Общи приказкиНеполитически майтапи

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana, pnp5q

Отговори
Кухулин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Неполитически майтапи

Мнение от Кухулин » 02 Дек 2019, 04:44

Dinain написа:
02 Дек 2019, 01:14
Написано е ясно, че става дума за често задавани въпроси от учениците
Ученика задава въпрос и ти му обясняваш. Чудесно.

Лошото е, когато ликвидираш повода за задаване на въпроси. Ученика затъпява, учителя затъпява още повече, езика обеднява, литературното произведение губи половината художествен смисъл, но пък за сметка на това ликвидираме турцизмите и се гордеем със славното си минало :mrgreen:

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 02 Дек 2019, 07:39

Amazon написа:
01 Дек 2019, 20:26
Дявола е в детайлите. Никой не е против превода, а против това да се прави от дебил с три прочетени книги. Ако госпожата има проблем с думи като ”ятаган” или ”гологлав”, да ходи да дои крави, вместо да поврежда подрастващите. Има разлика между архаизми и богатство на езика.
Прав си, но само донякъде. Ако "Под Игото" ще се изучава от шестокаласници, наистина е добре много думи да бъдат обяснени или осъвременени. Още повече, че болшинството от преведените думи са не просто архаизми, а турцизми. Проблемът е с подбора на думите. За мен е много глупаво да се превежда ятаган или чемшир. Но пък "Давранма" определено не е дума, която всеки шестокласник следва да знае. Колко души могат да кажат какво значи, без да проверяват в речник? Бас ловя, че даже и голяма част от накокошинените литераторки няма да знаят. Ако "Под Игото" се изучаваше в 11-12 клас, тогава нека си е в оригинал, но в шести...
антисемитѝзъм
Враждебно отношение спрямо евреите.
http://rechnik.info/%D0%B0%D0%BD%D1%82% ... 1%8A%D0%BC

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 02 Дек 2019, 08:25

centara написа:
02 Дек 2019, 07:39
"Давранма" определено не е дума, която всеки шестокласник следва да знае. Колко души могат да кажат какво значи, без да проверяват в речник? Бас ловя, че даже и голяма част от накокошинените литераторки няма да знаят.
Ние не сме шестокласници, тази дума може и да не я знаем. Но на шестокласника няма да му се възпали мозъка, ако я научи и после я забрави. Хем ще развие полезното умение да учи, хем ще разбере в пълнота Вазов, хем ще разбере и другите класици, които я използват. А освен това и литераторките няма да губят тренинг :)

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 02 Дек 2019, 09:04

Кухулин написа:
02 Дек 2019, 08:25
centara написа:
02 Дек 2019, 07:39
"Давранма" определено не е дума, която всеки шестокласник следва да знае. Колко души могат да кажат какво значи, без да проверяват в речник? Бас ловя, че даже и голяма част от накокошинените литераторки няма да знаят.
Ние не сме шестокласници, тази дума може и да не я знаем. Но на шестокласника няма да му се възпали мозъка, ако я научи и после я забрави. Хем ще развие полезното умение да учи, хем ще разбере в пълнота Вазов, хем ще разбере и другите класици, които я използват. А освен това и литераторките няма да губят тренинг :)
Ами след като ние не я знаем тази дума, защо караме други да я знаят? Освен това шестокласниците не са толкова глупави, че да учат нещо, което после да забравят. Ще постигнат въпросния резултат като просто прескочат първата фаза (ученето). По-добре да научат някоя дума с широка употреба на английски или друг език, отколкото някакъв турцизъм.
антисемитѝзъм
Враждебно отношение спрямо евреите.
http://rechnik.info/%D0%B0%D0%BD%D1%82% ... 1%8A%D0%BC

