Общи приказкиЛюбопитно (Общи приказки)

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Любопитно (Общи приказки)

Мнение от Almasy » 11 Юли 2019, 20:34

Много интересна дискусия заформихте :)
Следя в захлас :mrgreen:
И залагам на дясното.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Юли 2019, 20:45

kramer написа:
10 Юли 2019, 20:32
Съгласен съм с теб, но ако добремотивираното застрахователно дружество или здравна каса ги фалират...
В равито общество не е толкова страшно. Първо, ето тук се проявява ролята на държавата с ясни и недвусмислени регулации. При печалба над 20% застрахователното дружество връща осттатъка на хората. При големи рискове - трябва да се отчитат пред държавата. При спорове за цената на медицинските услуги има браншова, над-държавна структура, която осъществява арбитражите. Освен това и да ти замине застраховката за 6 месеца, не е непоправимо. Не е като да ти е заминала пенсията.

Та хич без държава не става. Поне аз не знам някой да е измислил работещ заместител. Обаче колкото по-малко държава, толкова по-силно общество(до определени граници разбира се).

Разбира се тук опираме до кокошката и яцето. Дали силно правово общество трябва да е първо, или концепцията за по-малко държава трябва да го създаде(обществото). Аз клоня към първото.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 11 Юли 2019, 20:46

Amazon написа:
05 Юли 2019, 18:04
Flancer написа:
05 Юли 2019, 13:43
По този повод се сетих - с лека ръка теглех майните на тия против стратегията за детето като заблудени... докато не говорих миналият месец с познати... живеят в Норвегия от почти 15 години добри професии, допреди 3-4 години - истории за успелият социализъм, и двете им деца са родени там. Връщат се в България от страх да не им вземат децата! Факт. Не страх насаден от медиите - в техният кварал са полуемигранти повечето - на 30 семейства са отнети децата за две години, поляци, румънци, българи и то по начин от който... абе да ти настръхне козината... е такива работи.
И аз мислех, че е преувеличено, докато не дойде до главата на един от най-добрите ми приятели. Почти 10 години бяха в Норвегия. Роди им се дъщеричка - червенокоса със сини очи, мяза на норвежка повече от норвежците. Хората поразучиха нещата и се върнаха в България. Човека ми каза, че е умирал от страх. Вика веднъж ще се напия и тези ще използват повода да ми вземат детето. А им беше кофти, неговата професия се изплаща много по-добре в Норвегия отколкото в България. Приятели си имаха там, ама всички им казваха да бягат.

Преди няколко години Чехия заплаши, че ще прекъсне дипломатически отношения с Норвегия, ако не спрат да крадат децата на по-белички емигранти от източна и централна Европа. Но явно е нямало ефект.
Извинявай, и какво ги правят тези деца?
Принасят ги в жертва на Один?

Ще ми се някой да сподели някакви реални данни, а не "един приятел каза", защото тази истерия, подета от хибридните войни, и на мен ми дотегна.

Какъв интерес има Норвегия да прави от нормативни деца - сираци?
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Юли 2019, 20:55

Dinain написа:
11 Юли 2019, 20:46

Ще ми се някой да сподели някакви реални данни, а не "един приятел каза", защото тази истерия, подета от хибридните войни, и на мен ми дотегна.

Откъде да знам какво ги прави? И откога впечатления от първа ръка автоматично не струват? Въобще, ако за пръв път чуваш за въпроса, порвери малко преди да ръсиш общи приказки за "хибридни войни". И ако ще адвокатстваш на Норвегия, иди го прави пред Чешкото правителство.

Просто напиши в Гугъл: "Norwegian child protection". Аз нямам нерви да чета всичко.

https://www.bbc.co.uk/news/resources/id ... en_scandal

https://www.bbc.com/news/magazine-36026458

И сериозно ли мислиш, че интелигентни хора, професионалисти, ей-така си захвърлят живота и кариерата и се махат от там, без да са разровили нещата. И то отвъд това което е в пресата? За да направят кеф на Путин и твоите "хибридни войни"? Сериозно?!?

