебнещи по нощите с кофи с боя. Даже не заслужава тема или коментар.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 05 Мар 2017, 13:43

acoc написа:
05 Мар 2017, 13:12
Каква е тази държава с уж над 1300г съществуване, да разрушава паметниците си.
Не "си", а "им", паметници на чужди войски воювали срещу България и българите.

Като примерно този
http://www.dnes.bg/crime/2009/09/30/but ... novo.78461
acoc написа:
05 Мар 2017, 13:12
Като нямаме нещо значимо като паметник в историята ни, дай да разрушаваме паметниците на чужди армии.
:o Ти май нямаш елементарна представа от българската история.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 05 Мар 2017, 13:44

jacksparrow написа:
05 Мар 2017, 13:42
Кой изобщо иска да разрушава паметници освен 10 добре познати платени кретена дебнещи по нощите с кофи с боя. Даже не заслужава тема или коментар.
Според теб и този ли трябваше да остане?

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 05 Мар 2017, 13:47

Stan написа:
05 Мар 2017, 13:44
jacksparrow написа:
05 Мар 2017, 13:42
Според теб и този ли трябваше да остане?

Това не е паметник, а незаконна постройка. Има разлика между паметници с историческо значение и кой кво си построи. И да, трябва да се бутне както всяка незаконна постройка.
А съветските паметници ми харесват с брутализма си, харесва ми и стила, но въпрос на вкус казало кучето.

Отговори