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 02 Дек 2019, 09:22

centara написа:
02 Дек 2019, 09:04
По-добре да научат някоя дума с широка употреба на английски или друг език, отколкото някакъв турцизъм.
Има принципна разлика между ученето на английска дума с широка употреба и ученето на турцизъм в "Под игото". Първото изисква сложен комплекс от мероприятия, вкл много упражнения, а второто изисква една бележка под линия или едно изречение от учителя. Разбрал - хубаво. Не разбрал - здраве да е. Ще сване малко по-слабо Вазов, ще си спести един-два дендрита по невроните, голяма работа. Не е болка за умиране.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 02 Дек 2019, 15:05

Кухулин написа:
02 Дек 2019, 04:44
Лошото е, когато ликвидираш повода за задаване на въпроси. Ученика затъпява, учителя затъпява още повече, езика обеднява, литературното произведение губи половината художествен смисъл, но пък за сметка на това ликвидираме турцизмите и се гордеем със славното си минало :mrgreen:
+1

BTW, аз нямам нищо против чуждите думи. Турски или английски (че даже и руски).
Употребявам нерядко "билюк, бая, сеир, сакън, беклог, джет, шоу, трип, чао, etc.).
Това прави ли ме по-малко българин?
Не мисля.
21 век сме. Не смятам, че чуждиците оскверняват езика. Дори и да има БГ аналози (за термини като драснипаликлечици да не говорим).
Другото е псевдопатриотизъм.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 02 Дек 2019, 20:34

Изображение
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Дек 2019, 22:04

Кухулин написа:
02 Дек 2019, 04:44
Dinain написа:
02 Дек 2019, 01:14
Написано е ясно, че става дума за често задавани въпроси от учениците
Ученика задава въпрос и ти му обясняваш. Чудесно.

Не мисля, че ликвидирането на повода да се задават въпроси "Как се използва сметалото" е лошо. По-скоро е било необходимо. В един момент се стига до ситуация или да се осъвремени нещото, или то да изпадне в забвение. Нищо не е вечно и сакрално.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 03 Дек 2019, 00:20

Dinain написа:
02 Дек 2019, 22:04
Не мисля, че ликвидирането на повода да се задават въпроси "Как се използва сметалото" е лошо. По-скоро е било необходимо. В един момент се стига до ситуация или да се осъвремени нещото, или то да изпадне в забвение. Нищо не е вечно и сакрално.
Лично аз съм съгласен с това - нищо не е вечно и сакрално. Не ми е ясна обаче аналогията със сметалото. Какво искаш да кажеш - че "Под игото" се отнася към "превода" му от Нели Стефанова както сметалото се отнася към компютъра? Обективно погледнато не мога да коментирам по същество, защото от въпросния текст съм чел само едно изречение и няколко преведени думи, публикувани в нета. Но някак интуитивно ми се струва, че не си съвсем прав :)

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 03 Дек 2019, 03:32

[OT]От домашния опит - от превод се нуждаеше не "Под игото", а "Патиланско царство" - туй синор, геран, мера, межда... Короче - поредната нескопосна жалка провокация. Щото някой я е платил, нал`се се`щ`те, тя "преводачката" не е бачкала безплатно с благородната цел да помогнела на учениците. Между другото, "най-често задавани въпроси" обикновено е редно да се подкрепи с препратка към съответното статистическо проучване в училищата (казвам го, щото не мога да повярвам на проблема "голо-глав"! е твърдо нье!) - навремето съм правила такова за ученически жаргон - а без проучването... я е имало въпроси, я не - всеки случай, от опит - въпросите ни бяха за патиланците, не за Радините вълнения.[/OT]
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 03 Дек 2019, 05:04

По радиото чух, че История Славянобългарска е редактирана на по-съвременен език към 37 година. Може да се бъркам с точната цифра. Говориха и за - Шестотднев. Сега идва ред на Под Игото, все пак си представете огромна маса тинейджъри в София, които нямат село, визуално няма да направят разлика между коч и пръч, всяка пета дума като разговарят помежду си е на английски. по лесно инсталират нова програма отколкото да си отрежат филия хляб.
Според мен хубаво би било, да изучават поне една -две глави от произведението в съвременен превод и в оригинал, за да направят разликата, и които иска да си обогати речника.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 03 Дек 2019, 09:12