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 11 Юли 2019, 20:56

Отговор на въпросите - Защо в Норвегия отнемат деца от родителите?
Въобще един гугъл на български или друг език и инфо бол.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 11 Юли 2019, 21:06

angelmr написа:
11 Юли 2019, 20:11
Историята е показала, че дори и ако идеологът е от работническата класа (редки случаи, обикновено са лява интелигенция, пример Маркс), то в момента в който вземе властта и се превърне в управляващ елит, престава да има каквото и да било общо с въпросният пролетариат, а се превръща в типичната управляваща класа на типичната лява диктатура.
Мога да препоръчам задълбочено изучаване на Гражданската война в Русия - кой в какво се превръща и какво общо има с пролетариата.
angelmr написа:
Кухулин написа:
11 Юли 2019, 19:41
За целите на нашата дискусия трябва да се отбележи, че има и друг вид системи - тези, в които индивидуалните свободи не се жертват в името на реално или имагинерно общо благо, а в името на други цели. Например трупането на печалба.
За целите на нашата дискусия е редно поне да дадем един пример. :) Не анекдот, а конкретен пример за система в която индивидуалните свободи се жертват в името на трупането на печалба. И без връщане към античността ако може. :)
Например крепостното право в Русия.
angelmr написа:
Но срещу този един пример, аз мога да ти цитирам десетки други примери в които левите решават че е отлична идея да жертват свободите на хората в името на техните виждания за социално устройство.
За целите на дискусията е без значение колко такива примери можеш да посочиш. Напомням: спорим по въпроса дали има принципна разлика между социалистическа държава и социална държава. Ти твърдиш, че няма, а аз твърдя, че има. Моля, поне ти, като човек на науката, се придържай към логическата последователност.
angelmr написа:
Кухулин написа:
Отново за целите на нашата дискусия не е зле да се отбележи, че глад възниква и в общества, които са много далеч от социализма.
Например в северна Корея и Венецуела?
Например в САЩ през 30-те години.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 11 Юли 2019, 21:23

Amazon написа:
11 Юли 2019, 20:55
Dinain написа:
11 Юли 2019, 20:46

Откъде да знам какво ги прави? И откога впечатления от първа ръка автоматично не струват? Въобще, ако за пръв път чуваш за въпроса, порвери малко преди да ръсиш общи приказки за "хибридни войни". И ако ще адвокатстваш на Норвегия, иди го прави пред Чешкото правителство.

Просто напиши в Гугъл: "Norwegian child protection". Аз нямам нерви да чета всичко.

https://www.bbc.co.uk/news/resources/id ... en_scandal

https://www.bbc.com/news/magazine-36026458

И сериозно ли мислиш, че интелигентни хора, професионалисти, ей-така си захвърлят живота и кариерата и се махат от там, без да са разровили нещата. И то отвъд това което е в пресата? За да направят кеф на Путин и твоите "хибридни войни"? Сериозно?!?
Съвсем сериозно го вярвам, защото мои познати, също висшисти, професионалисти и т.н. са тотално изтрещели по темата "Програма за защита на детето" и съвсем сериозно вярват, че норвежки джендъри ще им откраднат децата, та излизаха да протестират, ведно с 20,000 други в България. Въпреки, че множество митове свързани точно с тази програма бяха развенчавани по масмедиите и с голяма доза сигурност биват съчинявани и раздухвани именно от "патриотични", "православни" и прочие организации с московско финансиране. Та това, че някой е висшист, интелигентен, професионалист и т.н., не го прави автоматично имунизиран срещу пропагандата - справка нашият съратник Торн.

По-нататък - въпреки развенчаването, премиерът на България се наложи да се намеси и да върне за преразглеждане програмата, повтарям - ВЪПРЕКИ, че опорните точки на протестиращите се оказа, че не съответстват на истината, беше предизвиквано политическо действие. Ерго и действията на чешкото правителство не са 100% доказателство - справка българското правителство.

Ще ти разкажа други неща от моя първа ръка: наши семейни познати навремето напуснаха Израел и се преместиха в Канада, единствено водени от твърдото убеждение, че малкият им син ще бъде привикан в казармата и ще умре (големият вече беше служил в друга държава). Заминаха за Онтарио. Други наши семейни познати бяха твърдо убедени, че синовете от емигрантски семейства биват пращани нарочно на предни позиции на фронта, за да умрат първи (нещо като пушечно месо в битката при Ватерло), затова искаха да се върнат в България. Е, аз бях привикан в казармата, служих, и не умрях, а те пък се върнаха в Хасково. Това са съвсем реални истории от първа ръка - значи ли, че почиват на реални данни? Прецени сам.

