Северна Корея

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Северна Корея

Мнение от Dinain » 12 Яну 2017, 21:35

Да избягаш от Северна Корея: разказ от първо лице
„Поне си жив“, прошепна Юнг-бум.
„Жив ли съм?“, измърморих аз и после добавих: „Дядо ми, този дядо, който не ме търси, ми каза, когато бях малък, че кошмарите ни винаги изглеждат реални. Може би….“, прошепнах аз, но Юнг-бум не чу. Той вече си беше тръгнал.
Все пак довърших изречението. „Може би съм умрял отдавна, а това просто е кошмар“.
Из мемоарната книга Every Falling Star на Сунгджу Лий

„Ядяхме всичко, за да останем живи. Насекоми, плъхове, корени и кори на дървета, змии. Всичко, за да не умрем от глад“. Само за няколко години животът на Сунгджу Лий претърпява пълен обрат. От дете на бодигард в личната охрана на севернокорейския лидер Ким Ир Сен, живеещо в комфортен тристаен апартамент в столицата Пхенян, той се озовава на улицата в провинцията, самотен, гладен и беззащитен.

http://www.economy.bg/world/view/26992/ ... pyrvo-lice
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Re: Северна Корея

Мнение от Almasy » 07 Фев 2017, 18:52

Запада (в частност американците) през призмата на севернокорейската пропаганда

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 07 Фев 2017, 19:05

Прави ми впечатление, че няма чернокож злодей.

Аватар
Боен
Редовен потребител

Мнение от Боен » 07 Фев 2017, 19:48

И каква цел е на тема? Живот относителен е. Американска политика много пропаганда също дава. ;)

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 07 Фев 2017, 20:00

centara написа:
07 Фев 2017, 19:05
Така като ги гледам картинките, ще да са към някакъв комикс свързан с войната в Корея. Може би и затова няма афроамериканци :roll:
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 07 Фев 2017, 20:08

Доста са креативни. Примерно бележката забита с пирон в главата на мацката. Сещам се имаше много добри турски плакати от Балканската Война. Кизил Дели ги беше намерил отнякъде. Български офицер разпорва със сабята бременна туркиня, вадади фетуса и усмихнат казва на ужасеният баща на момичето: "Честито! Имате внуче!".
Боен написа:
07 Фев 2017, 19:48
И каква цел е на тема? Живот относителен е. Американска политика много пропаганда също дава. ;)
Хайде да спреш да пишеш като Чимиджимичамиджоми че ужасно дразниш. Приемам че сме се разбрали. Естествено че всички използват пропаганда, ама онова горе е гротеска. Иначе извън пропагандата, корейиците са били доста брутални. Гледал съм кадри как американците завземат височина и там намират голяма бройка пленени свои войници, с дупка в тила и ръце завързани зад гърба.
centara написа:
То само това да беше. Униформите бият на нацистки. Лицата са странни, нито европеидни, нито азиатски. Явно художника не е разползагал с истински снимков материал от войната и е импровизирал.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 07 Фев 2017, 20:33

Amazon написа:
07 Фев 2017, 20:08
Доста са креативни. Примерно бележката забита с пирон в главата на мацката.
Това ще да е заимствано от една история свързана с Влад Дракула. Та Владко имал особено чувство за хумор и след като турските пратеници отказали да си свалят чалмите в знак на почит, заповядал да им ги заковат за главите.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Боен
Редовен потребител

Мнение от Боен » 08 Фев 2017, 17:20

Amazon написа:
07 Фев 2017, 20:08
Доста са креативни. Примерно бележката забита с пирон в главата на мацката. Сещам се имаше много добри турски плакати от Балканската Война. Кизил Дели ги беше намерил отнякъде. Български офицер разпорва със сабята бременна туркиня, вадади фетуса и усмихнат казва на ужасеният баща на момичето: "Честито! Имате внуче!".
Боен написа:
07 Фев 2017, 19:48
Хайде да спреш да пишеш като Чимиджимичамиджоми че ужасно дразниш. Приемам че сме се разбрали. Естествено че всички използват пропаганда, ама онова горе е гротеска. Иначе извън пропагандата, корейиците са били доста брутални. Гледал съм кадри как американците завземат височина и там намират голяма бройка пленени свои войници, с дупка в тила и ръце завързани зад гърба.
centara написа:
То само това да беше. Униформите бият на нацистки. Лицата са странни, нито европеидни, нито азиатски. Явно художника не е разползагал с истински снимков материал от войната и е импровизирал.
Лошо отношение също дразни! Ултиматум неприемлив. Ненарушени от мен правилата са :!:
Ако проблем друг - може ЛС ;)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 08 Фев 2017, 18:34

Боен, тук все пак не е детска градина и темата не е "Майтапи".