Heather Long
@byHeatherLong
BREAKING: Trump Admin proposes tariffs "up to 100%" on certain French goods (about $2.4 bn worth) in retaliation for France's digital services tax

Items include:
Sparkling wine
Swiss, Grueyer, Pecorino and other cheeses
Handbags
Various makeup products

https://twitter.com/byHeatherLong/statu ... 1109597185
стр.10-11 - https://ustr.gov/sites/default/files/No ... es_Tax.pdf

Италиански, швейцарски, британски сирена... :mrgreen:
Изображение

:lol:
"Risk happens slowly at first, then all at once."

=======================================
https://www.tesladeaths.com/

https://elonmusk.today/

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 03 Дек 2019, 12:16

Любовен триъгълник

Изображение
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 03 Дек 2019, 16:52

Мокрия написа:
03 Дек 2019, 05:04
няма да направят разлика между коч и пръч
И аз не правя.
Или имаш предвид, че коч е мъжкия род за овца, а пръч - за козел?
Дотолкова ще се справя.
Ако се визира друго обаче - не.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 03 Дек 2019, 17:15

Almasy написа:
03 Дек 2019, 16:52
Мокрия написа:
03 Дек 2019, 05:04
няма да направят разлика между коч и пръч
И аз не правя.
Или имаш предвид, че коч е мъжкия род за овца, а пръч - за козел?
Дотолкова ще се справя.
Ако се визира друго обаче - не.
Ти ще се справиш ,но половината тинейджъри -не.
Инък, да. Това имах в предвид.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 03 Дек 2019, 20:29

Специално за Кухулин:

https://www.youtube.com/watch?v=dh4uUt3Bbjs
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 04 Дек 2019, 00:48

Кореспонденция с Чомски на тема "на какъв език ще проговори бейби Йода":

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://twitter.com/jessicayutweets/sta ... 41344?s=21
"Risk happens slowly at first, then all at once."

=======================================
https://www.tesladeaths.com/

https://elonmusk.today/

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 04 Дек 2019, 06:16

EddieBG написа:
03 Дек 2019, 20:29
Специално за Кухулин
А, мерси :D

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Дек 2019, 08:44

Кухулин написа:
03 Дек 2019, 00:20
Dinain написа:
Лично аз съм съгласен с това - нищо не е вечно и сакрално. Не ми е ясна обаче аналогията със сметалото. Какво искаш да кажеш - че "Под игото" се отнася към "превода" му от Нели Стефанова както сметалото се отнася към компютъра? Обективно погледнато не мога да коментирам по същество, защото от въпросния текст съм чел само едно изречение и няколко преведени думи, публикувани в нета. Но някак интуитивно ми се струва, че не си съвсем прав :)
Просто казвам, че веднъж написан, текстът става "мъртъв", докато езикът е жив и продължава да се развива. С времето разликите между текста и съвременния език е логично да нарастват. Обяснения, бележки под линия, хубаво, докато в един момент станат прекалено много и изучаването на произведението се превърне в де факто изучаване на чужд език. Тоест трябва да се осъвремени, или да изпадне в забвение.

Изглежда този период настъпва някъде 100-150 години след написването, и точно за това говорим. За произведения, писани преди 500 или 1000 години, да не говорим...

Ти написа:
Гръцкия на Илиада е различен език от днешния гръцки. Два различни езика. За да четеш Илиада в оригинал, трябва да учиш чужд език.
Ами именно! Според теб обаче "Под Игото" е написано на "съвременен" език... според шестокласниците обаче не е така. ;)

ПП Аналогията ми със сметалото идваше да покаже какво би се получило, ако упорито се изучава някакво умение, само защото "винаги е било така".
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 04 Дек 2019, 08:59

Dinain написа:
04 Дек 2019, 08:44
изучаването на произведението се превърне в де факто изучаване на чужд език
За целта са нужни промени в морфологията и граматиката на езика. Лексиката не е критерий. Всеки може да погледне как изглежда оригинала на Паисий, да не говорим за Шестоднев и т.н.

