Лов!

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Re: Лов!

Мнение от centara » 12 Окт 2016, 19:10

И аз съм се замислил за едно преселване в северните райони на Канада или в Аляска
Реки с риба, дивеч, тук таме някоя мечка, няма жива душа на километри - идилия
Мда, и освен това имаш полярен ден и полярна нощ. Не, мерси.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 12 Окт 2016, 19:24

Същото важи и за Сибир и далечния изток, дивеч колкото ви душа иска.:)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Окт 2016, 19:40

ValBo написа:И аз съм се замислил за едно преселване в северните райони на Канада или в Аляска
Че с тия кандидат президенти... То не, че щатските по ги бива де
Само Интернет да оправят, че съм разглезен в това отношение. :-)
Ами действай. И в Аляска и в северна Канада не достигат хора, особено такива с професия. Пък и хубави хора живеят там.
Аз също съм избягал в градче сред горите, да не съм в лудницата. Има един койот, с който вече само дето не си казваме здрасти като ни мине през двора. Даже непоследък сме се размечтали за малка семейна ферма. Може да съм кореняк софиянец, обаче чесъна вода не става! :D Кръвта ми завира като си помисля за миризма на тор, лехи с домати и малко стадо кози.
centara написа: Мда, и освен това имаш полярен ден и полярна нощ. Не, мерси.
Зависи. Климата в Анкъридж не е чак толкова различен от този в София, освен по-хладното лято. Поне на хартия така изглежда.

Изображение

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 12 Окт 2016, 19:51

Зависи. Климата в Анкъридж не е чак толкова различен от този в София, освен по-хладното лято. Поне на хартия така изглежда.
Като температури не знам, но продължителността на деня и нощта няма как да е същата. Анкъридж е на приблизително същата географска ширина като Санкт Петербург и Стокхолм.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 12 Окт 2016, 23:30

Stan написа:Е това с вегета някак си не го разбирам, ама всеки си има вкус.
Ivanov написа:Вегета в суджука ...твърдо не ,поне за моя вкус е малко извратено

Там е тайната на прословутата сръбска скара. Разбира се за който и е фен. Аз съм, затова преди около месец карах 1300 километра от Варна до Лесковац и обратно на "Роштилиада", да ядем плескавици, кобасици, вешалици.... и да гледаме как се "тъкмичи най-вече плескавицата".

https://www.youtube.com/watch?v=14iemeLjz6g

Ние в България ползваме съвсем други подправки и други пропорции в каймите, но който иска да експериментира, може да опита. Не съм се задълбавал на "молекулярно ниво" какво има във вегетата, но всичките съставки в нея определено си струват. Плюс задължителният червен пипер.
Откраднах и още една тайна при печенето от сърбите и вече мойто барбекю не им отстъпва, но споделям само на маса със сериозно хапване и пийване. :D

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 14 Окт 2016, 07:43

ValBo написа:И аз съм се замислил за едно преселване в северните райони на Канада или в Аляска
Че с тия кандидат президенти... То не, че щатските по ги бива де
Само Интернет да оправят, че съм разглезен в това отношение. :-)
Сакън! При тия гадни империалисти! :evil: Иди в Сибир, климатът е същият, природата, пустощта :lol:
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 26 Фев 2017, 09:30

Дивото прасешко се кисне поне 12 часа в оцет и вода в съотношение 1/3. Тогава става, но както казаха, не е нищо особено.

Много е важно да се спазват правила за безопасност, както и да е регламентирано на различните места. Един мой познат така си замина от една съчма 13-0 в гърдите, защото напуснал реда и излязъл пред друг от дружинката.
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 26 Фев 2017, 09:35

vassiln написа:
26 Фев 2017, 09:30
Дивото прасешко се кисне поне 12 часа в оцет и вода в съотношение 1/3. Тогава става, но както казаха, не е нищо особено.

Много е важно да се спазват правила за безопасност, както и да е регламентирано на различните места. Един мой познат така си замина от една съчма 13-0 в гърдите, защото напуснал реда и излязъл пред друг от дружинката.
На мен ми идва много сухо, но не знам дали е от самото месо или от приготвянето му. Еленското ми допада повече - на пастърма е идеално мезе :) .

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 26 Фев 2017, 09:41

Еленско съм ял само като малък, при нас сърните изчезнаха отдавна. Впрочем и заешкото не струва особено.

Точно се бях зарадвал, че за първи път от 20 години зайците са се завърнали, и сега гледам, че са ни съсипали овошките в задния двор :x

Преди години спасих един такъв никаквец от примка, и ето - отблагодари ми се :)

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 26 Фев 2017, 10:00

Зайците наистина са голяма напаст. Еленско ядох преди месец, че имам приятели по Балкана а там елените са като врабчета :D.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 01 Апр 2017, 13:27

Усещате ли, че още от начало темата тегли все към кулинарията, вместо към оръжията, боеприпасите и тактиката на лова?