Дотук каквото прочетох е как някой го е било много страх, че е чувал еди-какви-си неща. Това НЕ са впечатления от първа ръка, извинявай. Всички сме чували нещо. Говоря за реални данни.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Юли 2019, 21:26

Не разбирам как това което си написал има общо с Норвегия. Иде реч за сериозен проблем а не за "Програма за защита на детето" в България, или за Израел, или т.н. Поне погледни линковете де...за какво да тракаме по клавиатурите. Не ми се надприказва с никого.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 11 Юли 2019, 21:59

Dinain, дори спрелият часовник показва точно време веднъж в денонощието. Има ли други контра-аргументи, освен, че част от писанията против норвежците са московски?
Dinain написа:
11 Юли 2019, 21:23
Ерго и действията на чешкото правителство не са 100% доказателство - справка българското правителство.
Но са много сериозен повод за замисляне, защото ангажирането на правителствено ниво означава международна излагация, ако хептен няма причини.
В линка на rki се споменават четири дела на родители срещу норвежките служби, спечелени в Страсбург. Не ми се вярва 24 часа да се олее дотам, че да излъже за такова нещо. А съдът в Страсбург със сигурност не се е интересувал кой колко интелигентен какво е казал. Дали могат да се намерят?
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 12 Юли 2019, 08:31

Аз говоря за сравнение между Норвегия и други държави по релевантни показатели.
Нима няма спечелени аналогични дела от български, немски или френски родители?
Въпросът е правят ли норвежките служби по-често такива действия, правят ли ги по-често по неоснователни причини, правят ли ги по-често срещу представители на една демографска група в сравнение с друга. И т.н. Питам за статистически данни или законови разлики.

Но за съжаление нямам времето да изчитам сега, заминавам на планина.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 12 Юли 2019, 12:59

∆ Винаги се търсят (особено ако вече няма аргументи) някакви статистики, някакви релевантни показатели. :D

И докато сме още на детска вълна, да сложа и нещо позитивно и членовредително: Украйна въвежда принудителна химическа кастрация за педофили.
https://m.dir.bg/dnes/svyat/ukrayna-vav ... pedofilite

Мисля, че някъде налагаха такава и на изнасилвачи.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 12 Юли 2019, 15:08

Кухулин написа:
11 Юли 2019, 21:06
angelmr написа:
Историята е показала, че дори и ако идеологът е от работническата класа (редки случаи, обикновено са лява интелигенция, пример Маркс), то в момента в който вземе властта и се превърне в управляващ елит, престава да има каквото и да било общо с въпросният пролетариат, а се превръща в типичната управляваща класа на типичната лява диктатура.
Мога да препоръчам задълбочено изучаване на Гражданската война в Русия - кой в какво се превръща и какво общо има с пролетариата.
Не виждам аргумент. Думите: Прочети там десетина тома книги и ще разбереш какво искам да ти кажа" не са никакъв аргумент. :)
angelmr написа:
Кухулин написа:
За целите на нашата дискусия трябва да се отбележи, че има и друг вид системи - тези, в които индивидуалните свободи не се жертват в името на реално или имагинерно общо благо, а в името на други цели. Например трупането на печалба.
За целите на нашата дискусия е редно поне да дадем един пример. :) Не анекдот, а конкретен пример за система в която индивидуалните свободи се жертват в името на трупането на печалба. И без връщане към античността ако може. :)
Например крепостното право в Русия.
Интересен пример. Коментираш едно изостанало общество, в което порядките от средновековието не са осъвременени до 19-ти век. Някакси не е адекватен примера, понеже това са останки от минали обществени отношения, които в някои държави оставят до много късен момент. Аз не случайно написах това за античността. :) Нали знаеш еволюцията на обществените отношения. Първо се минава през робовладелски отношения, след това през феодализъм и едва с идването на идеите за икономическа свобода на индивида идва и ренесанса. За това те помолих да не даваш примери от тези общества.
Единственият реален пример за капиталистическо общество в което има рецидив на ограничения на свободите на една определена група, това е робовладелският период в САЩ. През който период един малък процент от мигрантите идват като закупени от робовладелски общества роби и за известен период собствеността върху тях и техните наследници остава. Но колко е процента на робите в САЩ? И какви са правата им, би ли проверил. :) И колко ще те учуди ако ти кажа, че правата на тези роби в САЩ са съвсем малко по-ограничени от колкото са правата на 99% от населението на източния блок през социализма. И в двата случая имаме ограничения върху правото на собственост и правото на придвижване. И в двата случая овластената върхушка линчува разбунтувалите се роби и избива част от тях без съд. Най-голямата разлика е че американските роби имат по-големи ограничения върху правото на предвижване. А тук правим сравнение между средата на 19-ти век и 80-те години на 20-ти (че и до днес в някои държави).
angelmr написа:
Кухулин написа:
Отново за целите на нашата дискусия не е зле да се отбележи, че глад възниква и в общества, които са много далеч от социализма.
Например в северна Корея и Венецуела?
Например в САЩ през 30-те години.
[/quote]