Но както и да е, аз разбирам вашата гледна точка.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 04 Дек 2019, 10:37

Сериозно подозирам, че след като прочете този преразказ, съвременният ученик пак ще има въпроси. Защо Боримечката предупреждава чрез викане, че топчето ще гърми, а не се обади по мобилния телефон? И защо изобщо се занимават с топче, а не качат картечница на някоя стара тойота?

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 04 Дек 2019, 11:24

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 04 Дек 2019, 12:15

Това с превода на "Под игото" е пълна идиотия. Естествено, книга писана преди 130 години и описваща бита и живота преди 140 години ще съдържа огромен брой непознати за съвременните деца думи. Че той бита радикално се е променил - устройство на къщи, покъщнина, дрехи, инструменти, предмети. Но тях няма как да се променят със съвременни названия, щото такива просто няма. Да се замени "ятаган" със "сабя" - да, ама ятаганът не е сабя, а по това време има и ятагани и саби. Демек променя се значението. Интересно дали по тази логика черешово топче е заменено примерно с "черешова гаубица"? А защо не е заменила и заглавието, щото какво ли говори на едно днешно дете думата "иго"? А да "преведеш" думи като "чемшир" и "чучур", що за дебил трябва да си?

А колкото до аргумента, че децата не разбирали. Ами то децата като влезнат в училище нито могат да четат и пишат, нито да броят. Значи, дай да махнем математиката и българския език, а въобще всички предмети. Че нали именно за това са на училище - да научат нещо, което не знаят. :roll:
Като не искаш мира, на ти секира.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 04 Дек 2019, 14:16

Dinain написа:
04 Дек 2019, 08:44
Кухулин написа:
03 Дек 2019, 00:20
Dinain написа:
Просто казвам, че веднъж написан, текстът става "мъртъв", докато езикът е жив и продължава да се развива. С времето разликите между текста и съвременния език е логично да нарастват. Обяснения, бележки под линия, хубаво, докато в един момент станат прекалено много и изучаването на произведението се превърне в де факто изучаване на чужд език. Тоест трябва да се осъвремени, или да изпадне в забвение.

Изглежда този период настъпва някъде 100-150 години след написването, и точно за това говорим. За произведения, писани преди 500 или 1000 години, да не говорим...

Ти написа:
Гръцкия на Илиада е различен език от днешния гръцки. Два различни езика. За да четеш Илиада в оригинал, трябва да учиш чужд език.
Ами именно! Според теб обаче "Под Игото" е написано на "съвременен" език... според шестокласниците обаче не е така. ;)

ПП Аналогията ми със сметалото идваше да покаже какво би се получило, ако упорито се изучава някакво умение, само защото "винаги е било така".
Ами с Библията кво праим? И най-вече със Стария завет...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Дек 2019, 14:45

Думата ”Ятаган”, освен това е натоварена с негативен смисъл. За разлика от сабя, която има героичен оттенък. Ботев в запасъл сабя дамаскиня, докато башибозука мъкне страшни ятагани.

Така че ние губим смисъл и атмосфера, не само една дума. Освен това в примерно английският има също дума за ”ятаган” - кътлер, кътър ли, не помня в момента. Значи ние прецакваме и преводната литература и децата ще се чудят защо наричаме сабя, или меч, нещо дето мяза на огромен ловджийски нож, или на закривен сатър?

Не бих имал против премахването на някой дълбок турцизъм, но по примерите, които е дала, не мисля че госпожата съответства на деликатната задача. По-скоро ще свали книгата на собственото си ниво.

Отговори