Лов!

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Re: Лов!

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 09:56

За кой край на Родината иде реч?
Кръвта вода не става!

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 06 Апр 2017, 10:09

T-72 написа:
06 Апр 2017, 09:56
Полите на Странджа .
За таксациите ,редовен съм почти всяка година в полски район .Ако имаш въпроси ,питай.
Ако мога ,с удоволствие ще ти отговоря.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 10:13

wolf67 написа:
06 Апр 2017, 10:09
T-72 написа:
06 Апр 2017, 09:56
Полите на Странджа .
За таксациите ,редовен съм почти всяка година в полски район .Ако имаш въпроси ,питай.
Ако мога ,с удоволствие ще ти отговоря.
В кои "поли" по-точно? Доста командировки свързани с орнитология съм изкарал в полите на западна Странджа (Горска Поляна, Момина Църква).
Кръвта вода не става!

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 06 Апр 2017, 10:19

На изток,североизток.
По отношение на орнитологията ,Атанасовското езеро посещавал ли си?

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 10:22

wolf67 написа:
06 Апр 2017, 10:19
На изток,североизток.
По отношение на орнитологията ,Атанасовското езеро посещавал ли си?
Три години съм бил комендант на орнитологичната бригада провеждана там.
За рисове друго освен легенди чувал ли си?
Кръвта вода не става!

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 06 Апр 2017, 10:36

Нищо достоверно.Моето мнение е ,че не обитават отдавна нашите гори.Колкото и потайно животно да е ...ще остави следи.Чел съм ,че нападат много сърните.Като си имам макар и бегла представа едно вълче семейство годишно колко сърни унищожава,то какво ли ще е ако се е появил и рис.По останките от вълча трапеза и тази на рис ,също има разлика...така ,че все някой горски щеше да се е светнал и по това,освен другите следи от евентуално местообитание.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 10:38

wolf67 написа:
06 Апр 2017, 10:36
Нищо достоверно.Моето мнение е ,че не обитават отдавна нашите гори.Колкото и потайно животно да е ...ще остави следи.Чел съм ,че нападат много сърните.Като си имам макар и бегла представа едно вълче семейство годишно колко сърни унищожава,то какво ли ще е ако се е появил и рис.По останките от вълча трапеза и тази на рис ,също има разлика...така ,че все някой горски щеше да се е светнал и по това,освен другите следи от евентуално местообитание.
Абсолютно съм съгласен!
Има един мит който витае дори и в научните среди и е долу горе като Йети и чудовището от Лох Нес, който не лежи на никакви научни познания!
Последна промяна 1 на T-72, променена общо 6 пъти
Кръвта вода не става!

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 06 Апр 2017, 11:33

От 2 години ходя от време на време (между риболовните уйкенди) в едно частно ловно стопанство. Основният дивеч там са дивите патици, глухарите и бобрите. Сърни, прасета и лосове също има но не са ми в категорията, ловувам с не много мощен арбалет и се съобразявам с възможностите му. Ходя основно през зимата покрай реката в стопанството и -24 -30 градуса не добавят много комфорт но е необикновенно вълнуващо. Опияняващата красота на покритите със сняг ели, лекото скърцане на снега под обувките. Ако е особенно студено над реката се стеле мъгла на не повече от метър над водата. На территорията се намира термален источник който се стича в реката и наоколо водата никога не замръзва. Патиците там са стотици. Гъстият върбалак е заскрежен и клончетата му предателски пукат при всяко невнимателно движение. Имам чувството че крещят "ТУК-ТУК". Самият процес на прокрадване до заветните 15-20м от целта за мен струват много повече от физическият трофей при успешен изстрел. Повярвайте изразът "глупава патка" изобщо не отговаря на реалноста. Бобри се срещат по-рядко и също са много предпазливи. Никога не съм стрелял по тях, красиви животни истински стопани на реките. Стоял съм до премръзване да ги наблюдавам как излизат на изкуствените островчета в реката и с огромно търпение сресват гъстата си козина и я смазват с маста от жлезите си. Изобщо ловът на бобри е доста труден защото застреляният бобър потъва веднага и е доста трудно да бъде изваден. Виждал съм да ловуват на бобри с лък и арбалет но със специална леска намотана на макара с контейнер или с поплавък накрая за да не потъва. Зимно време до глухар или тетерев нямах късмета да се доближа на дистанция гарантираща попадение но това никак не намали удоволствието от преследването. Разказвали са ми че на тях най добре се ловува през размножителният период като се използва "манка" иимитираща зова на противоположният пол. Другото което ми прави впечатление е че има едни такива ловни хижички направени от цели дървета "сруб" в които всеки може да се приюти при необходимост. Вътре има печка с приготвени дърва и разпалки, кибрит, аптечка легло и маса. Неписано правило е да се възстановят използваните дърва и да се остави хижата в същият вид в който сте влезли вътре. Зимата е сурова а в тайгата населените пунктове са на разстояние понякога на повече от 200км. Колкото до вкусовите качества на патиците съм съгласен с по-горните коментари. Месото намирисва и особенно ако птицата не е млада е доста забавно да я консумираш. Единствено помага месомелачката после смесвам 50/50 с пуешко и нататък с нашенските подправки + бутилка старо вино и компания млади момичета ;)
Outside the Occupants, freedom for the South!

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 06 Апр 2017, 12:40

И в България са вкарвани Лосове.4 добитъка във Витоша, мисля в началото на 70-те (или края на 60-те).После ни вест ни кост!
За разлика от Яковете например които по едно време стигат 150 бройки(1990-та година разбира се).Сега по официални данни ги дават 23.
Кръвта вода не става!