Хайде сравни САЩ през 30-те,където при всички последици от най-тежката икономическа криза до сега няма забележимо нарастване на смъртността (нарастване от порядъка на проценти) с резултатите от подобни събития в СССР, където по време на гладомора умират от глад около 7 милиона само в Украйна...
За целите на дискусията е без значение колко такива примери можеш да посочиш. Напомням: спорим по въпроса дали има принципна разлика между социалистическа държава и социална държава. Ти твърдиш, че няма, а аз твърдя, че има. Моля, поне ти, като човек на науката, се придържай към логическата последователност.
Хубаво че се сети да се върнем на основната теза. Но аз не получих отговор на въпроса си, кой е психологическият и социалният феномен, който според теб задвижва левите политически движения. ВСИЧКИ леви движения! Ще те изчакам да отговориш и аз ще напиша какви са моите наблюдения. Пък тогава да видим дали и двамата не сме наричали едно и също нещо с различни думи.:)

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 12 Юли 2019, 18:26

angelmr написа:
Интересен пример. Коментираш едно изостанало общество, в което порядките от средновековието не са осъвременени до 19-ти век. Някакси не е адекватен примера, понеже това са останки от минали обществени отношения, които в някои държави оставят до много късен момент.
Според мен този пример е съвсем адекватен в контекста на темата, понеже се явява една от причините за налагането на социализма в Русия. Именно това обсъждаме - каква е същността на социалистическия строй и дали се различава от социалната държава..
angelmr написа:
Единственият реален пример за капиталистическо общество в което има рецидив на ограничения на свободите на една определена група, това е робовладелският период в САЩ.
Убий ме, но не виждам каква е връзката на робството в САЩ с тази дискусия.
angelmr написа:
Хайде сравни САЩ през 30-те,където при всички последици от най-тежката икономическа криза до сега няма забележимо нарастване на смъртността (нарастване от порядъка на проценти) с резултатите от подобни събития в СССР, където по време на гладомора умират от глад около 7 милиона само в Украйна...
Нямам представа каква връзка има това с темата. Какво ще покаже сравнението на САЩ през 30-те с гладомора в Украйна?
angelmr написа:
Хубаво че се сети да се върнем на основната теза. Но аз не получих отговор на въпроса си, кой е психологическият и социалният феномен, който според теб задвижва левите политически движения.
Ами аз отговорих по-рано, но окей, ще цитирам пак.

Мотивацията за налагане на социалистическия строй:
Кухулин написа:
10 Юли 2019, 17:21
глад, мизерия и гърч
Мотивацията за налагане на социалната държава:
Кухулин написа:
10 Юли 2019, 03:23
За да не гният останалите класи по лагерите, правят известни отстъпки по отношение на пролетариата.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 12 Юли 2019, 19:05

Кухулин написа:
12 Юли 2019, 18:26
каква е същността на социалистическия строй
Изображение

Изображение

Изображение
и дали се различава от социалната държава
Изображение
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 12 Юли 2019, 21:35

angelmr написа:
12 Юли 2019, 15:08
Хубаво че се сети да се върнем на основната теза. Но аз не получих отговор на въпроса си, кой е психологическият и социалният феномен, който според теб задвижва левите политически движения. ВСИЧКИ леви движения! Ще те изчакам да отговориш и аз ще напиша какви са моите наблюдения. Пък тогава да видим дали и двамата не сме наричали едно и също нещо с различни думи.:)
Тук се прави опит да се възпроизведе актуалната дискусия за социализма в САЩ, където някои личности се обявяват за социалисти, а други - за противници. Проблемът е, че в тази държава никой няма понятие от социализъм, което се видя и тук - да не може да се разбере изобщо каква е темата. Не е лошо да си от държава, която досега не е имала значителна социалистическа партия. Ама да се обяснява на европейци, нещо, което те са измислили, е неуместно.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 13 Юли 2019, 20:29

Гледам чичака също коментира темата, явно е актуална тия дни :D

https://www.youtube.com/watch?v=gQjGmbzh8Ds

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Юли 2019, 21:50

Кухулин написа:
13 Юли 2019, 20:29
Гледам чичака също коментира темата, явно е актуална тия дни :D

https://www.youtube.com/watch?v=gQjGmbzh8Ds
Нашият Професор Вучков, вода може да му носи на този!. :D И двамата са порядъчно луди, разбира се, но руснака е ниво нагоре като обща култура. Не стига, че хваща дикиш дори когато говори глупости, заради стила на изложението, знанията и интелигентно излъчване, ами и понякога нещата които ръси са напълно вярни. Като разказа му за атомните ледоразбивачи и това, че съществуват единствено по политически причини.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 20 Юли 2019, 10:27

Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Отговори