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 03 Апр 2017, 07:50

Много интересна статия относно вътрешната политика на Ким Чен Ин и реформите в Северна Корея:

http://rabkor.ru/columns/analysis/2017/01/09/nep/

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 03 Апр 2017, 17:30

От същия кореевед:
Подобные инциденты происходили не только в СССР. В качестве примера можно привести Болгарию, где в 1962 году четверо северокорейских студентов отказались возвращаться на родину. Молодых людей удалось заманить в посольство, но попытка вывезти их из страны сорвалась, и болгарское правительство предоставило им политическое убежище (опять-таки, они дожили до глубокой старости, а один из них стал известным инженером). В ответ КНДР отозвала весь дипломатический персонал из Болгарии, так что две страны фактически не имели дипломатических отношений вплоть до 1968 года.

Бегущий человек: Как граждане КНДР спасались от идей чучхе в СССР и Китае
На който му е интересно - ето неговите наблюдения и анализи за Северна и Южна Корея - http://tttkkk.livejournal.com/

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Апр 2017, 17:39

Това е много интересно. Явно срвнението през 60-те между България и СК не е било никак в полза на втората. Тези студенти са рискували много и е нямало как да са сигурни че България ще се застъпи за тях. Имам колега от руско-български произод. Та той ми казваше че 70-те, в сравнение с България СССР риличал на тъмничен затвор. Към руските туристически групи прикрепяли "сътрудници", че да не вземе някой от туристите да вазира и да поиска убежище.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 03 Апр 2017, 17:45

На мен ми е интересно има ли някакви публично достъпни документи, които да потвърдят това прекъсване на дипломатическите отношения между НРБ и КНДР

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 03 Апр 2017, 17:50

Към края на 80-те май бяха добре( в сравнение със сега).Получаваха помощи от Север.Даже правеха копия на Мерцедес 190...
Сега грам кола се не види....
Абе винаги ми е чудно.Китайския пример им е до гъза.Толкова ли не прифатят?
Кръвта вода не става!

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 03 Апр 2017, 17:55

Предвид факта че имаме посолство на северна корея в софия дали са прекъсвали

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 03 Апр 2017, 17:58

Към края на 80-те май бяха добре( в сравнение със сега).Получаваха помощи от Север.Даже правеха копия на Мерцедес 190...
Сега грам кола се не види....
:shock:

не знам - който и фоторепортаж от КНДР от последните 3-4 години да отвориш навсякъде се виждат сумати (макар и евтини) автомобили. А това за копието на Мерцедес сигурно е някой виц, или неуспешен опит за хумор.

а точно края на 80-те и началото, до средата на 90-те е един от периодите на най-голям глад и мизерия при тях.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 03 Апр 2017, 17:59

Предвид факта че имаме посолство на северна корея в софия дали са прекъсвали

1962 -1968 г.
това е периодът.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Апр 2017, 18:11

T-72 написа:
03 Апр 2017, 17:50
Абе винаги ми е чудно.Китайския пример им е до гъза.Толкова ли не прифатят?
Имат и китайският и виетнамският пример, обаче за целта полиестерното прасе трябва да се изтапани на гонгрес и да заяви: разрешавам частната собственост, давам пълни свободи на хората да правят каквото си искат, отварям границите, съкращавам армията на порядък, а на доктрината Чучхе - майната и! :D
Как си го представяш това? Че то в сравнение с този потомствен психопат и обкръжението му, всички близкоизточни диктатори излеждат човеколюбиви, напредничави хуманисти и технократи. :)

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 03 Апр 2017, 19:28

1962 -1968 г.
това е периодът
Я виж пак.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 03 Апр 2017, 19:41

Я виж пак.
rki » 03 Апр 2017, 17:30
В качестве примера можно привести Болгарию, где в 1962 году четверо северокорейских студентов отказались возвращаться на родину. Молодых людей удалось заманить в посольство, но попытка вывезти их из страны сорвалась, и болгарское правительство предоставило им политическое убежище (опять-таки, они дожили до глубокой старости, а один из них стал известным инженером). В ответ КНДР отозвала весь дипломатический персонал из Болгарии, так что две страны фактически не имели дипломатических отношений вплоть до 1968 года.
Последна промяна 1 на rki, променена общо 3 пъти

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 03 Апр 2017, 19:43

rki написа:
03 Апр 2017, 17:58
А това за копието на Мерцедес сигурно е някой виц, или неуспешен опит за хумор.
Изображение

Не е виц - наистина са опитвали...
Car and Driver написа:So when the South Koreans began designing and producing cars from scratch, the dictator Kim Il-sung ordered his minions to show that the North could build cars, too. Except they had no clue what they were doing. The North Korean automotive “engineers” imported several Mercedes 190Es and copied most of the parts with workmanship that made the Yugo look like a Rolls-Royce. The result was the Kaengsaeng 88. Allegedly, it had a four-cylinder engine, no heat, and no air conditioning, and the cabin was prone to fill with dust while driving. Kaengsaeng made several examples, and this one was spotted in the capital, Pyongyang, in 1989. It is possibly the only photo of this vehicle ever taken.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 03 Апр 2017, 19:50

Някога някой в Крилето беше пуснал снимка на ей това чудо паркирано пред корейски блокове.Снимката да е била поне от преди 20 години.
Кръвта вода не става!

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 03 Апр 2017, 20:03

Отговори