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 06 Апр 2017, 14:30

Amazon написа:
06 Апр 2017, 01:19
wolf67 написа:
05 Апр 2017, 22:49
Оживяха емоциите и излезе дълго писанието, дано не ви отегчих.
Мен не, дори напротив! Хубаво описание. С какво оръжие ходиш за едър дивеч? Нарезно, или гладкоцевно?

T-72 написа:
01 Апр 2017, 13:40
На таксация ходил ли е някой?
Аз не, обаче неделя засадих 8 кедъра! И то се изръсих добри пари за 8 здрави, високи по над метър дръвчета. Жената като видя колко съм дал, не знам как не ме пречука с правата лопата. Стискайте палци да се хаванат. Обаче поне за мен засаждането на дръвчета се превръща в мания. Искам още. :)
За едър и за дребен/вкл.пернат/ дивеч ходя с гладкоцевно ловно оръжие.Едната ми пушка е успоредка 16калибар,другата е надцевка 12к.За нарезно ловно оръжие имам разрешително...нямам нагласа ,от там и придобито достатъчно стрелково умение.При груповия лов в който съм участник,винаги има 2-3 с карабини ,които покриват откритите площи.Остава вардата за хищници,но ако реша да я практикувам, на местата където ще ги чакам . мога да разчитам и на тези две пушки.

Засаждането на дръвчета си е занимание,хубаво занимание ,после грижите ,растежа през годините,спомените ...подбудите най-често благородни.Засаждал съм макар и повечето овошки ,имам и сега няколко .Хубаво е повече хора да изпитат чувството,след засаждане на дръвче .

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 22 Апр 2017, 23:27

Изображение

Чукча в началото на 20 век, ако не е и още 19ти.

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 23 Апр 2017, 06:19

Thorn написа:
22 Апр 2017, 23:27
Изображение

Чукча в началото на 20 век, ако не е и още 19ти.
Чукчите са герой в много съвременни анекдоти но в миналото са били герой от съвсем друг тип и с тяхната сила са се съобразявали много сибирски народи.Били са опитни и смели войни и великолепни ловци.
От снимката се вижда че са ударили мечката в задната лапа след което са я преследвали докато остане без сили. Интересното е че в източната част-азиатската при лов на мечки не са използвали "рогатина".
Outside the Occupants, freedom for the South!

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Апр 2017, 08:56

Всъщност бил азиатски ескимос.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Юни 2017, 21:18

Днес пък си хванах водна змия на двора. Един приятел ме вдъхнови, след като се ожени почна с голи ръце да лови и отровни змии. Веднъж и аз опитах с една тлъста пепелянка, но не я хванах добре и се наложи да я пусна, щеше да ме клъвне. И при него се случи веднъж, хвана я далеч от главата, и като се паникьоса я хвърли вертикално нагоре.
Веднъж като тинейджър си нямах работа и реших да си сготвя водна змия - не правете тази грешка.
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 24 Юни 2017, 23:38

Като давах наряд едно време на портала на един обект , от едната страна имаше гора, а от другата - инженерен склад и по пътя постоянно изпълзяваха пепелянки, които трепех от нямане на какво да правя. Имах си чаталче и после с приклада ... Бях окачил бая гадини по бодливата тел. Даже пробвах да ги дера и да им събирам зъбите. А смоците се ядат пържени, и са нещо средно между пиле и риба.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 25 Юни 2017, 10:39

Във Виетнам змийчоците ги нанизват на клечка и така ги пекат, но по-често пържат (както каза колегата) - смятат се за голям деликатес. В ресторантите предлагат и мариновани, яхнии, супи, но по улиците са основно пържени.

Изображение
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 25 Юни 2017, 11:13

При нас освен змии, се ядяха и кучета, бетер от виетнамци. Един вид, че сме много отворени, диви и пр. Иначе по оградата 7 километра и половина бе много удобно да се слагат примки за зайци, диви прасета и пр. Аз съм хващал заек, а колегите - и диво прасе. Иначе имаше едни полудиви черни прасета на съседното поделение, дето редовно ги хващаше липсата. Старите кучета дори се бяха обзавели с един ястреб в клетка и ние като новобранци, ходехме с по една прашка да му набавяме врабчета и пр. Беше голяма простотия.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 25 Юни 2017, 12:10

Абе правим, струваме, все до кулинарната част опираме. Големи ловджии сме :D

Вчера и аз излизах, изведохме къщната котка и я вързахме на нашийник към една връв да пази двора, така се освободи другия страж за офанзивна дейност.
Отвързахме кучето и с жената, двете дъщери, песа и Force multiplier (любимата ми гьостерица) поехме нагоре през гората. Предвид не съвсем удачния състав на ловната дружинка, този път даже не успяхме да "хванем" дивия заек - пакостник, който живее на хълма. Друг път поне него го стряскаме, и го гледаме как се спасява към съседния хълм. Хванахме само известно количество диви ягоди, нажулих се с коприва, сложих си ръцете на мравуняк да ги хапят мравките - обичайните ловни ритуали.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 25 пъти
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 25 Юни 2017, 12:25

Последното живо същество, което лиших от живот беше едно едричко сомче, което преди около тридесетина години има неблагоразумието да се улови на моята въдица, което ме изненада съществено. Сега понякога с едно бинокълче наблюдавам птичките божии и толкова.

Отговори