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 01 Апр 2017, 13:40

На таксация ходил ли е някой?
Сърбе на върбе!

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 02 Апр 2017, 20:54

Месар съм, ма не съм ловджия. При все по-намаляваните популации ми се вижда изгъзица лова.

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 05 Апр 2017, 22:49

Здравейте!
Нов съм във форума.От доста време с интерес следя повечето теми/особено историческите и съвременните конфликти/.По няколко пъти на ден влизам и следя за нови мнения и развръзки, не крия ,че мненията ви подкрепени с факти са ми по интересни от някои новини изложени по ...някакъв си начин в пресата.
Сега по темата,днес за втори път пиша ,първия път отговора не можах да изпратя?!От доста години съм един от обществото на ловците и желая да споделя възгледите си относно лова и хората участници в него.Това разбира се е само едно мнение и никой не ангажирвам с него.
Ловът е спорт и хоби,но освен това е съвкупност от мероприятия и отговорности за тези които го практикуват.За някои е спорт и само спорт т.е. динамика и стрелба.За други е в съчетание с любов към природата и срещата с добри другари по време на лов ,при полагане грижи за дивеча,таксации и последваща "весела" част.Има и хора за които лова е показност на коли,оръжия ,екипи.За съжаление има и такива ,които не спазват правилата,често развалят настроението на останалите ,а и не рядко поставят на карта безопасността и организацията на излета...за да сложат нещо в торбата.
Спорт,любим спорт при който самообладанието,отговорността,желанието и издръжливостта ...вървят ръка за ръка,особено при груповия лов на едър дивеч и хищници, свързан с дъпги и трудни преходи през гори,поля и блата /без да омаловажавам лова на пернат дивеч ,който си има своя чар/.
По отношение на мерака по лова и любовта към природата, времето почти никак не ме е променило ,с изключение на неумолимото ...възрастта.
Все така преди лов вечерта съм в приповдигнато настроение,усилено приготвям дрехите, раницата,вадя пушката и джепането пардон патроните.Сутринта,няколко пъти трескаво прехвърлям в ума си нещата които в никакъв случай не бива да забравя.Следва пътя,сборния пункт с обсъжданията и инструктажите за предстоящия излет.Ето ни в гората...най после.Вървя забързано ,с другите ,с моите другари.На пусията ръководителя на лова ми показва тихомълком позволените за стрелба пространства и отминава.Сякаш съм останал сам в смълчаната зимна гора .Внимателно изчиствам шумата изпод краката си и се оглеждам ,опитвайки се да предугадя местата от които може да се появи прасето ...или хищника ,различно е поведението им при опасност.Сивее гората ,паднала е чудната и есенна премяна...пак е хубава ,величествена,стаена.Природа ей, може ли да я опишеш с два реда.
Неуверено кучешко пролайване някъде там встрани ме изтръгва от унеса ,внезапно цял хор от кучешки лай оглася гората и започва да се придвижва към мен.Пушката е заредена,но промъква се съмнение, отхвърлям го...късно е да я проверявам.Сетивата ми са... изпънати струни .Чувам пращенето на силното животно през драките,чувам и силните удари на сърцето си.Мястото откъдето мислех ,че ще пробие не е вярно.Извъртайки се обаче ,вярно насочвам пушката.Затаил дъх повел целта дърпам спусъка ...единия после за по-сигурно втория .Двата изстрела почти не ги чувам,чувам още сърцето си.Гората,гората вече не е същата...избягала е тишината.

Оживяха емоциите и излезе дълго писанието, дано не ви отегчих.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 05 Апр 2017, 22:59

Жалко за животинчето на което му отнехте правото на живот.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 23:05

Асос и така е и нее така.Аз съм си активен природозащитник и никога не съм убивал по-голямо същество от Хлебарка ( в Кипър ми беше най-голяма убита).Обаче мен към любовта към природата ме закърми баща ми който бе активен ловец.
Ловът винаги ще го има. Трябва обаче да е в необходимите норми и правила!
Сърбе на върбе!

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 05 Апр 2017, 23:17

Ако питаш мен, бих ходил на лов но не с пушка и патрони, а с фотоапарат. И така и животното живо и здраво, и аз съм отстрелял животинчето с дузина снимки, които после мога да си гледам и показвам колкото си искам, че и изложба да направя.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 05 Апр 2017, 23:53

T-72 написа:
01 Апр 2017, 13:40
И да е ходил, няма да си признае, че като те виждаме какъв си еколог, ще ни опънеш да броим животни по Кресненското дефиле! :D А там румънките газят смело...

По една случайност познавам и двамата пострадали: Андрей - от зелените организации, а Боян - от планинарството. Интересно какво ли си мислят, ако четат тази тема (едва ли).

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Апр 2017, 01:19

wolf67 написа:
05 Апр 2017, 22:49
Мен не, дори напротив! Хубаво описание. С какво оръжие ходиш за едър дивеч? Нарезно, или гладкоцевно?

T-72 написа:
Аз не, обаче неделя засадих 8 кедъра! И то се изръсих добри пари за 8 здрави, високи по над метър дръвчета. Жената като видя колко съм дал, не знам как не ме пречука с правата лопата. Стискайте палци да се хаванат. Обаче поне за мен засаждането на дръвчета се превръща в мания. Искам още. :)

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 07:06

vassiln написа:
05 Апр 2017, 23:53
T-72 написа:
И да е ходил, няма да си признае, че като те виждаме какъв си еколог, ще ни опънеш да броим животни по Кресненското дефиле! :D А там румънките газят смело...

По една случайност познавам и двамата пострадали: Андрей - от зелените организации, а Боян - от планинарството. Интересно какво ли си мислят, ако четат тази тема (едва ли).
С Андро се познаваме от 2013-та, броихме пилци по Варненско,С Боян нямам честа да се познавам.Той не е само планинар, един от специалистите в България на тема прилепи.
Сърбе на върбе!

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 07:10

Amazon написа:
06 Апр 2017, 01:19
wolf67 написа:
05 Апр 2017, 22:49
Мен не, дори напротив! Хубаво описание. С какво оръжие ходиш за едър дивеч? Нарезно, или гладкоцевно?

T-72 написа:
Аз не, обаче неделя засадих 8 кедъра! И то се изръсих добри пари за 8 здрави, високи по над метър дръвчета. Жената като видя колко съм дал, не знам как не ме пречука с правата лопата. Стискайте палци да се хаванат. Обаче поне за мен засаждането на дръвчета се превръща в мания. Искам още. :)
Браво братле!
За таксацията питах, защото събирам мнения и впечатления от различни ловци - до колко процента е вярна проведената таксация.Защото техните данни - служат за базисни за голям брои изследвани!
Сърбе на върбе!

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 06 Апр 2017, 07:21

Имаше един стар филм - "Преброяването на дивите зайци" :-)

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 07:23

ValBo написа:
06 Апр 2017, 07:21
Имаше един стар филм - "Преброяването на дивите зайци" :-)
"Хубав край, хубави хора" -любимият ми филм!
Сърбе на върбе!

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Апр 2017, 07:25

Amazon написа:
06 Апр 2017, 01:19

Браво и от мен. Пред балкона имам един кедър, сигурно е най-хубавото дърво в "Св. Троица", ако не и в цяла София ;) . Вече е почти колкото блока. Само че, като си засадих елхата, някой веднага я изскубна - сигурно общинарите.

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 06 Апр 2017, 09:53

acoc написа:
05 Апр 2017, 22:59
Жалко за животинчето на което му отнехте правото на живот.
Не искам да изглеждам като кой знае какъв убиец,нито пък кръвожаден.Просто темата е лов и се опитвам да пресъздам нещо по нея.Все пак им давам шанс.Не ги стрелям през оптика от 150-180метра и повече.Прицелното ми разстояние е 15-40метра,шансът да ме усети дивото животно с далеч по развити сетива от моите е много голям.Там е играта....,да познаваш навиците му ,да се съобразиш с посоката на вятъра,да не мърдаш излишно,да не пушиш...Много харесвам и лова на хищници,по точно хайките .Конкретно за една местност важна за нас ,посочват ми все едно и също място.Аз си знам как се спускам в "чатарлъка",други застават от двете страни на дола...Аз ги виждам ,те мене не.Понякога виждам как животното идва от тях ,право към мен...защо ли?После изречения"Бате....,пак те намериха животните",ами защото съм послушен ,затова.
Другото,не ловувам с автомат,а разчитам на двуцевката.Имам право на два изстрела...ако пропусна ,драми вече почти не правя...важно е за мен самия.
Убивайки мъжко прасе или приплод по време на лов,не е толкова значимо.Лошото е друго ,когато на пусията излезе "сюрия" приплоди ...пък стрелят по майката която е с тях.Свинята майка е добре известна в дивата природа ,като много грижовна майка.Не само учи малките как и къде да търсят храна,а и как да се пазят. Много пъти се изправя и срещу вълци в защита на потомството.Останали без водач малките са приемани от други майки,но ако няма такива в района, в повечето случаи не оцеляват.
През следващия сезон ,на какво се ловува тогава? Които са си отговорили на въпроса,а от друга страна и са регулирали числеността на хищниците...то в районите им дивеч има.

Отговори